Tehoputken vaikutus

GSX750F

LAINATTU TEKSTI:
Tehoputken vaikutus GSX750F
Kirjoittanut: MTL, 7.2.2004 klo 18.35

Onko jollakulla kokemusta tehoputken sekä suutinsarjan asentamisesta / vaikutuksesta GSX750F, vm-03? Tai muuten antaa vinkkejä edullisesta ratkaisusta nostaa tehoa, ennen kaikkea vääntömomenttia, koska Suzukissa se sattuu olemaan suhteellisen alhainen.

Vastaus: Nyt on kokeiltu sekin ihme että laitatin vaparit ja suutinsarjan Yoshin RS-3:n lisäksi ja täytyy vain todeta että rahat meni ihan hukkaan ( 4 hp) (sarjan osalta)...Kaikkien säätöjen (vaikeat) jälkeen teho/rahanmääräsuhde ei todellakaan vastaa toisiaan. Pyörä ei toiminut kunnolla säädöistä huolimatta. Vein pyöräni toiseen huoltopaikkaan testattavaksi sekä säädettäväksi/tehonmittaukseen ja paras lopputulos tuli tällä "reseptillä":
- vaparit pois...vakiot tilalle
- suutinsarja pois...vakioista astetta isommat (pääsuuttimet) tilalle
- RS-3 paikallaan edelleen
- omat neulat paikalleen sekä noin 0,5 mm nosto erillisillä lukkoprikoilla ja ....
HYVIN toimii sekä tehot kaikilla osa-alueilla nousivat. Jos tehoa haluaa "huomattavasti" enemmän niin suosittelen pyörän vaihtoa esim. 750 R:ään näin minäkin tekisin mutta pörssi ei anna periksi ;-)

5

3124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M.S.

      Eli oliko sinulla pyörä dynossa tämän viime operaation jälkeen. Jos oli niin paljonko näytti takapyörältä tai kytkimeltä. Onko Yoshimura rs-3 kokoputkisto vai pelkkä Slip-on. paljonko muuten toi koko Vapaavirtasuodatin, neulasarja, Yoshi ja säädöt tuli maksamaan.

      750 R on tietysti ova valinta jos tehoa haluaa loputtomasti!! mutta kyseessä on silloin niin kyykky että ei jaksa pitkijä etappeja maailmaa kiertää eikä kukaan takana viihdy!

      • mikke

        Yossun äänitaso kiinnostaisi kovasti.


      • rs-3:n
        mikke kirjoitti:

        Yossun äänitaso kiinnostaisi kovasti.

        Siniset sedät olivat "tilanneet" ajan valtion katsastukseen rakkaan naapurini toimesta. Olivat "sattumalta" toivottamassa tervetulleeksi tuossa mutkan takana sanoilla: "Sinulle on juuri nyt tilattu aika katsastukseen."
        No...veimme rakkaan pyöräni kivojen setien luokse "ääni mittaukseen" mutta katsoppas kummaa kun tuo kyseinen putki onkin e-hyväksytty joten mittausta ei suoritettu. Jälkeenpäin olen mittauttanut desibelit siitä ja kierrosalueen 7500- äänitaso nousee 90-100 db mutta hyvältähän se kuulostaa kuitenkin ;-)


      • Speed

        Voin kyllä sanoa että kyllä ton ÄRRÄN takapenkilläkin naiset viihtyy... välillä niitä on jopa jonossa tulossa kyytiin!!! ; )


      • z
        Speed kirjoitti:

        Voin kyllä sanoa että kyllä ton ÄRRÄN takapenkilläkin naiset viihtyy... välillä niitä on jopa jonossa tulossa kyytiin!!! ; )

        apinat takana ja edessä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      170
      8436
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      452
      7590
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      74
      3874
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      160
      3652
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      118
      3044
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      54
      2775
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      43
      2050
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2046
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1883
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1731
    Aihe