22.6 oli keskipohjanmaa lehdessa uutinen, jossa Haapajärvi alkaa perimään asukkailtaan sadevesimaksua.
Se on jälleen uusi pakkomaksu asukkaille ja pienimmillään 83 euroa alle 2000 neliön tontin omistajalle, jos sadevesi päätyy avo ojaan.
Alhaisin maksu 166 euroa on alle 2000 neliön tontinomistajalla, jos sadevesi menee viemäriin.
Uudet liittyjät joutuvat maksamaan 500 euron liittymismaksun.
Saas nähä millon Kokkolan virkaintoiset ja köyhien päänmenoksi uusia maksuja ja veroja suunnittelevat päättäjät tällaisen maksun langettavat kaupunkilaisten maksettavaksi.
Maksu ei ole millään tavoin suhteessa siihen sataako vettä ollenkaan ja tämäntapaiset asukkaiden rahastus keinot ovat täysin järjettömiä.
Muutenkin on kaikenmaailman pakkomaksuja ja veroja, kuten jätemaksu, kiinteistövero, ajoneuvon käyttömaksu ym. ja tulee varmaan vielä tuo Yle verokin.
Jos Kokkolan kaupunki määrää sadevedestä tällaisen maksun, niin täytyypä mennä kortistoon ja siitä tuleekin sitten kokkolan kaupungille vuosittain -6151, 20 euron menoerä työttömyys sakkomaksuina.
Jos tällainen sadevedestä perittävä
Hulevesi eli sadevesimaksu
1
637
Vastaukset
- Anonyymi00001
Luitteko tämän päivän jutun hulevesimaksuista? Itse vähän ihmettelin.
Hallinto-oikeus sanoi suoraan, että vuosien 2020–2023 maksuilla ei ollut lain mukaista perustetta ja ne pitää palauttaa. Ja että maksua voi periä vain, jos valtuusto on tehnyt selkeän päätöksen maksun perusteista ja vaikutusalueesta.
Tulee väkisin mieleen, että kannattaako tätä enää lähteä väkisin viemään eteenpäin. Jos valitetaan ja hävitään uudestaan, niin lasku kasvaa vaan ja se tulee lopulta meidän kaikkien maksettavaksi.
Ei tämä nyt tavalliselle ihmiselle kauhean monimutkaiselta kuulosta. Jos lain vaatimat päätökset ei ole kunnossa, niin sitten ne pitää tehdä kuntoon eikä riidellä vuosikausia.
Mitä te muut olette mieltä, vieläkö tätä kannattaa jatkaa vai pistetäänkö asia kuntoon ja mennään eteenpäin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse874684Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133872Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1913723Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.722121Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301182
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1551147- 511044
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30924