..vikaa on sun mielestä ulkolaisissa,jos et kerran tätä suomalaista sanontaa tiedä,niin taidat olla ulkolainen...!
Sä oot suvaitsemattomuuden huippu!Jos joku ei tiedä kaikkia sun kälysiä sanontoja,niin olet heti tekemässä johtopäätöksen,että olis jotenkin huonompaa olla ulkolainen!
Sä oot koko aikanen ääliö!
no mitäs
6
1067
Vastaukset
- mikä?
Kerro mikä on ulkolainen. Onko se kotilaisen vastakohta? Vaiko sisäläisen vastakohta. Sanakirjat eivät tunne ulkolaista.
- kike
..kun sun kirjas ei sitä tunne,kävitkö oikeen tsekkaamassa.Hups ei ne varmaan totakaan sanaa tunne,mut oletkos urpo joskus kuullut puhekielestä,siitä mitä ihmiset puhuu,mitä ei sun kirjoistas löydy ei tarkota ettei niitä käytetä.Vai puhutko kaiken aikaa kirja kieltä?
- mikä pelle oikeen oot
kike kirjoitti:
..kun sun kirjas ei sitä tunne,kävitkö oikeen tsekkaamassa.Hups ei ne varmaan totakaan sanaa tunne,mut oletkos urpo joskus kuullut puhekielestä,siitä mitä ihmiset puhuu,mitä ei sun kirjoistas löydy ei tarkota ettei niitä käytetä.Vai puhutko kaiken aikaa kirja kieltä?
Tsekata tulee eng. kielen sanasta check. Sen sijaan ulkolainen on väärin ja sitä ei voi käyttää puhekielessäkään tarkoittamassasi asiayhteydessä. Ulkolaisen vastakohta on sisäläinen ts. olio, joka on sisäpuolella. Huoliteltuun kielenkäyttöön se ei sovi, mutta sinun kielenkäyttösi onkin lähinnä orangin tasoa kerta siinä puhutaan mm. kirja (tässä on siis väli jos se ei mene perille ja hyvä jos menee nytkään) kielestä.
- tepa
mikä pelle oikeen oot kirjoitti:
Tsekata tulee eng. kielen sanasta check. Sen sijaan ulkolainen on väärin ja sitä ei voi käyttää puhekielessäkään tarkoittamassasi asiayhteydessä. Ulkolaisen vastakohta on sisäläinen ts. olio, joka on sisäpuolella. Huoliteltuun kielenkäyttöön se ei sovi, mutta sinun kielenkäyttösi onkin lähinnä orangin tasoa kerta siinä puhutaan mm. kirja (tässä on siis väli jos se ei mene perille ja hyvä jos menee nytkään) kielestä.
..ja sä olet niin fiksu kun olla taitaa!Eikö asian ymmärtäminen ole tärkeintä,kaikki kun ei ole noin helvetin älykkäitä kuin sinä.Mä kyllä tajusin ton alotus tekstin täysin,mut sun hienostelus on sellasta luokkaa et ei mee jakeluun.
Nyt voit sitten siellä norsunluu tornissas alkaa helvetillisen virheiden hakemisen tästä mun kirjotuksesta,niin saat itselles paremman olon,kun luulet olevasi jotain hienompaa kuin muut.
Valitettavasti olen aloittajan kanssa samaa mieltä ja toi oikeenkirjotus taitaa olla ainoo asia minkä elämässä osaat tehdä oikein,muu onkin jo pelkää avutonta räpistelyä,kaltaistesi pilkunnussioiden kanssa.Pikku vinkki sullekkin,HANKI ELÄMÄ!
- stage
Mielenkiintonen yhteensattuma. Palstan nimi on "Ryöstöt", mutta tän sun threadin ainoa idea oli ulkomaalaisten puolustelu jossain asiassa (joka jäi vähän epäselväks).
Jos idea oli kirjoittaa vastine jollekin olisiko se kannattanut kirjoittaa ennemmin ihan suoraan siihen viestiketjuun, missä originaalikin oli.
Tosin näinhän se menee polisiin saapuessakin paikalle. Ensimmäisenä on puolustuspuheita pitämässä se posse, joka lopulta lähtee ilmaisella kyydillä. =D - välistä
ainakin melkein....
taitaa aivojen tilalla olla herneet kun ei suvaita enää suomalaista puhekieltäkään??!
"Ulkolainen" on selkeä termi ja yhä yleisesti käytössä. Joka ei tajua sen merkitystä on aika nipottaja sanojen suhteen. Se on selvää SUOMEA ja tarkoittaa "ei suomalainen vaan ulkolainen".
Samoin "valkolainen" on hyvin selvä sanonta mitä mustalaiset käyttävät henkilöistä, jotka ei ole mustalaisia. Sangen selvää SUOMEA.
Sitten tulee "juntti" "pilkunnussija" "paskantärkeä"..
ym.....ym... Mikä tarkoittaa henkilöä joka ei halua esim. ymmärtää tavallista puhe-kieltä vaan kaiken pitäisi olla kieliopillisesti sanottu ja kirjoitettu...voihan !!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain2489301Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve52791Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha1051910Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1991903- 1391391
SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,601377Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1281307Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko931006- 64865
- 40818