Saisiko tuollaisesta näytteestä mitään irti ja tekeekö tällaisia analysointeja joku?
Koneella ajettu 300 000 ja ostin auton just, ja haluaisin tietää missä kunnossa moottori
Otin öljynäytteeen
8
374
Vastaukset
- sen näytteesi
ennen vaiko jälkeen öljynvaihdon?
- vaihdon.
Semmoiset puoliksi mustat öljyt
- 000000000000
kokeile kiihtyvyys 0-100 ja vertaa mitattua valmistajan ilmoittamaan arvoon. tarkasta moottorin kylki ja auton alusta silmämääräisesti öljyvuodoista. mittaa puristuspaineet, sen pystyy tekemään kotipajassakin.
öljynäytteen analysointi on kalliimpaa jos teetät sen työn jossain kunnon labrassa. analysointilaitteita ei taida jokapaikasta löytyä (onkohan vtt/öljy-yhtiöt)... toki jos kotikemistin vikaa on, niin voi tutkia vesi- ja polttoainepitoisuudet jne itsekin. - Hetkimies
Öljynäyte kertoo öljyn kunnosta, ei moottorin.
Varsinkin ellet itse ole esimerkiksi 5000 km sitten vaihtanut öljyt, niin ei tuollaisella näytteellä tee yhtään mitään.
Öljyn kuntoon vaikuttaa ajokilometrit, ikä, onko suodatin vaihdettu aina, ajotapa, öljyn omat ominaisuudet.. Ei siitä testistä selviä mitään, mikä ei helpommin selviäisi muulla tavoin. Ainoa mitä siitä voi selvitä, että jos öljyn seassa on polttoainetta paljon, jäähdytysnestettä tms.
Suosittelisin kuitenkin perinteisiä mittaustapoja, vuodot, paineet, sähköt, tärinät, lämmöt, äänet, tyhjäkäynti, kierrosherkkyys, tyyppiviat, huollot.. Ja kaikkein eniten suosittelisin maalaisjärkeä, jos kone tuntuu ehjän oloiselta, se todennäköisesti on. Ja jos tuntuu erikoiselta, siinä on todennäköisesti jotain hämärää, ja kannattaa miettiä onko suuri tätä autoa pakko ostaa.- Hermannin Pelle
myös. kirjoitti:
Ainakin tämän mukaan
http://personal.inet.fi/koti/matti.karhunen/tietoa.htmVaikuttavan luotettava kotisivu mainoksena. Tuohon kannattaa luottaa kuin kiveen.
- WoopeR
myös. kirjoitti:
Ainakin tämän mukaan
http://personal.inet.fi/koti/matti.karhunen/tietoa.htmHALOOO! Niin suodattimesta EI öljystä
Suodattimeen jäneet palat mitkä ovat mahd. irronneet kkoneesta kertovat jotakin. Mutta pelkästä öljystä ei voi moottorin kuntoa määritellä. Ainoastaa siitä voidaan katsoa sen fysikaaliset ominaisuudet. WoopeR kirjoitti:
HALOOO! Niin suodattimesta EI öljystä
Suodattimeen jäneet palat mitkä ovat mahd. irronneet kkoneesta kertovat jotakin. Mutta pelkästä öljystä ei voi moottorin kuntoa määritellä. Ainoastaa siitä voidaan katsoa sen fysikaaliset ominaisuudet.Tämäkin vain osittain oikein.. Näkyy öljystä metalliåartikkeleiden määrän mikä kertoo moottorin kuluneisuuden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1822663Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2301467Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus841340- 801225
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e401206Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1401106Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin111042Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze116920Kostan sulle vielä sen älyttömän julkisen nöyryytyksen
Onneksi on lentokentällä kavereita... Kosto tulee olemaan muuten korkojen kanssa.35914Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät78820