Tehoputken vaikutus

GSX750F

LAINATTU TEKSTI:
Tehoputken vaikutus GSX750F
Kirjoittanut: MTL, 7.2.2004 klo 18.35

Onko jollakulla kokemusta tehoputken sekä suutinsarjan asentamisesta / vaikutuksesta GSX750F, vm-03? Tai muuten antaa vinkkejä edullisesta ratkaisusta nostaa tehoa, ennen kaikkea vääntömomenttia, koska Suzukissa se sattuu olemaan suhteellisen alhainen.

Vastaus: Nyt on kokeiltu sekin ihme että laitatin vaparit ja suutinsarjan Yoshin RS-3:n lisäksi ja täytyy vain todeta että rahat meni ihan hukkaan ( 4 hp) (sarjan osalta)...Kaikkien säätöjen (vaikeat) jälkeen teho/rahanmääräsuhde ei todellakaan vastaa toisiaan. Pyörä ei toiminut kunnolla säädöistä huolimatta. Vein pyöräni toiseen huoltopaikkaan testattavaksi sekä säädettäväksi/tehonmittaukseen ja paras lopputulos tuli tällä "reseptillä":
- vaparit pois...vakiot tilalle
- suutinsarja pois...vakioista astetta isommat (pääsuuttimet) tilalle
- RS-3 paikallaan edelleen
- omat neulat paikalleen sekä noin 0,5 mm nosto erillisillä lukkoprikoilla ja ....
HYVIN toimii sekä tehot kaikilla osa-alueilla nousivat. Jos tehoa haluaa "huomattavasti" enemmän niin suosittelen pyörän vaihtoa esim. 750 R:ään näin minäkin tekisin mutta pörssi ei anna periksi ;-)

5

3162

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M.S.

      Eli oliko sinulla pyörä dynossa tämän viime operaation jälkeen. Jos oli niin paljonko näytti takapyörältä tai kytkimeltä. Onko Yoshimura rs-3 kokoputkisto vai pelkkä Slip-on. paljonko muuten toi koko Vapaavirtasuodatin, neulasarja, Yoshi ja säädöt tuli maksamaan.

      750 R on tietysti ova valinta jos tehoa haluaa loputtomasti!! mutta kyseessä on silloin niin kyykky että ei jaksa pitkijä etappeja maailmaa kiertää eikä kukaan takana viihdy!

      • mikke

        Yossun äänitaso kiinnostaisi kovasti.


      • rs-3:n
        mikke kirjoitti:

        Yossun äänitaso kiinnostaisi kovasti.

        Siniset sedät olivat "tilanneet" ajan valtion katsastukseen rakkaan naapurini toimesta. Olivat "sattumalta" toivottamassa tervetulleeksi tuossa mutkan takana sanoilla: "Sinulle on juuri nyt tilattu aika katsastukseen."
        No...veimme rakkaan pyöräni kivojen setien luokse "ääni mittaukseen" mutta katsoppas kummaa kun tuo kyseinen putki onkin e-hyväksytty joten mittausta ei suoritettu. Jälkeenpäin olen mittauttanut desibelit siitä ja kierrosalueen 7500- äänitaso nousee 90-100 db mutta hyvältähän se kuulostaa kuitenkin ;-)


      • Speed

        Voin kyllä sanoa että kyllä ton ÄRRÄN takapenkilläkin naiset viihtyy... välillä niitä on jopa jonossa tulossa kyytiin!!! ; )


      • z
        Speed kirjoitti:

        Voin kyllä sanoa että kyllä ton ÄRRÄN takapenkilläkin naiset viihtyy... välillä niitä on jopa jonossa tulossa kyytiin!!! ; )

        apinat takana ja edessä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      709
      1813
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      291
      960
    3. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      877
    4. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      124
      726
    5. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      32
      591
    6. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      567
    7. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      61
      559
    8. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      32
      550
    9. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      43
      546
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      520
    Aihe