Laiva lähtee klo 20 aikoihin niin moneltakohan sinne pääseee jos sisään?
Entä aamulla tukholmassa kerkeääkö laivalla syödä aamiaisbuffetissa vai joutuuko heti pihalle kun ollaan satamassa. Onko turvallisia laukkujen säilytyspaikkoja tukholman terminaalissa? Iso kiitos sille jokaa osaa vastata!!
Entä aamulla tukholmassa kerkeääkö laivalla syödä aamiaisbuffetissa vai joutuuko heti pihalle kun ollaan satamassa. Onko turvallisia laukkujen säilytyspaikkoja tukholman terminaalissa? Iso kiitos sille jokaa osaa vastata!!
Vastaukset 11
Vanhimmat
laivalle pääsee noin 30 ennen lähtöä, ehtii syödä, buffetin aukiolon näet www-sivuilta, on säilytys.
ja sitten pian kertoo Hiihto-HousuNainen tai joku muu yli-innokas kultakortti ja Commodoren ehdot
Turussa laivaan pääsee vasta noin 15 minuuttia ennen laivan lähtöä. Lähtöaika on 20.15 ja yleensä laivaan pääsee melko tarkkaan klo 20.
En ole hiihtohousu eikä ole edes kultakorttia tällä hetkellä, mutta sen verran lisää korjausta, että commodore-ehtoja ei tähän ketjuun kannata luetella, koska niitä ei Europalla ole. Ja aloittajahan on lähdössä matkaan sillä Turusta. Sviittejä Europalla tosin on, ja niiden matkustajat pääsevät noin 5-10 minuuttia ennen muita, mutta sillä ei käytännössä ole merkitystä.
hyvä että tämä ero tulee nyt selväksi, vikingline pääsee 30 minuuttia ja siljalla vasta 15 minuuttia.
Laiva on kummassakin satamassa vain noin tunnin, eli siitä voi lasketa että paljon aikaisemmin laivaan ei pääse, ja samoin laivasta joutuu poistumaan Tukholmassa heti (ettei joudu suoraan takaisin kotimaahan). Aamiainen alkaa puolitoista tuntia ennen Tukholmaan saapumista.
Tukholman satamassa on vuokrattavana runsaasti isoja säilytyslokeroita.
laivaan tosiaan pääsee vasta noin 15min ennen lähtöä. Syy on hyvin yksinkertainen; satamassa olo on niin lyhyt, tunnin, että se on todella kiireistä aikaa hekilökunnalle.
Toiset matkustajat on saatava ulos laivasta ja laiva lastattava ja siivottava ennen uusia matkustajia.
Siivousaikaa yhdelle hytille on vain 20 sekunttia, sitä sietää ajatella! Eli käytännössä pikaisesti lakanat vaihtoon ja pytyssä wc-harja kerran, ei mitään muuta = paskasia ovat kaikki hytit, myös Viikkarilla ihan sama tahti.
Tukholman päässä kannattaa mennä heti ulos kun laiva satamassa. Ajakaa metrolla keskustaan ja menkää aamupalalle Tukholmassa (kahvilat, hotellit jne). Saatte näin syödä rauhassa ja kaupat ja nähtävyydet aukeaa siinä 10.00 viimeistään. Laukut kannattaa jättää rautatieaseman säilytykseen, ovat halvempia ja niitä on enmmän kun terminaalissa.
Ja jos ei edes yötä ole rannassa, ei kait kauheasti kamaa edes ole menomatkalla repussa (hammasharja ja vaihtovaatekerta kulkee repussa mukanakin.
Ehkä aloittaja on niitä ihmisiä joilla on jumalattoman suuret laukut mukana koska pitää vaihtaa vaatteet ja kengät 10 kertaa risteilyn aikana. plus muotuilurauta ja fööni ja meikkejä jumalaton säkkiä yms. Itse matkustan aina kevyesti, ei risteily ole mikään muotimessu jossa esitellään kaikki vaatteet. :)
siis tamponi taskussa ja hammasharja käsilaukuusa vai. en nyt ymmärrä mistä sait päähäsi tuon, että aloittajalla olisi suuren laukut. kyllä jos kaksi yötä on laivalla ja päivät päälle niin ainakin jotain vaihtovaatetta pitää olla ja ehkä laivalta tulee jotain ostettua tax-freesta.
Kaikki ei halua käytää montaa päivää samoja likaisia vaatteita. Näitä "kevyesti" liikkuvia on valitettavasti aina silloin tällöin liikeellä, vaatteet haisee ja meikkikin on vaan kasattu kerros kerroksen päälle.
no eihän sitä tarvii kuin tuulipuvun päälle, taskuun menee niin tamponi ja huulirasva. Hampaitaan ei nyt pariin päiää tarvi pestäkkään ja tax.freessa n aina sen verran testatavaa että uuden meikkikerroksen saa vanhan päälle. Sukan voi kääntää ja alusvaatteet ja pahimmassassa tapauksessa pikkarit voi heittä pois, ei ainakaan kesällä tule kylmä.
Tukholmassakin on kivasti tilaa kun kaikki väistää kun suomalainen tuulipuvussa kahistaa eteenpäin.
Ei sitä tarvitse edes muovikassillista lähtiessä ja takaisin tullessahan heiluu taxfreen kassi iloisesti.
Laitoin sanan EHKÄ alkuun, jos et osaa lukea niin se ei ole mun ongelma. Ja ei se tarkota jos on kevyesti liikkeellä että on likaset vaatteet päällä, jännä miten mielestäsi ei voi liikkua kevyesti ilman että ei vaihda vaatteita lainkaan. Pienellä kassillakin pärjää, pari vaihtovaatetta ja meikkiä ei tarvi jos sitä ei käytä. peitepuikko ja puuteri, siinä se. dödö ja hiusharja. Se on mun kevyesti liikkumista. ja sen mitä tax-freestä ostaa, niin tietääkseni siellä myydään muovipusseja joihin tuliaiset saa. Ei kai siihen tarvi niitä jumalattoman kokoisia matkalaukkuja. Mut hei, kukin tavallaan.
Hyttien siivous aloitetaan jo ennen satamaan tuloa ja vielä satama aikana siivotaan hyttejä. Matkustajilla on mahdollisuus olla vielä siivouksen jälkeen hytissä, joten voi olla että hytissä on "yllätyksiä" uusille matkustajille josta vain ilmoitus infoon ja siivooja saadaan paikalle. Aamiaiselle pääsee kuudelta.
Siivous aloitetaan noin 15:30
"Alkusiivouksessa" tyhjennetään roskis, ja vaihdetaan vuodevaatteet ja pyyhkeet.
Satama-siivouksessa sitten nopea imurointi, ja vessan pesu.
Herää vain kysymys miksi satama-aika on tunnin.
Se voisi olla 13 tuntia yhtä hyvin, samalla aikataulullahan hesan laivatkin menee