Heikko olo kuukautisten jälkeen

Mulla on sellainen ongelma että olen ihan vetämättömissä pari kolme päivää kuukautisten jälkeen. Kuukautisten aikana huimaa todella helposti ja korvissa jos yrittää mitään vähänkään fyysisempää harrastaa. Olen yrittänyt saada lähetettä gynekologille mutta terveyskeskuslääkärini väittää että tämä on ihan normaalia. Vuodot ovat runsaat n. pari, kolme päivää, sekä kivuliaat. Olen neljäkymmentä ja nämä oireet alkoivat n. 35-vuotiaana. Aiemmin en huomannut mitään erikoista kuukautisten aikana pientä kipua lukuuottamatta. Onko siis muillakin tälläistä huimailua ja vetämätöntä oloa? Entä oletteko käyneet sen takia gynekologilla?
69871
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Siis piti kirjoittaa että korvissa alkaa soida kun yrittää seistä pidempään.

Äänestä
  • aiheuttaa heikotuksen ja jäännittyneet alavatsan lihakset aiheuttavat kivuliasta supistelua. Kuukautisten välillä kannattaa mennä maate selälleen ja hieroa alavatsaa ihan sentti sentiltä joitakin kertoja ehkä viikon välein. Sen pitäisi helpottaa, jos pehmenemistä tapahtuu.
    Nämmä ovat sellaisa tee-se-itse konsteja, muuten kannattaa mennä vaikka yksityiselle gynekologille ellei saa lähetettä.

    Äänestä

se Hb on mitattu?

Äänestä
  • En itseasiassa muista, oli joskus vuosi sitten silloin se oli erittäin hyvä 135, mutta varastorauta oli vähän alarajoilla. Täytyy kokeilla tuota vatsahierontaa. Olen aloittanut kamppailun ( toivottovasti ei jo valmiiksi hävittyä) pömmämahaani vastaan joten teen paljon vastalihasliikeitä. Senkin takia voisi tuo hieronta tehdä hyvää.

    Äänestä

  • ihan kuitti kirjoitti:

    En itseasiassa muista, oli joskus vuosi sitten silloin se oli erittäin hyvä 135, mutta varastorauta oli vähän alarajoilla. Täytyy kokeilla tuota vatsahierontaa. Olen aloittanut kamppailun ( toivottovasti ei jo valmiiksi hävittyä) pömmämahaani vastaan joten teen paljon vastalihasliikeitä. Senkin takia voisi tuo hieronta tehdä hyvää.

    Jos varastorauta on ollut vajaa niin se kertoo luotettavimmin todellisen tilanteen kuin HB.Eli nestemäistärautaa kehiin. Rautaglugonaatti on oikeaa rautaa nostamaan varastorauta.

    Äänestä

HB:n viitearvot :
Miehet: 134–167 g/l
Naiset: 117–155 g/l

Anemiaa aiheuttaa raudan riittämätön saanti, raskaus ja imetys (lisää raudan tarvetta), maidon kalsium, viljojen fytaatit, imeytymishäiriöt, suolistosairaudet, erilaiset sairaudet, muiden ravintoaineiden puutokset ja runsaat kuukautiset.

Folaatin, C-vitamiinin ja B-12 vitamiinin puute aiheuttaa perniöösianemiaa.

Lisäksi maidon kalsium tai kalsiumvalmisteiden käyttö sekä viljojen fytaatit, heikentää raudan imeytymistä. Juo vettä. Juoksevia maitotuotteita enintään 2-3 annosta (4-6dl) päivässä. Kalsiumia on lähes joka ruuassa, joten ilman maitoakin pärjää.

Rauta on tärkeä osa hemoglobiinia, jonka tehtävänä on kuljettaa happea kudoksille. Lisäksi rauta osallistuu punasolujen tuotantoon ja auttaa vapauttamaan energiaa hiilihydraateista ja rasvoista elimistön käyttöön.

Aikuisen naisen saantisuositus on 15 milligrammaa vuorokaudessa ja suomalaiset naiset saavat rautaa keskimäärin vain 10 milligrammaa. Runsas liikunta suurentaa tarvetta hieman. Piilevä puutos esiintyy jopa 30 prosentilla hedelmällisessä iässä olevista naisista.

Raudanpuuteanemia on lasten yleisin anemia. Länsimaissa sitä esiintyy 23 %:lla lapsista, ja suurimmassa riskissä ovat keskoslapset, taaperoikäiset (6 kk–2 v) ja murrosikäiset.
http://www.potilaanlaakarilehti.fi/tiedeartikkelit/lapsen-raudanpuuteanemia/#.VFt6W_msWSo

Tärkein lähde on punainen liha. Veri- ja maksaruoat ovat vielä parempia, mutta niitä käytetään hyvin vähän. Rautaa saa melko hyvin myös vaaleasta lihasta ja kalasta.

Jos ravinnosta saa rautaa vain niukasti, elimistö ottaa tarvitsemansa raudan varastoistaan. Kun varastoihin syntyy vajausta, lihasten hapotus kovassa liikunnassa voi olla normaalia voimakkaampaa. Vasta varastojen tyhjennyttyä syntyy anemia, jonka tunnusmerkkejä ovat poikkeuksellinen väsymys ja hengästyminen. Lievä puutos ja anemia määritellään verikokeessa.

Puutos korjataan rautavalmisteella. Rautavalmistetta ei pidä käyttää varmuuden vuoksi, sillä liikasaanti on haitallista.

Tässä 2 hyvää valmistetta, joista ei saa vatsavaivoja eli vältä apteekin valmisteita. Otetaan maidottoman ruuan kera. Myydään luontaistuotekaupoissa, nettikaupoissa ja Citymarket.
http://www.hankintatukku.fi/fi/tuotteet/?-ferromax-tonic-strong-&product=91

http://www.valioravinto.fi/kelasin-rauta

Tässä viljojen haitoista:
http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm

Seerumin rauta kertoo tarkemmin elimistön rautatilanteen kuin hemoglobiini tai ferritiini.
http://www.luontaisnetti.fi/index.php?valikko=valikko&sivu=aikuiset_seerumin_rauta_tarkea_terveyden_mittari

http://oyslab.fi/ohjekirja/2566.html

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihan kuitti kirjoitti:

Mulla on sellainen ongelma että olen ihan vetämättömissä pari kolme päivää kuukautisten jälkeen. Kuukautisten aikana huimaa todella helposti ja korvissa jos yrittää mitään vähänkään fyysisempää harrastaa. Olen yrittänyt saada lähetettä gynekologille mutta terveyskeskuslääkärini väittää että tämä on ihan normaalia. Vuodot ovat runsaat n. pari, kolme päivää, sekä kivuliaat. Olen neljäkymmentä ja nämä oireet alkoivat n. 35-vuotiaana. Aiemmin en huomannut mitään erikoista kuukautisten aikana pientä kipua lukuuottamatta. Onko siis muillakin tälläistä huimailua ja vetämätöntä oloa? Entä oletteko käyneet sen takia gynekologilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu