Eli,olen ostamassa mazda 626 2litrasella(110hv) bensakoneella,vm-91.Hatchback malli.Onko tuossa muuten kaasari vai ruisku?Entä mitä kannattais katsoa,kuunnella,ihmetellä,pällistellä ostotilanteen tarkastusvaiheessa?Paljonko mahtaa polttoainetta viedä?Muita kokemuksia?
Kiitos vastauksistanne nyt jo.
Kiitos vastauksistanne nyt jo.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jokainen tuon ikäinen auto on yksilö, minkä kunto voi olla mitä tahansa. vanha 1.8 prolemalli on kaasari, sun pitäis olla jo ruisku. Ja näkeehän sen kun kurkkaa.
Kannattaa katsoa etujalkatilat altapäin, jos ei ole suojattu kuin uutena.
A-katsastajan taulukot kertovat että yleisin vika on takajarru/käsijarru. Omat kokemukset kertovat samaa, kun auto oli mulla 13 vuotta.
Kone, laatikko ja kytkin kestivät hyvin sen 260 tkm, minkä auto oli meillä. Takajarrut rempattiin 5 vuoden välein, etupää kesti hyvin. Vain yksi alatukivarsi vaihdettiine eteen (240 tkm). Takajouset ja iskarit vaihdoin vaunun vedon takia ( liian vetelät kuten kaikissa japseissa)
Pakoputkestakin tarvi uusia vain takapönttö ja se joutava pätkä edestä koko 13 vuoden aikana.
Kaikkiaan tavattoman vähävikainen auto. Kulutus tuon ikäisellä on 8-9 litraa lapin reissulla 7