Uskon, että harvassa ovat ne 'vapaalla jalalla', erilaisten laitoston ulkopuolella olevat ihmiset, jotka sinnittelevät pelkokirjonsa kanssa kummana kummajaisen joukossa yhteiskunnan periferiassa.
Näin on käymässä kohdallani. Erilaisia pelkoja mukanaan kantavan elämä on haasteellista. Sitä luulee, että nyt se on vientiä, mutta joku uusi polku jostain vaan taas löytyy.
Tiedonhalu on johtanut etsimiseen vaikka millaisten kivien ja kantojen alta. Kansankirkkomme ei ole hyvällä katsonut ns. rajatiedon alueen elämänfilosofioita ja menetelmiä, mutta niistä olen apua saanut.
Meditaatio näyttää tepsivän niinkin vaikeaan oireyhtymään mitä asperginsyndroomakin on. Minulla on sellainen as-ominaisuus.
On lopetettava tältä päivältä. Pelkäämisiin
cc.
Tuhannen pelon tumpelo!
2
259
Vastaukset
Omien pelkojen kohtaamista voi lieventää monilla menetelmillä. Yks hyvä on tiedon hankkiminen. Koin uskonnollisen kriisin 27 vuotiaana.
Kirjastot antoivat tähän alkusysäyksen. Oikeastaan ranskalainen kirjailija Alexis Carrell, kirjallaan Elämän Ikuiset Lait vaikuttivat shokkihoidon tavoin.
Suurin osa peloistamme johtuu tiedon puutteesta. Koululaitoksemme ei anna tarpeeksi valmiutta löytää omia vahvuuksiamme. Ei kai koska se perustuu vieläkin liikaa kirkon opetuksille.
Näillä opeilla pidetään kouluttamatonta kansanosaa edelleen ikiaikaisen tiedon ulottumattomilla. Niitä pitää jokaisen kaivaa lukemalla ja opiskelemalla.
Tänään päiväunilta herättyäni epäilin heti käyttämiäni menetelmien tarkoituksellisuutta - taidan olla kokonaan harhapolulla. Parin tunnin kuluttua koin hienoja luontoelämyksiä. Koin että suunta on oikea.Ahdistuneisuuden, pelkojen ja masennukseksenkin taustalla voi olla jäsentymätön maailmankuva. Sanovat, että puolet amerikkalaisista uskoo kirjaimellisesti Raamatun luomaan maailmankuvaan.
Pari tosiasiaa ilmiöstä ihminen.
1. Se on alkubakteerista miljardien vuosia aikana kehittynyt atomikasa kuten kaikki muukin eläin tai kasvilajisto.
2. Se hengittää kaasuseosta, jota kutsutaan ilmaksi.
3. Se saa kaiken elämiseensä tarvittavan Auringon lämpövaikutuksesta ilmakehän ansiosta.
4. Sillä on kehittyneemmät aivot kuin 'alemmalla' eläin tai kasvikunnalla.
5. Näillä näkymin sen sidottu 'ansariin', nimeltä maapallo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721157
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?39584Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296548Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t218512- 50504
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45492