Itsellä kaksi huskya ja useimmat koiria ihastelemaan pysähtyvät ihmiset kysyvät juoksutanko niitä reen kanssa. No, en varsinaisesti, pulkan vetoa talvisin, muuten vain metsälenkkejä, agilityn tapaista ja reppulenkkejä, mut ei erityisen paljon vetohommia. Koirani ovat ihan tasapainoiset ja rauhalliset, terveet koirat, oletan siis että ne voivat hyvin, vaikka eivät pääsääntöisesti rekeä vedäkään.
Kysytäänkö kultaisen noutajan omistajalta käykö hän metsällä, tai porokoiran omistajalta onko hänelä porotokka koiransa huviksi? Entä terrierien omistajilta, onko paljon rottia nurkissa, kun on terrierin ostanut? Niin, enpä usko, että kukaan heiltä koiransa tekemisiä kyselee. Miksi siis huskyt ovat ainoat, joiden oletetaan olevan onnellisia vain jos saavat tehdä alkuperäistä hommaansa?
Kysytäänkö kultaisen noutajan omistajalta käykö hän metsällä, tai porokoiran omistajalta onko hänelä porotokka koiransa huviksi? Entä terrierien omistajilta, onko paljon rottia nurkissa, kun on terrierin ostanut? Niin, enpä usko, että kukaan heiltä koiransa tekemisiä kyselee. Miksi siis huskyt ovat ainoat, joiden oletetaan olevan onnellisia vain jos saavat tehdä alkuperäistä hommaansa?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ihan samaa ole minäkin kokenut oman huskyni kanssa! Ei ite oo tullu mieleenkään kysellä jack russelin omistajalta et onko rottaongelmaa tai rottweilerin omistajalta onko hää kenties natsi.
Työkoirat tietty tykkäis eniten tehdä just sitä mihin ne on jalostettu, mut ei monikaan koiransa kanssa paljoa harrasta. Kultsukin ois kai onnellisin ku sais noutaa ammuttuja lintuja vedestä, mut ei kukaan niiden omistajia patista metsästykseen.
En minäkään huskyni kanssa vetämistä harrasta, mut monenlaista muuta tehdään ja koira on voinut hyvin. Ei ole käytös ongelmia. Koirapuistossa kerran yks collien omistaja nyrpisti nenäänsä kun sanoin et en harrasta valjakkoajoa. Ois pitäny kysyy montako lammasta heillä on collielle paimennettavaksi?
Nykyään taitaa tärkein kriteeri koiran valinnassa olla ulkonäkö. Harva ihan työkoiraksi enää koiraa ottaa vaan seurakoiraksi. Sitten ihmetellään, kun on käytöshäiriöitä ja sitten jonkun rääkkääjä-kouluttajan ohjeilla laitetaan koira kuriin ja nuhteeseen.
Kyllä on nurinkurista koiranhankinta nykyään. En nyt tarkoita aloittajaa tai ketjun toista vastaajaa, mutta aika usein homma menee pieleen, kun ei tajuta koiran tarpeita. Jokaisen koirasta haaveilevan olisi hyvä kunnolla miettiä mitä koiralta haluaa ja sitten vasta alkaa siitä rajatusta ryhmästä miettiä mieluisimman näköistä.
Justiinsa luin tosta toisesta viestiketjusta, et joku antais australianpaimen koiran ilmaseksi, kun se jahtaa kaikkea, ihmisiä ja autonrenkaitakin. Siinä se taas nähtiin, kun ei ole osattu työkoiraa kunnolla hoitaa. Sille ei ole annettu tarpeeksi virikkeitä ja tekemistä. Sekoaahan tuollainen kunnon töihin jalostettu rotu pelkkänä kotikoirana.
Ihan seurakoiriksi jalostettuja rotujakin on, ne kai selviää järjissään vähän laiskemmallakin omistajalla.
Aloittajalle sen verran, et rekikoirat ovat yleensä paljon liikuntaa tarvitsevia, nehän juoksevat töissään paljon. Mut ilmeisesti olet osannut tarpeeksi koirasi kanssa touhuta, ettei sille ole aika tullut pitkäksi. Mutta varmaan on monia, joilla husky on ihan väärin perustein otettu ja sinäkin saat sitten kommentteja, vaikka hoidat koirasi hyvin. Tuskin on kovin henkilökohtaista se sanominen. Ihmiset vaan tykkää esitellä rotutietämystään ja arvostella toisten koiranpitoa. Sehän on monen koiranomistajan tyyli keskustellessa toisen koiran omistajan kanssa.
Koirat on vasta vähän aikaa olleet "työttömiä" eli kotikoirina ja monet rodut on jalostettu johonkin työtehtävään. Ehkä muutaman sukupolven aikana, vähitellen, kehittyy näille roduille kotikoiraversiot ja sitten on erikseen käyttölinjaiset, kuten palvelukoirilla on. Siten saisi nuo ulkonäkökeskeiset koiran ostajat mieleisensä sohvaperunan =D
Huskyt tosiaan tarttevat paljon tekemistä ja siksi kai aloittaja saanut tunkeilevia kysymyksiä osakseen. Älä välitä niistä kommentaattoreista, kun itse tiedät et koirasi voi hyvin :)
Minun mielestäni on oikeastaan hyvä juttu, että ihmiset kyselee huskyn juoksuttamisesta reen edessä. Silloin rotu vielä mielletään työkoiraksi. Vaikka koko ajan tuntuu lisääntyvän huskyn pito pelkästään seurakoirana. Minulta on kyselty apua kun husky tuhoaa kaiken sisällä. Joka päivä se jätetään yksin kerrostaloon. Husky on laumakoira ja lauma on sille tärkeä. Se on onneton yksin. Ihmiset voivat olla sen lauma, mutta ne hylkäävät sen joka päivä lähtemällä töihin/kouluun.
Kun näen miten koirat riemastuu jo valjaiden näkemisestä, en voisi kuvitella niiden elämää ilman porukalla suoritettavaa työtä, jota ne rakastavat yli kaiken.
No, kukin tyylillään.
...joka inttää toisessa ketjussa, että koirien juoksutus fillarin kanssa on lopetettava heti, se on rääkkäystä.
Häh? En todellakaan ole inttänyt mitään, sanoin että kuumalla ei saa koiraa juoksuttaa. Luepa se viestini uudelleen. ...ihme jengiä...
Omat kaksi huskya saavat talvisin vetää pulkkaa, niillä on oikeaoppiset valjaat ja liinat, mut en sanois et ne ihan hirveen innoissaan siitä on. Yhtä innoissaan ne lähtee metsään tai muuta tekemään. Ei elhdintä eroa mitenkään muusta toiminnasta. Ilmeisesti juuri nämä ei sitten ole niin vetoviettisiä kuin sinun huskysi.
Aloitukseni pointti oli kuitenkin se et jos kerran oletetaan et huskyt todella tarvisevat vetotyötä, niin miksi ei samaa oleteta muihin töihin jalostetuilta koirilta?
Ruumiillinen työ on aivan eri asia kuin älyllinen. Jokaiselle koiralle on tarjottva ainakin >>liikuntaa>> riittävästi. Ruumiillinen liikunta on erittäin tärkeää terveyden kannalta.