Minä tänään sananmukaisesti väänsin rautalankaa. Ajattelin siinä väännellessäni, että jos pitäisi jollekin henkilölle "vääntää rautalangaksi" asioita yhtä työläästi, niin jäisi varmaan tekemättä, heh.
Tein uuden perunanpesimen entisen hajonneen tilalle ja kahvan väänsin kolminkertaisesta r-langasta. Käsin vääntelin, kun mulla oli niin onnettomat pihdit, joilla ei tee mitään. Kai meillä olisi paremmatkin pihdit olleet
jossain, mutta mieheni jäljiltä tavarat usein väärässä paikassa.
Mukavaa viikonloppua kaikille palstalaisille : )
Tein uuden perunanpesimen entisen hajonneen tilalle ja kahvan väänsin kolminkertaisesta r-langasta. Käsin vääntelin, kun mulla oli niin onnettomat pihdit, joilla ei tee mitään. Kai meillä olisi paremmatkin pihdit olleet
jossain, mutta mieheni jäljiltä tavarat usein väärässä paikassa.
Mukavaa viikonloppua kaikille palstalaisille : )
Vastaukset 22
Vanhimmat
Rautalanka vehkeiden vääntämis luovuus vähitellen kehittyy. Siinä muokkaamises voi hyödyntää muita esineitä kuten kaulinta tai pienempää kesto lieriötä jonka ympär taivutellessa saa hyvän ja tasasen kierteen. :-))
Perunat on sentään tunnottomia. Miu katteli tänään iltalehen tai vastaavan videota oikeaoppisesta onkimisesta ja meinas oksentaa. Miu joku päivä takaperin kidutti vain hetken yhtä matoa ja annoin sen molemmille päille pikapuudututuksen enkä katkassut ees keskeltä poikki. Videol oli kasa raatokärpäsen toukkii ja ne piti laittaa just ja just siihen koukkuun ja elävinä. Sit ol kastemato ja se laitettiin kolmelle kierteelle ja keskeltä koukkuun ja tärkeintä oli et se heiluu ja kiemurtelee mahollisimman paljon sit veessä vapaasti ja toisen pään ylijäämä vaan raapastiin kynnellä kevyesti irti.
auennut mulle kaulimen käyttö, pitäisköhän sinun vääntää mulle rautalangasta ohje.
joutu kerran ostaa muutaman rautalanka rullallisen rautalankaa ja niistä sit tismalleen saman muotosia sydämiä pari tusinaa ja niihin samasta vyöhteestä vielä ripustuslenkin kiehkuroineen ja sit päällystin ne kullanvärisellä hohtonauhalla tiukkaa kieppiä edeten kuin paremmmankin tukisidoksen kanssa. Samalla opettelin tekeen rautalankaan kukkavarsipäällysteet kreppipaperist ja monen laisii paperikukkasiii erilaisist paperiaineksista ja kaikkea muuta hassua krääsää.
vinkeistä, mutta en ole oikein askarteluihmisiä. Luin uudelleen edellisen viestisi, mutta antamasi kaulinvihje ei soveltuisi kahvan tekoon.
paljosta paitsi, kun minulla ei ole perunanpesintä ;(
Mukavaa viikonloppua kuitenkin, nettikin taas toimii, kiitos Soneran poikien :)
oletko jäänyt, mutta mökillä se värkki on kiva. Varsinkin uusien pienten, savisten pottujen pesu harjalla on kenkkua mielestäni. Potut pesimeen ja laiturin nokkaan vatkaamaan ylös ja alas, niin hetken päästä ne ovat valmiita kattilaan.
tavarat ovat väärässä paikassa sinun jäljiltäsi.:-D))))))))) Mutta hyvää viikonloppua myös sinulle.
olla, mutta mä ne kaikki kadonneet, myös hänen kadottamansa yleensä löydän... ; )
Hyvää viikonloppua myös sinulle.
Itse väännän itselleni käskyjä, kun tavarat ei mene paikoilleen itsestään, kummallista.
Välillä pitää kyllä tulla tänne katsomaan mitä tapahtuu palstalla.
Ja eikun laatikkoa ja nysäkkää tyhjentämään.
sitä turhaan tyhjentää nyssäköitä, toisessa ketjussa sanoit haluavasi uudelleen merelle. Olisivat valmiina vaikka äkkilähtöön.
No sain kyllä senkin jo tyhjäksi.
Enemmän vaan vaivaa nää muuttonyssäkät.
Vaikka olen päättänyt muutaman jättää tyhjentämättä, koska voi olla etten niitä tarvii muutamaan vuoteen, silloin heitän ne menemään surutta.
Turhaa, niin paljon turhaa roinaa ympärillä.
muuttaessamme pari vuotta sitten kaatopaikalle lähti viisi peräkärryllistä kamaa. Fidaan kärryllinen ja kierrätyskeskukseen loput. Kirjoja viisi banaanilaatikollista tarjosimme divariin, mutta olisivat halunneet valikoida, joten nekin meni kierrätyskeskukseen...Purkaminen oli helpompaa, kun turhat kamat olivat jo poistettu. On meilläkin vielä laatikoittain purkamatta, mutta onneksi ne eivät ole kotinurkissa.
Yhden kirjahyllyn annoin pois, kirjoja on siten aika paljon liikaa.
Valikoin niistä ne mitä luen vielä, kun siellä on sellaisia jotka on jatkuvassa käytössä ja loput annan pois.
Kutsun pari tuttua kylään jotka lukee myös noita henkisiä kirjoja ja sanon viekää mitkä haluatte.
Kun en ole niitä kirpputorin järjestäjä ihmisiä.
Muutaman epävarman euron takia siinä on hirveä homma.
asuinpaikassa eräs pois muuttava perhe piti pihakirppiksen omalla pihallaan. Paikasta ei tarvinnut maksaa mitään ja sakkia kävi paljon. Ilmoittelivat kauppojen ilmoitustauluilla.
tulleet pestyä käsipelillä. Ei ole rautalankaa tarvittu;)
Mistäköhän olen jäänyt paitsi, pitäisikö semmoinen hankkia?
minä ainakin tykkään sillä mökillä pestä. Olen sen verran laiska, etten peukalonpään kokoisia ainakaan rupea harjalla pesemään.
näköinen ja hintainen se vehje on?
on metalliverkosta (silmäkoko n. 20 mm) tehty lieriö, jossa pohja ja kansi myös verkkoa. Kahva rautalangasta. Mä tein n. 13 - 14 cm leveän ja n. 40 cm korkean lieriön. Hintaa en tiedä, ensimmäinen pesuri tuli meille lahjana. Se oli ostettu Joutsan joutopäiviltä.
en tiedä, mikä on perunan pesin, mutta säästän sinut sitä kertomasta.. pitäis kuitenkin vääntää lisää
ratalankaa ;))
Samoin sulle, mukavaa viikonloppua :)
ja eiköhän noita saa joistain liikkeistäkin ostaa. Ainakin markkinoilla niitä on tarjolla joskus.
kuori lähtee hyvin juuresharjalla, on riittänyt..
Kamala, kuinhan jäykkää tuo "ratalanka" onkaan :)
sakkia on paljon, kuten meillä usein mökillä, niin helpoiten pääsee pesurilla. Kukin tyylillään : )