Olen tekämässä photoshopilla kuvaa, jonka haluaisin olevan skaalaltaan valkoisesta ruskeaan, välisävyinä vaaleanruskean ja beeshin eri sävyjä.
Alimpana layerina on mustavalkoinen kuva. Tämän layerin opacity on 66%. Siihen päälle olen laittanut layerin, jonka maalasin kokonaan ruskeaksi (cc9900) ja laitoin sille ruskealle layerille opacityksi 40%.
Nyt alimpana olevan layerin kuva (harmaan eri sävyjä) näyttää työssä vihreältä... :( Olen kokeillut päällä olevan layerin väreiksi kaikkea mahdollista tummanruskeasta kirkkaankeltaiseen, mutta en saa lopputulokseen haluamaani väri-/sävymaailmaa.
Missä mättää?
photari; värit päin p:tä
2
365
Vastaukset
- Syiasda
Tarkista, ettet ole vahingossa muuttanyut layerin blending modea, eli se pudotusvalikko siinä opacityn vieressä.
- Jaska Perusjaska
Mitä minä veikkaan tässä tapahtuneen, on se, että alla oleva harmaasävykuva ei ole täysin harmaa, vaan siinä on hieman sävyä. Nyt kun sekoitat siihen ruskeaa/keltaista väriä, niin kuvan sävy muuttuu.
Ensinnäkin voit korjata tuon niin, että poistat alla olevasta kuvasta kaikki sävyt.
Tai sitten, parempi keino, on muuttaa ylläolevan väritason sekoitustilaksi "color". Nyt alla olevasta kuvasta käytetään vain kirkkausarvot, jolloin pystyt säätämään haluamasi värisävyn tarkasti. Lisäksi tuo näyttää paremmalta kun "normal" -tilassa 50 % opacityllä, koska se ei vähennä kuvan kontrastia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2401938- 1881607
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461240Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50952- 40779
- 14760
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30751Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21740Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .23722Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637