Ne puhujat ovat mestari puhujia.Niitä voi kuunnella seuraavilla radio taajuuksilla:...Joensuu 98.70 Kerimäki 87.70 Kuopio 102.70 Lappenranta 100.00 Lieksa (Koli)94.70 Mikkeli 98.90 Kouvola 89.30 Jyväskylä 96.60 Iisalmi 106.30.Seura puheet ja muut asiat alkavat 29.6 ja loppuvat 5.7. Ja seura-alueelle on vapaa pääsy. Olen itsekkin niitä ennenkin kuunnellut mm.netistä.Hakusanalla suviseurat! Mikä sitten tekee näistä puhujista niin erikoisia? Se ,että ne puhuvat kohti käypää Jumalan sanaa! Usko tulee kuulosta ja kuulo Jumalan sanan kautta. Missä on syntien anteeksi antamus, siellä on elävä usko ja Jumalan valtakunta.
Tuomo Sieviläinen, Kesälahti
http://www.karjalainen.fi/scripts/edoris/edoris.dll?app=server&com=sqlxml&tem=d_aihe_n.tpl&topicid=195100
Tuomo Sieviläinen, Kesälahti
http://www.karjalainen.fi/scripts/edoris/edoris.dll?app=server&com=sqlxml&tem=d_aihe_n.tpl&topicid=195100
Vastaukset 10
Vanhimmat
Niin, se hengellinen sisältöhän se olisi arvokkainta jos sitä olisi. Eikä pelkstään niitä vain me -fraaseja.
Antakaa nyt aikaa itsellenne ja menkää kuulemaan, ei ne jalkapallot voi itse elämää tärkeämpiä olla. Kun sinätulet uskoon, paranee elämäsi ja sukukuntasi elämä. Ja kaikki tämä Jeesuksen ansiota.
Elikkä laittakaahan menoksi Liperiin !
Kari Haikonen, Povijärvi
Kun vertaa viimekesäiseen keskusteluun suviseurojen puheista, ei niistä keskustele nyt kukaan.
Eipä ole ihmekään. Nämä suviseurapuheet ovat viimevuotiseen verrattuna ainakin näin ulkopuolelle kasvaneen ja vieraalla korvalla kuuntelevan mielestä varsin vanhoille kuulostavia. Puhujat ilmeisesti perinteisiä ja perinnelinjoja noudattavia ja ikälinjakin taitaa puhujilla olla korkea. Jaksaakohan huomisia siten enää kuunnellakkaan.
nimenomaan Jumalan sanasta, ei puhujien saarnojen kuuntelemisesta tai kuulosta. Jumalan sana Pyhän Henkensä kautta itää ja tekee työtään ihmisessä, se on Jumalan suurta armoa ja lahjaa, älkööt puhujat ottako sitä omalle kontolleen samoinkuin syntienanteeksiantamusta. On vain yksi SOVITTAJA, mutta monta sovituksesta julistajaa.
Ei puheet ole muuttuneet, joskus koskettaa, aina ei puhe avaa mitään. Toiselle sama puhe taas voi avata paljonkin. Jumala ruokkii ajallaan oikeaan osoitteeseen elämän leivällä.
Millainen oli sydämesi korva vuosi sitten? Jospa sydämesi korvakuulo onkin heikentynyt.
Puhujia on sekä nuoria, että vanhoja. Mitä tähän palstakeskusteluun tulee, ei täällä enää kukaan viitsi keskustella...syyn varmaan tiedätkin,
on varmasti yksi aikojemme käytetyimmistä meemeistä, replikaattoreista. Kukaan ei pysty todistamaan mitä Jumalan sana tarkkaan ottaen on, tai onko sitä ylipäänsä. Tai mitkä Raamatun kohdista pitäisi ottaa Jumalan sanana, mitkä vain symboliikkana (sillä Raamattu sisältää "pirusti" symboliikkaa :P). Jos joku osaisi sanoa oikean vastauksen Raamatun paradoksaalisuudelle, ei olisi kuin yksi uskonto maan päällä. Nyt niitä on satoja tuhansia. Ja jokainen lahko, liike tai kirkko sanoo, että heidän uskonsa on ainoa oikea. Siksi loogisesti ajateltuna kaikki maailman ihmiset ovat joko oikea- tai vääräuskoisia. Todennäköisintä on, että yksikään uskonto ei ole oikea.
Päinvastoin, näin suviseurojen aikaanhan täällä on pitkästä aikaa ollut todella aitoa keskustelua ja jopa ihmisen kohtaamista, lämmintä tunnelmaa. Mikä sen tekee? Se ei voine johtua suviseuroista?
Listaltasi ainakin Lappeenrannassa asia on erittäin ajankohtainen. ( Isälle 8v ehdotonta vankeutta).
Vai puhuvatko muusta? Mistä?
Josko puhuisivat.
Pelleilee