Tartteeko sitä letkuu,jos hoitaa veden vaihdon jollain kupilla? Et sillä poistaa ja panee vettä. Ku hanasta otetaan vettä,mitataanko se lämpö millä? Otetaanko akvaariosta lämpömittari pois ja sillä vai miten?
Lappo(kaivataan tietoa)
Letku-girl
1230
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
kyllä se lappo kannattaa olla. ei sitä pohjaa saa muuten puhdistettuu kalojen jätöksistä ja mahd. ruoanjätteistä. ;)
suodattimet ei ole yleensä niin tehokkaita (en ole ainakaan kuullut sellaisesta..) että ne pitäisi pohjankin puhtaana. lisäksi on sinun ajateltava mahdollisen sorapohjan pudistusta. se ei onnistu ilman lappoa. lappohan ei sitten ime niitä kiviä kiusallisesti mukaansa :)
jos sulla taas on hiekka pohja, on ne roskat senkin pinnalta hyvä poistaa. ja jos sulla ei ole kierteissarvikotiloita huolehtimassa pohjan kunnosta, joutuu sitä pöyhimään välillä, ettei tukkoon mene. :)
lämmön otettavasta vedestä oppii kyllä tunnistamaan aika hyvin omalla kädellä :)
menee aika paljon aikaa jos alkaa mittailemaan veden lämpöä.. otat vaikka akvaariosta vettä johonkin kuppiin siihen hanan vierelle ja koitat kädellä sunnilleen samanlämpösen veden.