Otin öljynäytteeen

vaihton yhteydessä

Saisiko tuollaisesta näytteestä mitään irti ja tekeekö tällaisia analysointeja joku?

Koneella ajettu 300 000 ja ostin auton just, ja haluaisin tietää missä kunnossa moottori

8

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sen näytteesi

      ennen vaiko jälkeen öljynvaihdon?

      • vaihdon.

        Semmoiset puoliksi mustat öljyt


    • 000000000000

      kokeile kiihtyvyys 0-100 ja vertaa mitattua valmistajan ilmoittamaan arvoon. tarkasta moottorin kylki ja auton alusta silmämääräisesti öljyvuodoista. mittaa puristuspaineet, sen pystyy tekemään kotipajassakin.

      öljynäytteen analysointi on kalliimpaa jos teetät sen työn jossain kunnon labrassa. analysointilaitteita ei taida jokapaikasta löytyä (onkohan vtt/öljy-yhtiöt)... toki jos kotikemistin vikaa on, niin voi tutkia vesi- ja polttoainepitoisuudet jne itsekin.

    • Hetkimies

      Öljynäyte kertoo öljyn kunnosta, ei moottorin.

      Varsinkin ellet itse ole esimerkiksi 5000 km sitten vaihtanut öljyt, niin ei tuollaisella näytteellä tee yhtään mitään.

      Öljyn kuntoon vaikuttaa ajokilometrit, ikä, onko suodatin vaihdettu aina, ajotapa, öljyn omat ominaisuudet.. Ei siitä testistä selviä mitään, mikä ei helpommin selviäisi muulla tavoin. Ainoa mitä siitä voi selvitä, että jos öljyn seassa on polttoainetta paljon, jäähdytysnestettä tms.

      Suosittelisin kuitenkin perinteisiä mittaustapoja, vuodot, paineet, sähköt, tärinät, lämmöt, äänet, tyhjäkäynti, kierrosherkkyys, tyyppiviat, huollot.. Ja kaikkein eniten suosittelisin maalaisjärkeä, jos kone tuntuu ehjän oloiselta, se todennäköisesti on. Ja jos tuntuu erikoiselta, siinä on todennäköisesti jotain hämärää, ja kannattaa miettiä onko suuri tätä autoa pakko ostaa.

      • myös.

        Ainakin tämän mukaan

        http://personal.inet.fi/koti/matti.karhunen/tietoa.htm


      • Hermannin Pelle

      • WoopeR
        myös. kirjoitti:

        Ainakin tämän mukaan

        http://personal.inet.fi/koti/matti.karhunen/tietoa.htm

        HALOOO! Niin suodattimesta EI öljystä
        Suodattimeen jäneet palat mitkä ovat mahd. irronneet kkoneesta kertovat jotakin. Mutta pelkästä öljystä ei voi moottorin kuntoa määritellä. Ainoastaa siitä voidaan katsoa sen fysikaaliset ominaisuudet.


      • WoopeR kirjoitti:

        HALOOO! Niin suodattimesta EI öljystä
        Suodattimeen jäneet palat mitkä ovat mahd. irronneet kkoneesta kertovat jotakin. Mutta pelkästä öljystä ei voi moottorin kuntoa määritellä. Ainoastaa siitä voidaan katsoa sen fysikaaliset ominaisuudet.

        Tämäkin vain osittain oikein.. Näkyy öljystä metalliåartikkeleiden määrän mikä kertoo moottorin kuluneisuuden.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      2663
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      230
      1467
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      84
      1340
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      80
      1225
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      40
      1206
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      140
      1106
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      11
      1042
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      116
      920
    9. Kostan sulle vielä sen älyttömän julkisen nöyryytyksen

      Onneksi on lentokentällä kavereita... Kosto tulee olemaan muuten korkojen kanssa.
      Ikävä
      35
      914
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      78
      820
    Aihe