Olen lähdössä ensimmäistä kertaa Turkkiin Antalyaan&Alanyaan elo-syyskuun vaihteessa, periaatteessa lomamatkalle, mutta mietin josko paikasta olisi mahdollista saada jotain irti myös ammatillisesti. Onko esim. Alanyassa mitään 'oikeita' vaateliikkeitä perus putiikkien lisäksi? Jotain missä kannattaisi erityisesti käydä? Olen siis vaate-/tekstiilisuunnittelija, ja olisi mahtavaa jos kyseiseltä reissulta saisi ideapohjaa esim. kuoseihin, printteihin jne.
Moni suuryritys, esim. HM tuottaa ison osan vaatteistaan juuri Turkissa, eli kai siellä jotakin tekstiiliteollisuutta on.. Mutta piraattituotteistustakin varmaan suureksi osaksi.
Turkki ja muoti
4
513
Vastaukset
- ,.,.,.,.,.,
Kyllä siellä jotakin varmasti on, vuosia sitten käyneenä muistan erityisesti morsiuspukuliikkeet, joita kaupungissa oli useita, samoin tietysti nahkaliikkeet. Varmasti vaateliikkeitä on nykyään enemmän. Kannattaa pitää silmät auki, ehkä markkinoilla olisi enemmän paikallista paikalliseen makuun kuin isoissa myymälöissä.
- rikollistako
basaareissa ihania kuoseja ja printtejä, ja melkein kaikki niin täydellisen ihania kopioita ja feikkejä. Kaikki tehtäät suoltaa joko Hm tai vast tai sitten näiä basaarien feikkejä ja muita laittomia kopioita. Kannatta muistaa että kopioiden tuominen on rikos ja muista muös että juuri tällaisissa tehtaissa on paljon laitonta lapsityövoimaa.
- Shania_
Niin, tuota vähän kelailinkin, että piraatteja varmaan pukkaa joka kulmasta. Ainakin valokuvia voi ottaa (salaa..) vaikka piraatteja onkin, lähinnä just olisin kiinnostunut kuoseista ja printeistä. Onko näiden basaarien vaatteet järjestäen piraatteja? Voiko mitenkään erottaa mitä uskaltaa ostaa ja mitä ei? Ja mitä jos kopioita ostaa (tietäen tai tietämättään..), mitä siitä seuraa, eikai niitä nyt pois oteta tullissa tai jossain..?
- takaisin
alanyassa Kleopatra Beachin puolella on ihan oikeitakin vaatekauppoja joissa hinnat on kohdillaan..ja niissä kaupoissa ei tingitä eli hinta on se mitä lappu näyttää..aika paljon törmäsin HMn vaatteisiin..mut suosittelen Alanyaa :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html624365Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2424122Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1483237Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat223224Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis653034Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos752859Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1162545Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana1522312- 472152
- 241810