Eli tänään oli lääkäri viikkoja 36 5, kohdunkaula lyhentynyt 2cm, pehmeä ja sormelle auki. Voiko tästä päätellä jotain lähenevästä synnytyksestä, lääkäri sanoi että tulee ennen laskettua aikaa, melkein vauva kiinnittynytkin.
Ensinmäisen kohdalla moisia juttuja ei tapahtunut lainkaan, vaan synnytys alkoi 39 0 supistuksilla jonka jälkeen kaikki alkoi.
Ensinmäisen kohdalla moisia juttuja ei tapahtunut lainkaan, vaan synnytys alkoi 39 0 supistuksilla jonka jälkeen kaikki alkoi.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Pehmeä kohdunsuu tarkoittaa sitä kypsyyttä.. eli alat olla valmis synnyttämään. Älä kuitenkaan turhaudu, vaikka joutuisitkin vielä tovin odottamaan.. :)
Juu, asia tuli hieman yllätyksenä vaikka pikkusupistuksia on tullut jo puolenvälin jälkeen ja nykyään ne jo tuntuvat selässä, tosin uudelleen synnyttäjänä tiedän että kivut ei ole mitään verrattaessa synnytys suppareihin :)
Helpottaa kumminkin tietää että jotain tapahtuu, esikosta kun paria viikkoa aiemmin tuli limatulppa, jota ei ainakaan viellä ole näkynyt.
itse jäin saikulle jo rv30 supistusten takia ja kohdunsuu oli auki sormelle ja kaula lyhentynyt juuri noin kuin sinulla muistaakseni jo 2kk ennen laskettua aikaa, mutta siltikin meni yliaikaiseksi ja vauva syntyi vasta rv40 2 :-)
Sama tilanne, tosin synti vasta viikolla 41 6 ja sittenkin 3 vuorokauden käynnistelyn jälkeen =)
ole toissynnyttäjälle ihan normaali tilanne tuossa vaiheessa raskautta?!? Todennäköisesti vauva syntyy, kun on syntyäkseen ja jos esikoinenkin on hyvissä ajoin tullut niin eiköhän tämä kakkonenkin tule.