Kertakäyttöastiat

petra71

Voiko rippijuhlissa käyttää kertakäyttöastioita? Juhlijoita on tulossa n. 40 enkä omista astiastoa, josta riittäisi jokaiselle samanlaiset kuppiparit ja lautaset sekä ruualle että suolaisille/makeille ruuille. Olen tehnyt pientä "vakoilutehtävää" ja huomannut nykyään kertakäyttöastioiden olevan tosi kauniita, mutta onko ne sopivia tällaiseen juhlaan... Mitä mieltä olette?

3

1541

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei kerta-astioita

      Voisitko lainata vaikka naapurista, eikä niiden tarvitse olla samanlaisia, kunhan kuppi pysyy tassillaan, jos sitä joutuu kantamaan. Meillä juhlijat olivat osan ajasta ulkona, kun oli niin lämmin päivä (viime sunnuntai). Servetit meinasivat lentää tuulen mukana, varmasti kerta-astioille kävisi samoin, jos jäisivät tyhjinä jonnekin ajelehtimaan.
      Onko paikkakunnallasi marttoja tai muuta yhteisöä, joka vuokraisi astioita? Itse omistan kaksi kahviastiastoa, toinen täysvalkoinen ja toinen Myrnaa, laitoin ne omiksi ryhmikseen seisovan pöydän päähän ja leipälautaset omiin pinoihinsa, servetit aina välissä. Porukka melkein kilpaili kuka saa valkoisen kupin, kun se oli isompi kuin Myrnan kuppi. Kumpaakin kuppia löytyi tusina.

    • Hellevi*

      Tuttavani käyttää kertakäyttöastioita juhlissa ja ne ovat ihan ok. Nykyään saa niin monenlaista ja näköistä kertakäyttöistä, joten kattaukset ovat suorastaan hauskoja ja värikkäitä. Ja kai niissäkin on ns. laatutuotteita? Marimekkoa tai muuta trendikästä kuosia?

      Paras puoli kertakäyttöisissä on niiden yksinkertaisuus, jolloin kantaa vain kuppia ja lautasta. Inhoan kahvikuppien aluslautasia kuin myös pieniä kuppeja, joita mielellään käytetään juhlavissa tilanteissa. Isossa porukassa pienet kahvikupit ovat epäkäytännöllisiä,koska niitä pitää myöskin kohteliaasti täyttää ja täten muutoinkin ahtaissa tiloissa möyrii seassa joku kahvipannun kanssa kysymässä kymmenettä kertaa "saako olla lisää".

      Jos nyt jossakin kertakäyttöisiä vastustan, niin epäekologisuuden takia. Mutta kun se ei ole tapa, niin palvelevat tarkoitustaan :)

    • miemie^^

      Kukin tyylillään, mutta ehkä mukavampi olisi olla oikeat astiat. Ei todellakaan tarvitse olla samanlaisia kaikki! yllättävästi isovanhemmilla/tutuilla saattaa löytyä suuriakin astiakalustoja, kun vaan kyselee. Myös ekologisempaa käyttää posliini astioita kuin kertakäyttöastioita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      287
      4008
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      217
      1811
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      145
      1552
    4. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      125
      1255
    5. 76
      1078
    6. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      132
      1047
    7. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      445
      966
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      788
    9. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      10
      787
    10. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      45
      686
    Aihe