Ilmaisohjelmista

Kumpikohan ilmainen virustorjuntaohjelma kannattaisi asentaa koneeseen, Avast vai microsoftin essentials??
8301
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tätä nykyä sanoisin, että Microsoft Security Essentials: se joka on systeemin sössinyt laittakoon sen myös kuntoon. MSSE on myös kohtuullisen kevyt, joskin sekin ainakin vielä ärsyttävän heikosti integroitu automaattiseen Windows Updateen. Niin tyypillistä, mutta mikään tietoturvaratkaisu ei kuitenkaan voita koko järjestelmän päivitettynä pitämistä. Siinä tosin on Windowseissa melkoinen kestosavotta ja ankara säätäminen.

Äänestä
  • MSE päivittää tunnisteet automaattisesti ja huomaamatta itse ohjelmasta käsin. Ohjelmaversion päivitys täytyy kai vielä tehdä itse. Ankarasta säätämisestä olen myös toista mieltä, apukeinot löytyvät, jos ei itse muuten älyä.

    Äänestä

Minä olisin enempi avastin kannalla. On myös muita ilmaisia virustorjuta ohjelmia esim. AVG ja Avira, ainakin tietotekniikka lehdissä niiden toimintaa on kehuttu, jotkut ovat jopa parempia kuin vastaavat maksulliset softat.

Äänestä

pakko käyttää mitään?
itse en ole käyttänyt n kolmeen vuoteen mitään käyttiksissä xp ja seiska. joskus tarkistan onlineskannereilla jos vainoharhasuus iskee.
tuolin ja näppiksen välissä on paras virusturva.

Äänestä
  • virustutka?
    Päivitä ohjelmat säännöllisesti, niin sulle riittää pelkkä Microsoftin palomuuri.
    Ei se pöpöskanneri sitä sun puolesta tee. Ilmoittaa vain (jos ilmoittaa), että paska on jo housussa.

    Äänestä

  • se kirjoitti:

    virustutka?
    Päivitä ohjelmat säännöllisesti, niin sulle riittää pelkkä Microsoftin palomuuri.
    Ei se pöpöskanneri sitä sun puolesta tee. Ilmoittaa vain (jos ilmoittaa), että paska on jo housussa.

    Tutka kyllä voi estää avaamasta haitallista tiedostoa eli kertoa paskahädästä.

    Äänestä

  • "tuolin ja näppiksen välissä on paras virusturva. "
    Aivan EHDOTTOMASTI näin! Virustorjunnat ovat vain pieni lisäapu.

    Pidän tässä koneessa taustalla MSE:tä kun olen niin laiska, mutta välttämätön tämä ei ole. Vanhassa XP konessa jossa oli vain 512 Mt muistia en ajanut taustalla mitään virustorjuntaa vaan tein tarkistukset manuaalisesti asennuspaketeista ennen asentamista.

    Pidä MSE:tä hyvänä vaihtoehtona juuri sen keveyden ja äärimmäisen yksinkertaisuuden takia, ohjelma tekee vain sen mihin se on tarkoitettukin, ei mitään turhaa ja ylimääräistä.

    Äänestä

Mihin tarvitset sellaista?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Kumpikohan ilmainen virustorjuntaohjelma kannattaisi asentaa koneeseen, Avast vai microsoftin essentials??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu