Tutustumalla erilasesta tulee samanlainen

Uusimmassa Työ Terveys Turvallisuus -lehdessä:
"Ensihoitaja Milla Louhi syntyi miehen vartaloon, mutta hän on aina kokenut olevansa nainen. Sukupuolenkorjaus kaatoi kulissit ja toi tasapainon - myös työelämään."
http://www.ttl.fi/partner/ttt/uusin/Documents/Tutustumalla.pdf
5577
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Työ Terveys Turvallisuus -lehdessä haastateltu Milla Louhi:
Transsukupuolinen ei usein pääse edes työhaastatteluun

Jos työpaikan löytäminen voi ylipäätään olla vaikeaa, sukupuolivähemmistöön kuuluminen ei tee sitä ainakaan helpommaksi. Myös ensihoitaja Milla Louhille vastaus Et tällä kertaa tullut valituksi ehti tulla tutuksi, ennen kuin hän sai työpaikan helsinkiläisestä hoiva- ja terveyspalveluyrityksestä.

"Transsukupuolisia ei kutsuta edes työhaastatteluun", Milla Louhi sanoo uusimmassa Työ Terveys Turvallisuus -lehdessä. Louhi syntyi miehen vartaloon, mutta on aina kokenut olevansa nainen. Sukupuolenkorjausprosessi kaikkine vaiheineen kesti vuosia, ja se vapautti Louhin miehen roolista, jota hän ei tuntenut omakseen.

Työnantaja pyrkii karsimaan epävarmuustekijät uutta työntekijää valitessaan, eikä erilaiselle hakijalle usein anneta edes mahdollisuutta. Vanhat työtodistukset pitäisikin saada sukupuolenkorjauksen jälkeen nopeasti uudelle nimelle ja henkilötunnukselle. "Kun täyttää työn edellyttämät vaatimukset, sukupuolella tai seksuaalisella suuntautumisella ei pitäisi olla merkitystä", toteaa Louhi.

Louhin mukaan suurin uhka suvaitsevaisuudelle ovat ennakkoluulot ja tietämättömyys. "Kun vaivautuu tutustumaan ihmiseen tämän piirteiden takana, erilaisestakin tulee hyväksytty, samanlainen."

Jos työntekijä ilmoittaa hakeutuvansa sukupuolenkorjaukseen, Milla Louhi kehottaa työnantajaa osoittamaan tukea ja toivottamaan työntekijän tervetulleeksi takaisin. Sukupuolenkorjausleikkauksesta toipumiseen menee pari kuukautta. Toipumisaikaa saattavat pidentää lisäleikkaukset ja mahdolliset komplikaatiot.

TTT-lehden 5/2010 juttu aiheesta kokonaisuudessaan osoitteessa www.ttl.fi/ttt > Uusin lehti > ”Tutustumalla erilaisesta tulee samanlainen”

Työterveyslaitoksen julkaisemalla Työ Terveys Turvallisuus -aikakauslehdellä on 195 000 lukijaa (KMT Lukija 2009), ja se ilmestyy 8 kertaa vuodessa.

Äänestä
  • Cissit valittelevat samaa, ei kaikki nulju kohtelu johdu siitä, että on transsukupuolinen. Tilastot vahvistavat tämän. Kun tutkittiin porukkaa, jossa oli huumeiden käytön lopettaneita niin aika harva sai työpaikan. Toinen tutkimus käsitteli nuoruuden mielenterveysongelmia ja ne näyttivät johtavan usein koko iän kestävään köyhyyteen.

    Toisin sanoen, jos historiassa on yhtään mitään poikkeavaa tai viivästystä, voipi jäädä helposti vaille työtä.

    Äänestä

  • Kolmois-S kirjoitti:

    Cissit valittelevat samaa, ei kaikki nulju kohtelu johdu siitä, että on transsukupuolinen. Tilastot vahvistavat tämän. Kun tutkittiin porukkaa, jossa oli huumeiden käytön lopettaneita niin aika harva sai työpaikan. Toinen tutkimus käsitteli nuoruuden mielenterveysongelmia ja ne näyttivät johtavan usein koko iän kestävään köyhyyteen.

    Toisin sanoen, jos historiassa on yhtään mitään poikkeavaa tai viivästystä, voipi jäädä helposti vaille työtä.

    Nykypäivänä kun yhtä avointa työpaikkaa hakee nippu työnhakijoita, työnantaja siirtää helposti tällaiset erityiset hakijat hakemusnipun pohjalle. Tuohon pystyy vaikuttamaan vain silloin jos on selvästi syrjitty pätevämpää hakijaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


TTT - lehdessä kirjoitti:

Uusimmassa Työ Terveys Turvallisuus -lehdessä:
"Ensihoitaja Milla Louhi syntyi miehen vartaloon, mutta hän on aina kokenut olevansa nainen. Sukupuolenkorjaus kaatoi kulissit ja toi tasapainon - myös työelämään."
http://www.ttl.fi/partner/ttt/uusin/Documents/Tutustumalla.pdf

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu