Mondeo on hienostunut auto ajaa. Etenkin sen ohjaus on perheautosarjan ehdotonta kärkeä ja hakkaa useimmat niin sanotut premium-luokan autot mennen tullen.
Iltalehden artikkeli. " Koeajaettu Ghia-automaatti osoittautui odotetun mukavuuspainotteisesti. Sen jousitus on säädetty aika pehmeäksi. Auto kelluu asfalttiteiden kaarteissa ja sopii paremmin suurille teille.
Toisaalta jousitus imee meikäläiset kuopat hienosti ja sen huomattava elastisuus lupaa hyvää talven lumipöpperökelejä ajatellen.
Mondeo on suuri auto. Tilaa riittää. Viisiovisen mallin tavaratila on hyvin suuri mutta sen lastausaukko selvästi pienempi kuin farmarissa.
PETRI ELONHEIMO
[email protected]'
Iltalehden artikkeli. " Koeajaettu Ghia-automaatti osoittautui odotetun mukavuuspainotteisesti. Sen jousitus on säädetty aika pehmeäksi. Auto kelluu asfalttiteiden kaarteissa ja sopii paremmin suurille teille.
Toisaalta jousitus imee meikäläiset kuopat hienosti ja sen huomattava elastisuus lupaa hyvää talven lumipöpperökelejä ajatellen.
Mondeo on suuri auto. Tilaa riittää. Viisiovisen mallin tavaratila on hyvin suuri mutta sen lastausaukko selvästi pienempi kuin farmarissa.
PETRI ELONHEIMO
[email protected]'
Vastaukset 16
Vanhimmat
auto on hieno ajettava. mulla gia 04 kahden litran koneella..on vakionopeussäädin jne.. oon kuullut, että näissä uusimmissa on vaikeuksia esim. marketien pihoilla. ei meinaa saada ruutuun, kun ei oikein käänny. liekö totta
Aiempi autoni oli Volvo V70, ja tottuminen uuden Mondeon ulkomittoihin kävi helposti. Lähes kautta linjan kaikki uudet ylemmän keskiluokan autot ovat Mondeon mitoissa. ( A6, C5, Passat, V70, S-max, Mazda 6 , MB-E , BMW 500 jne.) Uudesta Mondeosta ei voi sanoa muuta, että hyvä se on.
Ruutuun ja ruutuun. Ihmisillä tuntuu olevan pakottava tarve ajaa auto vaikka ovista sisään, jos se olisi mahdollista. Ajaa auton hieman kauemmaksi ovista ja ei tarvitse miettiä ahtautta. Ja tähän joku laiskan pulskea keksii kohta jotain todella nerokasta.
koskahan alkaa kitit irtoamaan näistä uusista motskuista.. on kuulemma samaa vikaa, kuin vanhoissa..
siis odotellaan
Kitti vika oli 02-04vm. Mondeoissa ja samaan aikaan myös Mersulla, mutta se sun tojotas ei tule olemaan koskaan kunnossa... takaisinkutsuja perä, perään jo yli 10milj. kappaletta sutta.
on yhä uusissakin mondeoissa... näin ainakin yksi foord edustaja kertoi.. pian alkaa härdelli korjaamoilla, kun ovia korjataan.. odotellaan vaan heh
Sinun korvienvälissäsi, hakeuduppa pian hoitoon, ennnen kuin valkotakkiset tulevat sinut noutamaan.
mä tiedän foordien kittivia, kun olen niitä korjannut. tämä kittihomma on foordin kardinaalimunaus . missä muissa autoissa on vaihdettu ovia muutaman vuoden vanhoihin autoihin, kuin foordiin. ja näissä uusimmissa motskuissa ongelma on sama. kitti kovettuu ja ei pysy saumassa ja ruostuminen alkaa.
aikapommi kytee ja kovalla vauhdilla.
nimimerkille zyf:
http://www.hdl.fi/fi/huumetyo?adwords=mielenterveys
kaikkitietävä ZÖF,ZÖF,ZÖF tämä ZYF?
Ainakaan mun 2006 mallisesta ei ehtiny mikään ruostumaan sen kolmen vuoden aikana mitä pidin sitä. enkä ole luotettavasta läheteestä edes kuullu että 2006 tai sitä nuoremmat olisivat ruostuneet.
" joku laiskan pulskea keksii kohta jotain todella nerokasta"
Laiskat läskit yrittää aina saada auton mahdollisimman lähelle ovea ja kun läski potkaiseen oven auki, niin se osuu naapuria kylkeen. Tästä syystä jätän itse auton aina vähän kaummaksi, vaikka olen itsekkin satakiloinen läski, mutta en ole laiska :)
Mitä muuta autoa on kutsuttu yli 10 milj. kpl. takaisin kuin tojoa?
ruosteongelmat ovat jo legendaa.. moni jättänyt ostamatta, kun pelkää, että saa lahon auton..
Tämä on FAKTAA
Kävin koeajamassa uusi korista hieman käytettyä Mondeota, ei voi muuta kuin todeta, että kyseessä on erinomaisen hyvä kokonaisuus ja ohjaus 9 .
Eka auto oli Fiesta, toinen Focus ja nyt kolmas ST Mondeo. Halpa ja hyvä auto. En vaihtais millään yli 30 tonnin autoon.