voiko add muuttua adh:ksi

luulotautinen

siis olin pienenä erittäin unelvoiva ja rauhallinnen ja omissa maailmoissani ja mitä vanhemmaksi tulin (nyt 18) muutuin vain riehakkaaksi ja vilkkaaksi. en ollut koskaan ajatellutkaan adhd ennen kuin jostain vahingossa luin adhd oireet ja pelottavasti jokainen oire melkeen sopi muhun. voi olla et tuskin mulla mitään on koska iha pikku muksusta saakka ois pitäny olla tälläne mut sen verran muistan et omis maailmoissa mä aina olin ja uneksin ja haaveilin mut suutuin kyllä iha helvetisti ku joku härnäs. monta kertaa tappelin veljen tai pihan kakaroiden kaa. ähh tuskin tää mitään ole mut jos joku älykkäämpi vois kertoa tästä asiasta jotain?

3

618

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jepjepjeep

      harmittavimmat "oireet" mitkä varmaan laittaisin tän taudin piikkiin jos sellainen olis :D nii myöhästelen aina..siis yritän mitä vain tehdä niin joka tapauksessa oon aina myöhässä koulusta :D koulussa viittaaminen on aivan älyttömän vaikeaa, jos vastauksen tiedän huudan sen sillä saekunnin murtoosalla, tylsillä tunneilla uppoudun omaan maailmaan, toisinaan saan mitä ihmeellisimpiä raivopuuskia, pieni asia mistä suutun ja laitan kaiken itsehillintäni peliin niin sekoan aivan täysin ja usein rikon tavaroita milloin kännykkä lentää tai lyön oveen ( olen vielä tyttö :o) tai muutä tälläistä.. :/ harmi juttu. kavereita mulla on iha omasta mielestä tarpeeksi mutta viihdyn ihmeen paljon omissa oloissani, paitsi aina kun keksin jotain mahtavaa tekemistä kuten aloitanpa uuden lajin.. :D omasta spontaanisuudestani pidän aivan älyttömän paljon ja pieni ylivilkkaus itsessäni ei haittaa yhtään vaikka välillä menee kavereilta hermot ja sanovat vaa et lopeta nyt jo adhd. hankalin juttu on varmaa se että välillä on täydellinen myllerrys päässä (kuten nyt ja siksi varmaan kirjoitankin että saan muuta ajateltavaa) silloin on sata todella sekalaissta asiaa päässä ja se väsyttää ihan älyttömästi. alkoholista nautin sillä silloin tuntuu kuin pää tyhjenisi ja voi rauhoittua. (tai mun pää rauhoittuu, yleensä rellestän ihan mukavasti) tjaah luulenpa että ihan "normaalia" käytöstä tämä on mutta normaaliksi en itseäni tunne :D niin ja sellainen juttu että keskittyminen on vaikeaa, jopa tämä roskapostivarmistus on ärsyttävä ja en millään jaksaisi laskea 11 18 = ? meni varmaan 20 sekuntia ennen kun sain ajatukset kokoon noinkin yksinkertaiseen asiaan, ja tosiaan lukiossa olen.. että näin :D

      • xym

        Yritä hakeutua testeihin/neurologille, ei varmaankaan turhan takia? Parempi kuin päihteillä itsehoitoon päätyminen..
        Massan mukana koulun päättää kohtalaisesti moni AHDH/ADD (naispuoliset varsinkin) mutta sitten kun pitäisi hoitaa opiskelu/työ itsenäisesti, voi hoitamattomilla/diagnosoimattomilla tulla tenkkapoo eli sanotaanko modernimmin syrjäytyminen..
        jos diagnoosi irtoaa, saat nauttia muutamista mukautetun opetuksen ja kuntoutuksen suomista eduista esim. työvoimatoimiston avulla ja/tai KELA:n tuella.


      • i-ronia
        xym kirjoitti:

        Yritä hakeutua testeihin/neurologille, ei varmaankaan turhan takia? Parempi kuin päihteillä itsehoitoon päätyminen..
        Massan mukana koulun päättää kohtalaisesti moni AHDH/ADD (naispuoliset varsinkin) mutta sitten kun pitäisi hoitaa opiskelu/työ itsenäisesti, voi hoitamattomilla/diagnosoimattomilla tulla tenkkapoo eli sanotaanko modernimmin syrjäytyminen..
        jos diagnoosi irtoaa, saat nauttia muutamista mukautetun opetuksen ja kuntoutuksen suomista eduista esim. työvoimatoimiston avulla ja/tai KELA:n tuella.

        voisko olla tää muoto ADHD:sta?
        (ite oon ja siks ylipäätään dg adhdsta oli yllätys kun kuvittelin suuressa viisaudessani että addit ja adhd:t on jtn kumipalloja)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      111
      7265
    2. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      62
      5229
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4884
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      52
      4035
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      3986
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      222
      3873
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      28
      3588
    8. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      41
      3203
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      52
      2809
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      41
      2377
    Aihe