LAINATTU TEKSTI:
Tehoputken vaikutus GSX750F
Kirjoittanut: MTL, 7.2.2004 klo 18.35
Onko jollakulla kokemusta tehoputken sekä suutinsarjan asentamisesta / vaikutuksesta GSX750F, vm-03? Tai muuten antaa vinkkejä edullisesta ratkaisusta nostaa tehoa, ennen kaikkea vääntömomenttia, koska Suzukissa se sattuu olemaan suhteellisen alhainen.
Vastaus: Nyt on kokeiltu sekin ihme että laitatin vaparit ja suutinsarjan Yoshin RS-3:n lisäksi ja täytyy vain todeta että rahat meni ihan hukkaan ( 4 hp) (sarjan osalta)...Kaikkien säätöjen (vaikeat) jälkeen teho/rahanmääräsuhde ei todellakaan vastaa toisiaan. Pyörä ei toiminut kunnolla säädöistä huolimatta. Vein pyöräni toiseen huoltopaikkaan testattavaksi sekä säädettäväksi/tehonmittaukseen ja paras lopputulos tuli tällä "reseptillä":
- vaparit pois...vakiot tilalle
- suutinsarja pois...vakioista astetta isommat (pääsuuttimet) tilalle
- RS-3 paikallaan edelleen
- omat neulat paikalleen sekä noin 0,5 mm nosto erillisillä lukkoprikoilla ja ....
HYVIN toimii sekä tehot kaikilla osa-alueilla nousivat. Jos tehoa haluaa "huomattavasti" enemmän niin suosittelen pyörän vaihtoa esim. 750 R:ään näin minäkin tekisin mutta pörssi ei anna periksi ;-)
Tehoputken vaikutus
5
3105
Vastaukset
- M.S.
Eli oliko sinulla pyörä dynossa tämän viime operaation jälkeen. Jos oli niin paljonko näytti takapyörältä tai kytkimeltä. Onko Yoshimura rs-3 kokoputkisto vai pelkkä Slip-on. paljonko muuten toi koko Vapaavirtasuodatin, neulasarja, Yoshi ja säädöt tuli maksamaan.
750 R on tietysti ova valinta jos tehoa haluaa loputtomasti!! mutta kyseessä on silloin niin kyykky että ei jaksa pitkijä etappeja maailmaa kiertää eikä kukaan takana viihdy!- mikke
Yossun äänitaso kiinnostaisi kovasti.
- rs-3:n
mikke kirjoitti:
Yossun äänitaso kiinnostaisi kovasti.
Siniset sedät olivat "tilanneet" ajan valtion katsastukseen rakkaan naapurini toimesta. Olivat "sattumalta" toivottamassa tervetulleeksi tuossa mutkan takana sanoilla: "Sinulle on juuri nyt tilattu aika katsastukseen."
No...veimme rakkaan pyöräni kivojen setien luokse "ääni mittaukseen" mutta katsoppas kummaa kun tuo kyseinen putki onkin e-hyväksytty joten mittausta ei suoritettu. Jälkeenpäin olen mittauttanut desibelit siitä ja kierrosalueen 7500- äänitaso nousee 90-100 db mutta hyvältähän se kuulostaa kuitenkin ;-) - Speed
Voin kyllä sanoa että kyllä ton ÄRRÄN takapenkilläkin naiset viihtyy... välillä niitä on jopa jonossa tulossa kyytiin!!! ; )
- z
Speed kirjoitti:
Voin kyllä sanoa että kyllä ton ÄRRÄN takapenkilläkin naiset viihtyy... välillä niitä on jopa jonossa tulossa kyytiin!!! ; )
apinat takana ja edessä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1184359- 1513704
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1013478Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia392839- 1321758
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta371575Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk151217Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191194Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221154Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421140