Leivän hinta

Ruista ranteeseen

On tänä päivänä korkea. Meillä menee kk:ssa n.25egee (2hlöä) leipään. Katselin netistä leiväntekoon liittyviä sivuja ja päätin kokeilla. Nyt leipä menomme ovat n. 5-6 egee (raaja-aineet sähkö) kk:ssa ja leipä on aina tuoretta. Säästöä tulee n. 240egee vuodessa.
Kotoa löytyy muitakin säästökohteita joutumatta tinkimään mistään tai laskemaan elämisen laatua.... kyse on vain valinnoista ja muutoksista elämisessä.
Meillä kokonaissäästöt vuodessa pienin muutoksin päivittäisessä elämässä tuovat säästöä n. 800 euroa/v. Emmekä ole luopuneet mistään tarpeellisesta. Emme tupakoi tai käytä alkoholia joten todellinen säästö on vielä enemmän kun se mäyris jää kaupan hyllyyn.

6

495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12+10

      kilosta jauhoja tulee 2 kg leipää lisä hiivasta on 50 senttiä jos maustaa jollain muulla kuin suolalla.

      Monet syö nykyään kuin ennevanhan laskiämpäri leivälle kootaan kaikkea Juustoa leikkelettä tomaattia paprikaa kurkkua mahdollisesti vielä kalaa ja munaa.. Missä maut?

      Kotitalous sähkössä saa tapojaan tarkastamalla säästettyä 1000- 1500 kwh vuosi tasolla.

      Erikoisaineet kotitalouden siivoamisessa ovat turhia, pese tilat useimmin, silloin lika irtoaa ja pelkkä halvin astianpesuaine riittää.

      Tahraiset vaatteet puhdistuu, kun laitat tahraan nestemäistä mäntysuopaa ja annat olla sitten peset tavallisesti muun pyykin mukana. Vertaa tahranpoisto aineiden hintaa mäntysuovan hintaa, myös vaatteet jotka alkavat haista nopeasti hielle puhdistuvat tuossa mäntysuopapesussa.

      • euron alku

        http://kuningaskuluttaja.yle.fi/node/1257

        Siis jos käy kaupassa kaksi kertaa viikossa ja ostaa silloin vaikka 1, 5 kassia kerta on se 52 x 3 kpl = 26, 52 €. vuodessa.
        Olen opetellut solmimaan hedelmäpussin niin että saan auki, eli pussi pysyy ehjänä. Käytän pakkaukset ja pussit roskiksina, joten raha säästyy ja kierrätys tehostuu.


      • {d..b}
        euron alku kirjoitti:

        http://kuningaskuluttaja.yle.fi/node/1257

        Siis jos käy kaupassa kaksi kertaa viikossa ja ostaa silloin vaikka 1, 5 kassia kerta on se 52 x 3 kpl = 26, 52 €. vuodessa.
        Olen opetellut solmimaan hedelmäpussin niin että saan auki, eli pussi pysyy ehjänä. Käytän pakkaukset ja pussit roskiksina, joten raha säästyy ja kierrätys tehostuu.

        oli kotiasut niitä jopa mainostettiin vaate myyneissä.

        Kummasti vaatteet säästyy, kun kotona käyttää omia vaateita ja muualla ihan omiaan.

        Samoin pelkällä tahran poistolla säästyy vaatteet, jollei vaate haise ei ole likainen, suurin vaatteiden kuluttaja on pesu.


      • €€€€€€€€€€€€€€€€€€
        {d..b} kirjoitti:

        oli kotiasut niitä jopa mainostettiin vaate myyneissä.

        Kummasti vaatteet säästyy, kun kotona käyttää omia vaateita ja muualla ihan omiaan.

        Samoin pelkällä tahran poistolla säästyy vaatteet, jollei vaate haise ei ole likainen, suurin vaatteiden kuluttaja on pesu.

        kestävät kauemmin kun pitää kotona sisätossuja. "Voimistelutossut" löytyy alle 2 € ja ovat tuntumattomat ja huomaamattomat kotona, sukkien ikä kasvaa n. 3 kertaiseksi.


      • 3+3
        €€€€€€€€€€€€€€€€€€ kirjoitti:

        kestävät kauemmin kun pitää kotona sisätossuja. "Voimistelutossut" löytyy alle 2 € ja ovat tuntumattomat ja huomaamattomat kotona, sukkien ikä kasvaa n. 3 kertaiseksi.

        Varsinkin lapset ja nuoret suihkivat nestemäisen saippuan minne sattuu ainakin suurin osa menee suoraan viemäriin.
        Suihkusaippuaksi ihan oikea palasaippua.
        Nestemäisellä saippualla litra hinta n. 8-12 € /l, palasaippua n. 4 - 10 €/ kg, ero tuplaantuu kulutuksessa. Samoin sampoon voi plantata, menee vähemmän suoraan viemäriin hiukset pitää laimeammasta.

        http://mediaperhe.iltasanomat.fi/ilta-sanomat
        Mitä lehti maksaa euronko? Säästö siis 364 € / vuosi, kun luet sen netissä. Eikä mikään elintärkeä mene ohi.


    • Lassi Eronen

      Itse leipomalla säästää aivan himmeitä summia! Kirjoitin vähän aikaa sitten blogiini halvasta leivästä, jos sitä joutuu siis kaupasta hankkimaan. Leipävertailu löytyy tuolta http://halpojaherkkuja.blogspot.com - tulin siihen tulokseen että kyllä leipää saa edullisti kaupastakin, mutta itse tekemällä säästä maltaita.

      Toi sun laskelma on todella mielenkiintoinen - siitä huomaa miten nopeesti tollasissa pienissä asioissa kumuloituu vuoden mittaan satojen eurojen säästö. Mieti jos saman vois tehdä muidenkin ruoka-aineiden kohdalla?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      46
      3516
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      136
      2525
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      17
      2494
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      15
      1973
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      16
      1436
    6. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      73
      1337
    7. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      106
      1324
    8. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      153
      1043
    9. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      93
      1027
    10. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      21
      969
    Aihe