Mitä muuta olette toivoneet lahjaksi kuin rahaa?

tuleva morsian

Elikkäs kysytäänpä nyt hääparin ominaisuudessa, ei niinkään vieraiden. Mitä te, jotka ette toivo rahaa, olette toivoneet? Ja lähinnä jotain erikoisempaa, ei niitä perinteisiä astiasarjoja ja kattiloita.

Tai mitä erikoisempaa olette saaneet? Tai jos vieraana vastaat, mitä erikoisempaa olet lahjaksi antanut?

Tilanne on meillä se, että vieraita ei tule paljon, mutta mitään pikku piiperryksiä, eli astioita tai vastaavaa emme todellakaan tarvitse. Ja rahaa emme halua, kun olisi kiva, että jäisi oikeasti pysyvä muisto kuitenkin. Ollaan mietitty kohta pää puhki, että mikä olis meille tarpeellista/ikuinen muisto, vaan ei tuu mitään mieleen.

Miten esim. harrastuksiin liittyvät lahjat, onko kukaan saanut/antanut mitään isompaa, esim. tandemia, kanoottia... mitään urheilullista ylipäänsä? Tai jotain elämystä, esim. benji-hyppyä tai vastaavaa?

1

630

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • morsian..

      Kavereiden ja tuttavien häissä lahjoina on näkynyt mm. makuupussit, teltta, lautapelejä, pihapelejä, lahjakortteja (kylpylään, kauppoihin...), lehden vuositilaus... Itse olemme loppukesän häihimme esittäneet toiveeksi eräälle (isolle ja läheiselle) porukalle soutuvenettä. Paljon riippuu siitä, onko häävieraat keskenään kuinka tuttuja. Jos joukosta löytyy isompia porukoita niin uskaltaa toivoa kalliimpaakin, kun tietää että se voidaan toteuttaa yhteislahjana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      311
      6725
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      65
      3779
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      203
      3076
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2767
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1912
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      146
      1662
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      207
      1654
    8. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1518
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      163
      1511
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1398
    Aihe