Silloin kun olin nuori ja kaunis, tuli ravattua MPKRY:n kursseilla 30vrk/V. Mikäs laki estää patriootti Suolelasta ostamasta KES HaRak:kia tai -Apilas Harak. Kertalaukevia kummatkin???
KES HaRak ja luvat
???
4803
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kyseessä saattaa olla ampuma-aselaki. Lue ensin 43 § ja 44 §.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1998/19980001
.
Juu.mutta periaatteessa on kertalaukeava (kivääri). Tosin joidenkin mielestä se on XXxxx himokolumassasurmaajaienmärkäuni. Mutta käytännössa tähtäämisen/ennakonoton treenamista.
Singot tosin lasketaan rakettiaseiksi, ja siten ovat ERVA-aseita. Luvan saanti on yhtä vaikeaa kuin toimivaan kenttätykkiin, mutta kyllä niitäkin joillain keräilijöillä saattaa olla.
Ervaksi menee, sen myönnän. Vaikka poraisi tötterön täyteen 2mm reikiä ja laittaisi laukaisumekasmin ja piipun sisään rosteri tangot, ettei piippuun mahtuisi kuin Harakit. Tuskimpa kovia guugeleita on myynnissä Huudossa kovinkaan usein. :)
Mudda! Hassu ajatusleikki kuitenkin....