photari; värit päin p:tä

vääntöä

Olen tekämässä photoshopilla kuvaa, jonka haluaisin olevan skaalaltaan valkoisesta ruskeaan, välisävyinä vaaleanruskean ja beeshin eri sävyjä.

Alimpana layerina on mustavalkoinen kuva. Tämän layerin opacity on 66%. Siihen päälle olen laittanut layerin, jonka maalasin kokonaan ruskeaksi (cc9900) ja laitoin sille ruskealle layerille opacityksi 40%.

Nyt alimpana olevan layerin kuva (harmaan eri sävyjä) näyttää työssä vihreältä... :( Olen kokeillut päällä olevan layerin väreiksi kaikkea mahdollista tummanruskeasta kirkkaankeltaiseen, mutta en saa lopputulokseen haluamaani väri-/sävymaailmaa.

Missä mättää?

2

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syiasda

      Tarkista, ettet ole vahingossa muuttanyut layerin blending modea, eli se pudotusvalikko siinä opacityn vieressä.

    • Jaska Perusjaska

      Mitä minä veikkaan tässä tapahtuneen, on se, että alla oleva harmaasävykuva ei ole täysin harmaa, vaan siinä on hieman sävyä. Nyt kun sekoitat siihen ruskeaa/keltaista väriä, niin kuvan sävy muuttuu.

      Ensinnäkin voit korjata tuon niin, että poistat alla olevasta kuvasta kaikki sävyt.

      Tai sitten, parempi keino, on muuttaa ylläolevan väritason sekoitustilaksi "color". Nyt alla olevasta kuvasta käytetään vain kirkkausarvot, jolloin pystyt säätämään haluamasi värisävyn tarkasti. Lisäksi tuo näyttää paremmalta kun "normal" -tilassa 50 % opacityllä, koska se ei vähennä kuvan kontrastia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      126
      1710
    2. 105
      1205
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1071
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      979
    5. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      128
      877
    6. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      51
      870
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      240
      848
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      70
      745
    9. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      178
      729
    10. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      55
      719
    Aihe