Osaisiko kukaan neuvoa, kuinka saisin tasapainohäiriöstä ja polvivaivasta kärsivän äitini helpoiten moottoriveneesemme. Äiti haluaisi käydä kesämökillämme saaressa. Hän ei tarvitse sielä pyörätuolia, koska tasaisella maalla pystyy kulkemaan, tosin rapuissa kulkeminen on hänelle hankalaa.
kysymys invalidin veneilystä
invalidin tytär
4339
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mahdottomalta yhdistelmältä vesille. Ainakin pelastusliivit jo maissa kaukana laiturista.
Laita filmivaneri alutikkaiden päälle laskusillaksi; toisin päin toimii liukumäkenä jolla pääsee laiturilta veneeseen tai veneestä rantaan, ja toisinpäin kanantikkaina. Vähintään 9 mm vaneria ja kunnolla kiinni U-lenkeillä ( löytyy vaikka K-raudasta noita lenkkejä).
Ensinnäkin minua jäi ihmetyttämään, että millainen se moottorivene on, onko se jossakin laiturissa ja onko siellä saaressa jotakin laituria jne.
Iso vene ja sopivat laiturit molemmissa päissä niin huonompijalkainenkin pääsee liikkumaan. Jos vene on Buster XS, tarvitaan apukaiteita ym. ym., mutta niiden apulaitteiden pitää olla tukevia. Mikään tuulessa heiluva riukukaide ei tasapaino-ongelmaiselle käy.
Jos laiturit on kummassakin päässä kunnossa ja venekin on asianmukainen niin ota veljesi mukaan ja kanna äippä niistä kohdista joissa ei pysty itse. Kai nyt äiti pitäisi palomiesotteellakin pystyä liikkuttelemaan. Perhepiirissä voi varmasti vähän äippää kannella.