Miten yhteiskunta muuttuisi, jos naiset muuttuisivat seksuaalikäyttäytymiseltään miesten kaltaisiksi, ja joka kolmas nainen suostuisi seksiin, jos vain menisit pyytämään sitä?
"Clarkin ja Hatfieldin (1989; Clark 1990) klassikon aseman saavuttaneet testit osoittivat, että keskitasoisen attraktiivinen nainen pystyy saamaan seksiä hyvin attraktiivisilta miehiltä yksinkertaisesti vain pyytämällä sitä. Kun keskitasoisen attraktiiviset naiset pyysivät seksiä heille ennestään tuntemattomilta hyvin attraktiivisilta miehiltä, 71 prosenttia miehistä suostui ehdotuksiin. Toisin sanoen, jos nainen pyytäisi seksiä kolmelta mieheltä, todennäköisyys seksin saamiseen olisi lähes täydellinen (Baumeister & Tice 2001, 191)."
Romahtaisiko yhteiskunta?
Olisiko kyseessä perheen loppu?
Kuka huolehtisi lapsista?
Jos joka 3. nainen antaisi?
3
329
Vastaukset
- uy5htr
Aika korkea on tuo prosentti, jos yli 2/3 miehistä tosiaankin suostuisi, itse olisin veikannut sen olevan jotain 40... Oliko siinä tutkittu sitä päinvastoin? Se taitaa olla melkoisen paljon alhaisempi, ehkä n 1% :)
...ei siinä seksissä yleensä niin kauan mene,että lapset jäis huolehtimatta... Vai tarkoitatko niitä lapsia,jotka syntyisivät moisen seksikäyttäytymisen seurauksena? Eikös joku ollut tutkinut,että keskimäärin joka 3. ns. pettää,eli harrastaa irtosuhteita. Eli jos minä en,etkä sinä niin naapurinhan täytyy silloin olla se joka niin tekee. Jokainen tekee niin kuin haluaa ja tuo aloitusteksti oli NIIN hienoa tekstiä että täytynee olla provo...?! Mutta ylipäänsä luulen,että nainen joka pyytää miehiltä seksiä saa sitä AIVAN VARMASTI useammin kuin mies joka pyttää naisilta!!
- thyrgtefr
Provo tai ei, niin toi ko. tutkimus on ihan oikea. Kukaan nainen ei muuten suostunut miesten ehdotuksiin....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979