Hei. Tietääkö joku Salon veden kovuusarvoa, siis sitä dH-arvoa? Viimeksi kun soitin vesilaitokselle, sain verrattaen omituista kohtelua, enkä välittäisi soitella sinne uudestaan. Olemme aikaisemmin asuneet erittäin pehmeän veden alueella (dH < 3), ja itsestäni tuntuu, että täällä on paljon kovempaa vesi.
(Tiedän kyllä, että missään päin Suomea ei ole yhtä kovaa vettä kuin esim. Keski-Euroopassa, mutta kyllä kolmenkin dH:n ero näkyy jo esim. pesuaineiden annostelussa).
Turun vesilaitoksen sivuilla mainintaan, että siellä vesi on kovaa (dH 5-9).
Salon kaupungin sivuilla puhutaan vain, että vesi on pääsääntöisesti pehmeää, lukuun ottamatta Meriniityn aluetta (Mariankadun ja Perniöntien länsipuolta).
t. Juuri Tupuriin muuttanut
(Tiedän kyllä, että missään päin Suomea ei ole yhtä kovaa vettä kuin esim. Keski-Euroopassa, mutta kyllä kolmenkin dH:n ero näkyy jo esim. pesuaineiden annostelussa).
Turun vesilaitoksen sivuilla mainintaan, että siellä vesi on kovaa (dH 5-9).
Salon kaupungin sivuilla puhutaan vain, että vesi on pääsääntöisesti pehmeää, lukuun ottamatta Meriniityn aluetta (Mariankadun ja Perniöntien länsipuolta).
t. Juuri Tupuriin muuttanut
Vastaukset 5
Vanhimmat
sellainen käsitys, että Salossa dH on samaa luokkaa kuin Turussa noin 7.
Vesilaitos ei sitten taida asiakaspalvelua jos ei anna kunnollista vastausta.
Vedenkovuudellahan on merkitystä jo pyykinpesuaineiden annostelussa.
Kokeile jos saat sähköposti kysymykseen paremman vastauksen.
Tervehdys!
Ainoa rehellinen tieto on että otat itse näytteen, toimitat sen asianomaiseen paikkaan ja maksat sen.
Jos poikkeaa paljon, voit vaatia korvausta mahdollisesta huijaamisesta kaupungilta.
Kiitokset vastauksista.
Itse sain akvaarioharrastajakaveriltani saamalla karbonaattikovuus-testillä n. 5,5 (viidellä tipalla oli vielä sinistä, mutta ei ihan puhdas sininen, kuudella tipalla oli jo lähes oranssi). Olen ymmärtänyt, että tuo karbonaattikovuus on yleensä vähän matalampi kuin kokonaiskovuus.
Tästä voisi päätellä tuo dH 7:n olevan aika hyvä oletus.
Järkevä kansalainen, missä noita mittauksia voi tehdä?
Teknisestihän tuo seitsemän voidaan lukea pehmeäksi, riippuu määrityksestä. Wikipedian mukaan vasta dH 9 olisi keskikovaa, toisaalla puhutaan, että Suomessa keskikovaksi luettaisiin dH 6.
No, anyway, pesuaineen annostukseen tuo kovuusero (< 3 vs. 7) jo vaikuttaa, vaikka pesuainepurkin kyljessä toista sanotaankin. Meillä ei ainakaan pyykki puhdistu sillä pienimmällä annostuksella. Ja suihkupäät ovat aina valkoiset. Pahimmat saostumat tulivat tuttipullojen mikrosterilointilaitteeseen. Edellisessä asuinpaikassa näin ei käynyt koskaan, vaikka samalla tavalla käytin.
Siellä vesilaitoksella se heppu vain toisteli, että vesi on pehmeää, ja antoi ymmärtää, että kukaan ei ole koskaan aikasemmin tuollaisista (pesuainemäärä, valkoiset suihkupäät) mitään valittanut. Ja ei kuulemma heillä ainakaan ole näin, vaikka ihan lähellä meitä asuvat.. dH-arvoa hän ei sanonut, enkä tajunnut sitä siinä hämmennyksessäni vaatia.
Mutta siis, kiitokset vastaajille.
No on meilläkin suihkunpäät valkoisena, vaikka suihkun pitäisi olla jotenkin itse itsensä kalkista puhdistava.
Samoin melko uusi bideesuihku alkoi vuotaa aina, kun lavuaarin hana oli auki, ensin vähemmän ja lopulta enemmän. Kävi ilmi, että vesi oli syövyttänyt osia bideesuihkun sisältä niin, että se falskasi.
Sama juttu tapahtui tutulle, jolla oli samanlainen suihku.
Pirkanmaalla remonttimies jutteli, ettei Saloon voi Damixan suihkua edes asentaa, kun siellä on niin kova vesi. En uskonut, sitten uskoin kun jatkuvasti oli bideesuihkun takia lattia märkänä.
Eikä tietenkään Passelissa ostaessa varoitettu veden kovuudesta ja sen aiheuttamista ongelmista, kunhan vaan iloisena myivät!
kommentteja... Näin olen itsekin kuullut vesilaitokselta, että Salossa on lähestulkoon kaikkialla pehmeä vesi, Rappulan alueella jopa erittäin pehmeä. Ovatko nuo kalkkisaostumat sitten suoraan yhteydessä veden kovuuteen? (Ja juu, täysurpelo kysyy). Nimittäin itse olen kuvitellut, että kalkkinen vesi on eri juttu. Täällä Sirkkulassa päin kalkkia on varmaan enemmän kuin muualla Salossa, ainakin oman kokemukseni mukaan, ja todella kaikki veden koskettama muuttuu harmaaksi, saostumat aivan hirveitä. Saa nähdä miten paljon auttaa, kun asennetaan kalkinhajoittaja. Pitäisi olla kuulemma hyvä. Pyykistä meillä tulee kyllä puhdasta, vaikka olen pitkään (aina) annostellut vähemmän kuin paketin kyljessä oleva minimiannostus.