Sipoon yhdistämien muihin kuntiin?

Jarrumies II

Mitäs jos Sibboo lyötäisiin piffeiksi? Osa Vantaalle, osa Porvoolle, osa Helsingille ja osa Keravalla. Sitten voitaisiin Sibboolaisille jättää se mikäs se nyt oli Nikkilä? Josta mm. wikipedia kertoo niin selkeää kieltään: "on Sipoon kunnan keskus, jossa sijaitsee muun muassa kunnanvirasto. Nikkilässä on kaksi kauppaa, ja useita baareja." Jos kehityksellä on tulppa, niin on uskalletta esittää myös sitä, että se voitaisiin ottaa pois, ettei altaan ympärykset tulvi.

Sitä saisivat sitten kehittää keskenään ja kiistellä kielikysymyksestä ja muista heille tärkeistä asioista keskenään. Muut voisivat sitten kaavoittaa alueen vaikkapa pientaloalueksi, viheraluiksi ja luontokohteiksi, jne.

Toinen vaihtoehto olisi, että edellämainitut jakokumppanit määrittelisivät komitean, joka saisi vallan konsultoida kuntaa siten, että siellä tehtäisiin niitä asioita, joita siinä positiossa sijaitsevalla alueella tuleekin tehdä.

0

584

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mihin kaivattusi

        Ja sinun juttusi kaatui?
        Ikävä
        181
        8367
      2. En löydä sinua

        En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
        Ikävä
        26
        4538
      3. Ketä julkkista

        kaivattunne muistuttaa?
        Ikävä
        50
        4108
      4. Tunniste

        Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
        Ikävä
        54
        3542
      5. Opettelen sun jokaisen virheen

        ja rakastan sua.
        Ikävä
        51
        3116
      6. Miten, milloin

        Se onnistuisi sun luona
        Ikävä
        50
        2870
      7. Ne oli ne hymyt

        Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
        Ikävä
        26
        2566
      8. Haluan huomiota sulta

        nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
        Ikävä
        35
        2218
      9. Anteeksi kun käyttäydyn

        niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
        Ikävä
        38
        2033
      10. Mitä haluat oikeasti

        Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
        Ikävä
        29
        2026
      Aihe