Olen tekämässä photoshopilla kuvaa, jonka haluaisin olevan skaalaltaan valkoisesta ruskeaan, välisävyinä vaaleanruskean ja beeshin eri sävyjä.
Alimpana layerina on mustavalkoinen kuva. Tämän layerin opacity on 66%. Siihen päälle olen laittanut layerin, jonka maalasin kokonaan ruskeaksi (cc9900) ja laitoin sille ruskealle layerille opacityksi 40%.
Nyt alimpana olevan layerin kuva (harmaan eri sävyjä) näyttää työssä vihreältä... :( Olen kokeillut päällä olevan layerin väreiksi kaikkea mahdollista tummanruskeasta kirkkaankeltaiseen, mutta en saa lopputulokseen haluamaani väri-/sävymaailmaa.
Missä mättää?
photari; värit päin p:tä
2
332
Vastaukset
- Syiasda
Tarkista, ettet ole vahingossa muuttanyut layerin blending modea, eli se pudotusvalikko siinä opacityn vieressä.
- Jaska Perusjaska
Mitä minä veikkaan tässä tapahtuneen, on se, että alla oleva harmaasävykuva ei ole täysin harmaa, vaan siinä on hieman sävyä. Nyt kun sekoitat siihen ruskeaa/keltaista väriä, niin kuvan sävy muuttuu.
Ensinnäkin voit korjata tuon niin, että poistat alla olevasta kuvasta kaikki sävyt.
Tai sitten, parempi keino, on muuttaa ylläolevan väritason sekoitustilaksi "color". Nyt alla olevasta kuvasta käytetään vain kirkkausarvot, jolloin pystyt säätämään haluamasi värisävyn tarkasti. Lisäksi tuo näyttää paremmalta kun "normal" -tilassa 50 % opacityllä, koska se ei vähennä kuvan kontrastia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741