no mitäs

kike

..vikaa on sun mielestä ulkolaisissa,jos et kerran tätä suomalaista sanontaa tiedä,niin taidat olla ulkolainen...!

Sä oot suvaitsemattomuuden huippu!Jos joku ei tiedä kaikkia sun kälysiä sanontoja,niin olet heti tekemässä johtopäätöksen,että olis jotenkin huonompaa olla ulkolainen!

Sä oot koko aikanen ääliö!

6

1039

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikä?

      Kerro mikä on ulkolainen. Onko se kotilaisen vastakohta? Vaiko sisäläisen vastakohta. Sanakirjat eivät tunne ulkolaista.

      • kike

        ..kun sun kirjas ei sitä tunne,kävitkö oikeen tsekkaamassa.Hups ei ne varmaan totakaan sanaa tunne,mut oletkos urpo joskus kuullut puhekielestä,siitä mitä ihmiset puhuu,mitä ei sun kirjoistas löydy ei tarkota ettei niitä käytetä.Vai puhutko kaiken aikaa kirja kieltä?


      • mikä pelle oikeen oot
        kike kirjoitti:

        ..kun sun kirjas ei sitä tunne,kävitkö oikeen tsekkaamassa.Hups ei ne varmaan totakaan sanaa tunne,mut oletkos urpo joskus kuullut puhekielestä,siitä mitä ihmiset puhuu,mitä ei sun kirjoistas löydy ei tarkota ettei niitä käytetä.Vai puhutko kaiken aikaa kirja kieltä?

        Tsekata tulee eng. kielen sanasta check. Sen sijaan ulkolainen on väärin ja sitä ei voi käyttää puhekielessäkään tarkoittamassasi asiayhteydessä. Ulkolaisen vastakohta on sisäläinen ts. olio, joka on sisäpuolella. Huoliteltuun kielenkäyttöön se ei sovi, mutta sinun kielenkäyttösi onkin lähinnä orangin tasoa kerta siinä puhutaan mm. kirja (tässä on siis väli jos se ei mene perille ja hyvä jos menee nytkään) kielestä.


      • tepa
        mikä pelle oikeen oot kirjoitti:

        Tsekata tulee eng. kielen sanasta check. Sen sijaan ulkolainen on väärin ja sitä ei voi käyttää puhekielessäkään tarkoittamassasi asiayhteydessä. Ulkolaisen vastakohta on sisäläinen ts. olio, joka on sisäpuolella. Huoliteltuun kielenkäyttöön se ei sovi, mutta sinun kielenkäyttösi onkin lähinnä orangin tasoa kerta siinä puhutaan mm. kirja (tässä on siis väli jos se ei mene perille ja hyvä jos menee nytkään) kielestä.

        ..ja sä olet niin fiksu kun olla taitaa!Eikö asian ymmärtäminen ole tärkeintä,kaikki kun ei ole noin helvetin älykkäitä kuin sinä.Mä kyllä tajusin ton alotus tekstin täysin,mut sun hienostelus on sellasta luokkaa et ei mee jakeluun.

        Nyt voit sitten siellä norsunluu tornissas alkaa helvetillisen virheiden hakemisen tästä mun kirjotuksesta,niin saat itselles paremman olon,kun luulet olevasi jotain hienompaa kuin muut.

        Valitettavasti olen aloittajan kanssa samaa mieltä ja toi oikeenkirjotus taitaa olla ainoo asia minkä elämässä osaat tehdä oikein,muu onkin jo pelkää avutonta räpistelyä,kaltaistesi pilkunnussioiden kanssa.Pikku vinkki sullekkin,HANKI ELÄMÄ!


    • stage

      Mielenkiintonen yhteensattuma. Palstan nimi on "Ryöstöt", mutta tän sun threadin ainoa idea oli ulkomaalaisten puolustelu jossain asiassa (joka jäi vähän epäselväks).

      Jos idea oli kirjoittaa vastine jollekin olisiko se kannattanut kirjoittaa ennemmin ihan suoraan siihen viestiketjuun, missä originaalikin oli.

      Tosin näinhän se menee polisiin saapuessakin paikalle. Ensimmäisenä on puolustuspuheita pitämässä se posse, joka lopulta lähtee ilmaisella kyydillä. =D

    • välistä

      ainakin melkein....
      taitaa aivojen tilalla olla herneet kun ei suvaita enää suomalaista puhekieltäkään??!
      "Ulkolainen" on selkeä termi ja yhä yleisesti käytössä. Joka ei tajua sen merkitystä on aika nipottaja sanojen suhteen. Se on selvää SUOMEA ja tarkoittaa "ei suomalainen vaan ulkolainen".

      Samoin "valkolainen" on hyvin selvä sanonta mitä mustalaiset käyttävät henkilöistä, jotka ei ole mustalaisia. Sangen selvää SUOMEA.

      Sitten tulee "juntti" "pilkunnussija" "paskantärkeä"..
      ym.....ym... Mikä tarkoittaa henkilöä joka ei halua esim. ymmärtää tavallista puhe-kieltä vaan kaiken pitäisi olla kieliopillisesti sanottu ja kirjoitettu...voihan !!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2254
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1008
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      962
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      863
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      121
      842
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      773
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      753
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    Aihe