Meillä on kaksi lattioita sotkevaa bordercollieta vauva ja hermot menee koirien kanssa! Koirat ovat 12 ja 13 v. Toinen kusee lattioille öisin, päivisin pystyy pidättämään pissaa vaikka kuinka kauan, mutta "unohtaa" öisin, että lattialle ei saa lirittää. Jos käy niin hyvä tuuri, että koiran saa kiinni itse teossa, se muistaa taas viikon tai kaksi olla kusematta lattioille, muuten tapa on lähes jokaöinen. Kurjempi tapaus on poikakoira, jolta tippuu pissa koko ajan. Samaa vaivaa sillä on ollut leikkaamisesta lähtien, mutta se on ollut aiemmin ajoittaista, eikä lattialle ole tullut yhtä isoja lammikoita. Propalin-lääkettä kokeiltiin pari kuukautta, mutta se ei vaikuttanut mitään edes maksimiannoksella. Aikuiset kävelevät kengät jalassa sisällä, mutta vauvaa ei kärsi pitää lattialla muuta kuin suljetussa lastenhuoneessa. Vielä tämä järjestely menettelee, kun lapsi on vasta 6 kk vanha, mutta entä sitten kun alkaa kontata ja opetella kävelemistä -kanniskellaanko häntä pitkin huushollia ja viedään vain silloin tällöin lastenhuoneeseen touhuamaan:o
Onko kenelläkään mitään neuvoa tai ratkaisua? Onko teistä tuollainen tiputtelu teistä riittävä syy koiran lopettamiseen? Meillä on aina lattiat kusessa (pitkin laittiaa on isoja pisaroita ja siellä täällä parin ruokalusikallisen kokoisia lammikoita), kun koko aikaa ei voi kävellä koiran perässä rätti kädessä. Koti on aina saastaisen näköinen eikä siivoaminen auta kuin pariksi minuutiksi.
Kuseskelevat koirat
23
11768
Vastaukset
- Koirasi sairas
Tuonikäisillä koirilla on jos jonkinlaista kremppaa, ei mitenkään tavatonta, että alapäässä olisi jo fyysistä vikaa. Ei se ensimmäinen tarjottu lääke aina ihmisiäkään paranna eli pyydä eläinlääkäriä tutkimaan lisää tai vaiha eläinlääkäriä. Niillä on varmasti stressiä vauvan tulosta, kirjoituksestasi paistaa läpi, että koirat ovat jääneet unholaan vauvan tieltä. Helle saa ihmiselläkin nesteet liikkeelle, osta tuulettimisa asuntoon, käytä useammin pissalla.
Kysytkö tosissasi, onko tiputtelu syy lopettaa koira!?
Eikö ole rahaa käyttää eläinlääkärissä? Ota lainaa ja säästä, tenava ei tarvitse rahaa.- perheen isä
"että koirat ovat jääneet unholaan vauvan tieltä"
"vauvaa ei kärsi pitää lattialla muuta kuin suljetussa lastenhuoneessa. Vielä tämä järjestely menettelee, kun lapsi on vasta 6 kk vanha"
"kanniskellaanko häntä pitkin huushollia ja viedään vain silloin tällöin lastenhuoneeseen touhuamaan:o"
Koirat varmasti kokee joutuneensa "mottiin" uuden tulokkaan vuoksi. Kokevat myös eristäytymistä jo totutusta.
Vielä jos ovat "eristetty" öisin esim.makkarin ovi kiinni ym..
Aika moinen elämänmuutos koirille.
- KÄYTÄ PÄÄTÄSI
Jos maltat hetkeksi pysähtyä ja ajatella, niin ymmärrät itsekkin.
Älä hanki vauvaa, jos rahkeet ei riitä.
Älä tee syyllisiä koirista, jotka ovat stressaantuneita, liian vähällä huolenpidolla ja mahdollisesti sairaitakin. Ei ole kiva homma,kun kyse on jo tuonkin kokoisista...
Noissa pissijutuissa(kun johtuu monesta),pitää aina miettiä syy,mistä johtuu.
Tuntematta koiria,se menee arvailuksi.Mutta jotenkin tulee nyt mieleen,että noilla koirilla on kyse fyysisestä vaivasta ensikädessä.Toki voi ottaa yhteyttä johonkin pätevään koira ihmiseen,ja kartoittaa vielä se toinen puoli,voihan se olla mukana tai sitten ei.
Jos kyse on fyysisestä,niin voi johtua ihan puhtaasti iästä,toisella mukana leikkauksesta tullut pidätyskyvyn puute,sitä kun voi tulla.Kummassakaan tapauksessa koiraa ei saa torua,sillä noille se ei voi mitään.
Lääkärin tutkimukset olisi paikallaan.Jos löytyisi jotain,mihin puuttua lääkityksellä.Leikkauksen jälkeiseen voi puuttua useinkin,ja tuohon vaivaan on parikin lääkettä.
Minulla oli aikoinaan yksi leikattu narttu (yli 10 kun leikattiin),joka alkoi vuotamaan.Ikävä vaiva,isolla koiralla.Tosin itse sain vaivan hoidettua omilla poppa-aineilla pois.
Jos pissii vain öisin,niin koiran voi antaa olla öisin vaan yhdessä huoneessa,ovi auki,portti väliin,että haluttaessa näkee muualle.Mutta voisi koettaa ensin,että auttaako,jos mahdollisesti pystyisi käyttämään yöllä kertaalleen pissillä.
Urokselle siis kannattaa kokeilla vielä jotain muuta lääkettä (toivottavasti auttaa,ihan kaikille kun ei välttämättä auta kemialliset,homeopatiakin yksi hyvä kokeilemisen arvoinen).Jos ei sopivaa löydy,niin sitten poikapöksyt jalkaan sisälle.Erityisemmin en moisia kannata,mutta jos vika on sellainen,että on pelkästään fyysisellä puolella,eikä sille voi mitään,niin en katso huonoksi asiaksi.Kunhan muistaa sitten pitää puhtaudesta huolta niiden kanssa hyvin.- perheen isä
Syökö koirasi pelkkää kuivapapanaa? Usein virtsaamis ongelmat voi johtua myöhemmällä iällä niistä.
- apuuaapua
Tuo öisin pissaileva ei ole lapsen kannalta iso ongelma, mutta tietenkin ärsyttää välillä. Meillä ei ole omaa pihaa, joten ulos lähteminen yöllä olisi turhan iso operaatio. Jotenkin minusta tuntuu että koira tosiaan vaan "unohtaa", ettei sisälle saa kusta. Vauva syö yleensä yöllä joskus klo 4 maissa ja silloin kuulen välillä kun koira käy pissalla keittiön lattialla. Siinä vaiheessa se on ollut pissaamatta vain n. 4-5 h, kun miehen työpäivien aikana jaksaa hyvin olla 8-9 h. Jos koira ei siinä vaiheessa pissaa sisälle, se ei tee sitä loppuyönkään aikana, joten veikkaan että se vaan on jotenkin sekopäinen tuossa vaiheessa yötä.
Tiputtelevaa uroskoiraa käytettiin puoli vuotta sitten eläinlääkärissä oksentelun takia ja tutkittiin perusteellisesti (verikokeet, pissakoe, sisäelinten ultraääni tavallinen suoliston röntgenkuva). Mitään elimellistä vikaa ei löytynyt. Oksentelun syynä pidettiin mahakatarria ja oksentelu loppuikin erikoisruualla. Veikkaisin että muuta elimellistä syytä ei tiputteluun ole kuin tuo kastraatioleikkaus. Vaivaa on ollut vähän leikkauksesta lähtien, mutta se on nyt selkeästi pahentunut. Täytyy varmaan ottaa taas yhteyttä eläinlääkäriin ja kysellä muista lääkityksistä. Sen jälkeen kun vauva alkaa kontata, tulevat kai nuo housut harkittaviksi. Me luulimme, että on olemassa vain nartuille tarkoitettuja housuja.
Kiitos asiallisesta vastauksesta! - apuaapua
perheen isä kirjoitti:
Syökö koirasi pelkkää kuivapapanaa? Usein virtsaamis ongelmat voi johtua myöhemmällä iällä niistä.
Saa sekä että. Eläinlääkäri käski vatsavaivojen takia siirtyä pelkkään erikoisherkille tarkoitettuun kuivaruokaan ja kielsi antamasta mitään muuta syömistä, mutta sen jälkeen kun koiran maha parani, olemme antaneet joka päivä myös vähän jotakin "oikeaa" ruokaa, koska pelkkä nappuiloiden syöttäminen loppuiän tuntui niin kohtuuttomalta eikä koira olekaan sairastanut mahaansa enää.
- tämänkin kokenut
En tiedä, onko tiputtelu riittävä syy koirien lopettamiseen. Mutta tulee mieleen, että äityliltä on nyt pinna sen verran kireällä, että lieneekö koirien elämä enää kovin hyvää? Syyllistetään mahdollisesta fyysisestä vaivasta, puhumattakaan siitä, mitä ikinä tuo "koiran saa kiinni itse teossa, se muistaa taas viikon tai kaksi olla kusematta lattioille" pitääkään sisällään. En edes halua tietää, sen verran tympäisevältä kuulostaa.
Mitenkäs on tuo ulkoilupuoli, vieläkö siihen riittää aikaa ja tarmoa? Vai ovatko koirat jääneet pelkän vaivan ja vastuksen rooliin? Kuten ketjussa on jo kyseltykin, onko muita lääkityksiä kokeiltu, millä menestyksellä? Onko tutkittu muuten, mikä voisi olla vikana?
En sano, että tämä välttämättä on teillä toimiva tapa, mutta meillä oli leikkaamisen jälkeen ajoittain tiputteleva vanha narttukoira. Välillä tuli reilumminkin pissaa lattialle ihan koiran huomaamatta sen ollessa makuulla. Rinexin-niminen lääke auttoi hyvin, yksi pilleri riitti takaamaan parin-kolmenkin päivän pissittömyyden. Jostain syystä vaiva loppui kuin seinään, ja pari viimeistä vuotta ei tullut kertaakaan lätäköitä. Eli keinoja voi olla muitakin kuin vain yksi valmiste. Mutta se edellyttää omistajilta halua muuhunkin kuin kuseksimisten ja saastaisuuden miettimiseen (negatiivisten asioiden pyörittämisellä ei koskaan ole kukaan saavuttanut mitään edistystä missään asiassa). Toisaalta, jos et halua muuta kuin vahvistusta jo tavallaan tekemällesi päätökselle koirien lopettamisesta, niin mitäpä niitä tuollaisessa ilmapiirissä kiusaamaan.- kris..us
ITSE on syypää, ei jaksa, kun tehtyä tenava.
1. Ell
2. Koirille parempi uusi koti
- apuaapua
Koirat on käytetty eläinlääkärillä aina tarvittaessa rahaa säästelemättä.
Koiran läksytys tarkoittaa meillä sitä, että osoitetaan pissalammikkoa ja torutaan koiraa. Tiputtelijaa ei tietenkään toruta, kun se ei varmastikaan voi tiputtelulle mitään, mutta näyttäisi siltä että öisin pissaaja pystyy säätelemään sisälle pissaamistaan.
Myönnän ihan suoraan, että vauva on tällä hetkellä minulle n:o 1 ja sen parasta ajattelen ensisijaisesti. Neuvolasta on muistutettu moneen otteeseen, että vauvaa kannattaisi pitää mahdollisimman paljon lattialla, että oppisi kääntymään, kannattelemaan päätään ym. paremmin. En ole jaksanut selittää, että häntä tulee harvoin pidettyä lattialla, kun se on niin vaivalloista tässä tilanteessa. Tällä hetkellä vielä pärjätään, mutta tarkoitus oli kysellä neuvoja jatkoa varten ja sainkin muutamia asiallisia vinkkejä syyllistämisen sijaan. Koirien rutiinit ovat ennallaan eli ulkolutukset ja syötöt tapahtuvat samaan aikaan ja yhtä tiuhaan kuin ennenkin. Aktivointia ollaan jopa lisätty eli tietoisesti ainakin kerran päivässä touhutaan pidempään koirien kanssa jotakin, etteivät kokisi itseään unohdetuiksi, mutta se on selviö, että nykyään vauva on perheen keskipiste, eivät enää koirat. Kun jompi kumpi meistä tulee kotiin, koirat tervehditään lyhyesti ja sitten mennään vauvan luokse lepertelemään ja katsomaan mitä tämä touhuaa. Varmasti koirat kärsivät asemansa menetyksestä, mutta minusta se on luonnollista, eikä syy jättää lapsia tekemättä. Minulla on ikää sen verran, etten voinut enää jäädä odottamaan.- tämänkin kokenut
Sanoin jo aiemmin, että tiputteluun saattaa löytyä jokin lääkitys. Mutta tuli mieleen, että se sisälle pissaaja, onko mahdollista, että se on alkanut "dementoitua". Kuka tahansa meistä on vähän pökkyrä, jos herää yöllä. Ja heräisipä koira muuten tai ei, niin jos kuulet sen käyvän pissimässä kun syötät vauvaa, voi olla, että se herää nimenomaan vauvan itkuun tai muihin syöttämisen aikana tuleviin ääniin. Ja siis unenpöpperössään menee pissille jonnekin.
Jos kyse on unenpöpperöstä, niin mitä vitsiä sen morkkaamisessa on, vaikka kuinka tavoittaisit sen itse teosta? Jos olet itse unenpöpperössä ja teet tai sanot jotain typerää, kuinka reilulta tuntuu, jos sinulle joku alkaisi siitä v-lemaan? Ja toisaalta, jos koira on alkanut dementoitua, niin eikö toruminen ole entistä kohtuuttomampaa?
Minusta asiaan ei tarvitse sotkea vauvaa lainkaan, tai koirien aseman menetystä, jos koirien asiat ruokailujen ja ulkoilujen ynnä muun suhteen on suht ennallaan. Siis jos koirille suodaan vielä jotain ekstrahuomiotakin. Kyllä tuossa tuntuisi olevan eniten kyse molemmilla jostain muusta kuin asemastaan kiukuttelemisesta. Toisin sanoen jostain sairaudesta tai vaivasta. Molemmat ovat aika iäkkäitä (en tiedä rodun keski-ikää, mutta Kennelliiton jalostusjärjestelmään ilmoitettujen vanhuuttaan kuolleiden tai lopetettujen ikä näyttäisi olevan reilu 13 vuotta). Unohdat hetkeksi pelkät vaivat ja vastukset eli pissashow ja mieti asiaa koirien hyvinvoinnin kannalta. Uskon että löydät oikeat vastaukset. Joko alat suhtautua armeliaammin pitkäaikaisten lemmikkienne heikentyvään vanhuuteen tai sitten annat niille mahdollisuuden lähteä ilman, että teet viimeisistä ajoista vaivojen lisäksi muutenkin ikäviä. - asiallinen tämäkin
tämänkin kokenut kirjoitti:
Sanoin jo aiemmin, että tiputteluun saattaa löytyä jokin lääkitys. Mutta tuli mieleen, että se sisälle pissaaja, onko mahdollista, että se on alkanut "dementoitua". Kuka tahansa meistä on vähän pökkyrä, jos herää yöllä. Ja heräisipä koira muuten tai ei, niin jos kuulet sen käyvän pissimässä kun syötät vauvaa, voi olla, että se herää nimenomaan vauvan itkuun tai muihin syöttämisen aikana tuleviin ääniin. Ja siis unenpöpperössään menee pissille jonnekin.
Jos kyse on unenpöpperöstä, niin mitä vitsiä sen morkkaamisessa on, vaikka kuinka tavoittaisit sen itse teosta? Jos olet itse unenpöpperössä ja teet tai sanot jotain typerää, kuinka reilulta tuntuu, jos sinulle joku alkaisi siitä v-lemaan? Ja toisaalta, jos koira on alkanut dementoitua, niin eikö toruminen ole entistä kohtuuttomampaa?
Minusta asiaan ei tarvitse sotkea vauvaa lainkaan, tai koirien aseman menetystä, jos koirien asiat ruokailujen ja ulkoilujen ynnä muun suhteen on suht ennallaan. Siis jos koirille suodaan vielä jotain ekstrahuomiotakin. Kyllä tuossa tuntuisi olevan eniten kyse molemmilla jostain muusta kuin asemastaan kiukuttelemisesta. Toisin sanoen jostain sairaudesta tai vaivasta. Molemmat ovat aika iäkkäitä (en tiedä rodun keski-ikää, mutta Kennelliiton jalostusjärjestelmään ilmoitettujen vanhuuttaan kuolleiden tai lopetettujen ikä näyttäisi olevan reilu 13 vuotta). Unohdat hetkeksi pelkät vaivat ja vastukset eli pissashow ja mieti asiaa koirien hyvinvoinnin kannalta. Uskon että löydät oikeat vastaukset. Joko alat suhtautua armeliaammin pitkäaikaisten lemmikkienne heikentyvään vanhuuteen tai sitten annat niille mahdollisuuden lähteä ilman, että teet viimeisistä ajoista vaivojen lisäksi muutenkin ikäviä.rahaa säästelemättä :)
Tuossa iässä alkaa vaivat painaa, vaikka koira ei omistajansa silmissä näyttäisi sairaalta.
Milloin olet käyttänyt lääkärissä edell kerran.
Luin vastaukset läpi, minusta kaikki olivat asiallisia. Jännä, että ihmiset pitävät asiattomina vastauksia (kun itse kysyvät neuvoja, kommentteja) joissa heitä arvostellaan. Eihän silloin kysyttäisi, jos kaikki olisi huippua eikä löytyisi mitään korjattavaa omistajan tekemisistä. - ...................
Meillä oli vanha koira, joka myös tiputteli, sekä saattoi joskus olla lätäkkökin alla yön jälkeen. Kokeiltiin myös lääkitystä, mutta se ei auttanut mielestäni. Oli eri valmiste tosin. Koira myös dementoitui, eikä yksinkertaisesti myöskään jaksanut enää hallita rakkoaan. Tilanne korjaantui vasta, kun koko arkirutiinit muutettiin. Siis, joka päivä, satoi tai paistoi, tehtiin lenkit, jotta vatsa toimi hyvin. Loppuajan oli käytössä pieni annos laksatiivia, koska ummetus oli vaivana myös ajoittain. Pitkät lenkit kahdesti päivässä, ja sitten pissalenkkejä max 4 tunnin välein, myöskin yöllä. Ostimme lisää helposti pestäviä mattoja, ja koiran petit suunniteltiin myös helposti puhtaanapidettäväksi. Pyykkikone sitten lauloi :) Ja tukihoitona annettiin ravintolisä aktivaittia. Koiramme herkkävatsaisuusvaivatkin muuten katosivat. Ei enää oksenteluja ja ripulointeja esiintynyt viimeisten kuukausien aikana lainkaan. Lopulta koira nukutettiin agressiiviseen syövän takia.
Etsi lääkäri, joka on "erikoistunut" vanhoihin koiriin. Heitäkin on. Teillä on kuitenkin myös tuo suuri elämänmuutos, meillä oli lapsia ollut ennen ongelmiakin. Vauvankin kanssa voi pitää tarkoista rutiineista kiinni. Hanki kunnon maastorattaat, taikka sitten vauvalle jokin muu kantotapa. Pitkät lenkit tehtiin niin, että puoliso oli lapsia hoitamassa. Eli, aamuvarhaisella sellainen hiukan pidempi, ja illalla sitten se tosi pitkä. Ja tarkkailkaa nimenomaan kakkaamistakin.
Näillä eväillä kyllä päästiin ongelmasta eroon. Ja lopulta muuten puhtaanapitokin helpottui. Lätäkösitä meillä ei olla ikinä annettu nuhteita, siivottu vaan. - Voi Luoja!!!!
................... kirjoitti:
Meillä oli vanha koira, joka myös tiputteli, sekä saattoi joskus olla lätäkkökin alla yön jälkeen. Kokeiltiin myös lääkitystä, mutta se ei auttanut mielestäni. Oli eri valmiste tosin. Koira myös dementoitui, eikä yksinkertaisesti myöskään jaksanut enää hallita rakkoaan. Tilanne korjaantui vasta, kun koko arkirutiinit muutettiin. Siis, joka päivä, satoi tai paistoi, tehtiin lenkit, jotta vatsa toimi hyvin. Loppuajan oli käytössä pieni annos laksatiivia, koska ummetus oli vaivana myös ajoittain. Pitkät lenkit kahdesti päivässä, ja sitten pissalenkkejä max 4 tunnin välein, myöskin yöllä. Ostimme lisää helposti pestäviä mattoja, ja koiran petit suunniteltiin myös helposti puhtaanapidettäväksi. Pyykkikone sitten lauloi :) Ja tukihoitona annettiin ravintolisä aktivaittia. Koiramme herkkävatsaisuusvaivatkin muuten katosivat. Ei enää oksenteluja ja ripulointeja esiintynyt viimeisten kuukausien aikana lainkaan. Lopulta koira nukutettiin agressiiviseen syövän takia.
Etsi lääkäri, joka on "erikoistunut" vanhoihin koiriin. Heitäkin on. Teillä on kuitenkin myös tuo suuri elämänmuutos, meillä oli lapsia ollut ennen ongelmiakin. Vauvankin kanssa voi pitää tarkoista rutiineista kiinni. Hanki kunnon maastorattaat, taikka sitten vauvalle jokin muu kantotapa. Pitkät lenkit tehtiin niin, että puoliso oli lapsia hoitamassa. Eli, aamuvarhaisella sellainen hiukan pidempi, ja illalla sitten se tosi pitkä. Ja tarkkailkaa nimenomaan kakkaamistakin.
Näillä eväillä kyllä päästiin ongelmasta eroon. Ja lopulta muuten puhtaanapitokin helpottui. Lätäkösitä meillä ei olla ikinä annettu nuhteita, siivottu vaan.siitä, että tekee vahingon.
Miltä tuntuu jos itseäsi rankaistaisiin samoin, kun et kertakaikkiaan enää pysty pidättämään!? - pikku huomio!!!
Voi Luoja!!!! kirjoitti:
siitä, että tekee vahingon.
Miltä tuntuu jos itseäsi rankaistaisiin samoin, kun et kertakaikkiaan enää pysty pidättämään!?"Lätäkösitä meillä ei olla ikinä annettu nuhteita, siivottu vaan." Edellä oleva on suora lainaus viestistä, mihin vastasit, edes kirjoitusvirhettä en korjannut. Joten, mistä närkästyksesi? Sisälukutaito kunniaan, kiitos
- apuaapua
pikku huomio!!! kirjoitti:
"Lätäkösitä meillä ei olla ikinä annettu nuhteita, siivottu vaan." Edellä oleva on suora lainaus viestistä, mihin vastasit, edes kirjoitusvirhettä en korjannut. Joten, mistä närkästyksesi? Sisälukutaito kunniaan, kiitos
Varmaankin moite oli osoitettu minulle, kun erehdyin julkisesti kirjoittamaan, että moittimisen jälkeen koira muistaa taas olla pissaamatta sisälle. Minä en ymmärrä miksi ei saa torua, jos se kerran auttaa? Eri asia olisi, jos koira ei oikeasti voisi asialle mitään, mutta kun se mitä ilmeisimmin voi. Siltä vaan unohtuu, että niin ei pidä tehdä. Silloin kun koira alkaa pissata keittiön lattialle, sitä jatkuu niin kauan, kunnes sen saa verekseltään kiinni ja nuhdeltua ja sitten menee taas viikkoja ellei jopa kuukausi ennen kuin unohtaa taas. Pitäisikö meidän siis siivota lattia 365 aamuna vuodesta, ettei koiran mieli pahoitu niinä muutamina kertoina vuodessa, kun häntä joutuu muistuttamaan asiasta? Ei kovinkaan järkevää minun mielestäni...
- apuaapua
asiallinen tämäkin kirjoitti:
rahaa säästelemättä :)
Tuossa iässä alkaa vaivat painaa, vaikka koira ei omistajansa silmissä näyttäisi sairaalta.
Milloin olet käyttänyt lääkärissä edell kerran.
Luin vastaukset läpi, minusta kaikki olivat asiallisia. Jännä, että ihmiset pitävät asiattomina vastauksia (kun itse kysyvät neuvoja, kommentteja) joissa heitä arvostellaan. Eihän silloin kysyttäisi, jos kaikki olisi huippua eikä löytyisi mitään korjattavaa omistajan tekemisistä.Sanottiin suoraan, että minä aiheutan koirien ongelmat, epäiltiin että laiminlyömme koirien hoidon vauvan tulon takia, että rahkeemme eivät riitä vauvan hoitoon, että emme käytä koiria eläinlääkärissä, koska se tulee kalliiksi. Epäasiallista minusta, koska voisi ensin kysyä, miten asioiden kanssa on ja sitten vasta ruveta syyllistämään.
Nuorempaa on käytetty eläinlääkärissä n. puoli vuotta sitten, vanhempaa n. 1,5 v. sitten. Aiomme ensi viikolla soittaa eläinlääkärille ja kysyä mitä hän suosittelee. - jklkhg
apuaapua kirjoitti:
Varmaankin moite oli osoitettu minulle, kun erehdyin julkisesti kirjoittamaan, että moittimisen jälkeen koira muistaa taas olla pissaamatta sisälle. Minä en ymmärrä miksi ei saa torua, jos se kerran auttaa? Eri asia olisi, jos koira ei oikeasti voisi asialle mitään, mutta kun se mitä ilmeisimmin voi. Siltä vaan unohtuu, että niin ei pidä tehdä. Silloin kun koira alkaa pissata keittiön lattialle, sitä jatkuu niin kauan, kunnes sen saa verekseltään kiinni ja nuhdeltua ja sitten menee taas viikkoja ellei jopa kuukausi ennen kuin unohtaa taas. Pitäisikö meidän siis siivota lattia 365 aamuna vuodesta, ettei koiran mieli pahoitu niinä muutamina kertoina vuodessa, kun häntä joutuu muistuttamaan asiasta? Ei kovinkaan järkevää minun mielestäni...
Koirasi kärsivät siitä, että omistajansa ovat lapsen myötä saaneet myös lobotomian ja unohtaneet sisällyttää koirat uuteen laumaansa.
Anna ne pois niin pystytte keskittymään siihen irmapetteriinne 24/7.
Kiesus.
Ja onko se nyt niin vaarallista jos se kakara muutaman kerran kohtaa pari pissalänttiä, siitä se vastustuskyky vaan nousee. Ja matot on tietty keksitty, laita se penska sellaisen päälle pelleilemään. - tämänkin kokenut
apuaapua kirjoitti:
Varmaankin moite oli osoitettu minulle, kun erehdyin julkisesti kirjoittamaan, että moittimisen jälkeen koira muistaa taas olla pissaamatta sisälle. Minä en ymmärrä miksi ei saa torua, jos se kerran auttaa? Eri asia olisi, jos koira ei oikeasti voisi asialle mitään, mutta kun se mitä ilmeisimmin voi. Siltä vaan unohtuu, että niin ei pidä tehdä. Silloin kun koira alkaa pissata keittiön lattialle, sitä jatkuu niin kauan, kunnes sen saa verekseltään kiinni ja nuhdeltua ja sitten menee taas viikkoja ellei jopa kuukausi ennen kuin unohtaa taas. Pitäisikö meidän siis siivota lattia 365 aamuna vuodesta, ettei koiran mieli pahoitu niinä muutamina kertoina vuodessa, kun häntä joutuu muistuttamaan asiasta? Ei kovinkaan järkevää minun mielestäni...
Miksikö ei saa torua, jos se auttaa? Lähinnä siksi, että jos aikuinen koira alkaa unohdella pissikäytöstä, niin syy tuskin on pelkässä tuhmuudessa ja tottelemattomuudessa. Unohtumiseen on jokin syy. Ja syy on todennäköisesti jossain sairaudessa. Joko sellaisessa, joka aiheuttaa edes ajoittain pidätyskyvyttömyyttä (en tiedä tarkemmin, sitä varten on eläinlääkärit keksitty). Tai sitten sellaisessa, joka vaikuttaa aivoihin, lähinnä siis jo aiemmin ehdottamani dementia tai vastaava.
Ei saisi eikä kannattaisi torua, jos koiralla ikänsä vuoksi on oikeasti jotain vialla. Et todennäköisesti ja toivottavasti torunut sitä sisälle pissimisestä silloin, kun se ei vielä ollut asian suhteen varma. Etkä toivottavasti toru nytkään, kun se ei sitä enää ole. Et luultavasti toru hellantelttuasi siitä, että lapsi tekee vaippaan. Vanhoille ihmisille tulee eri syistä johtuvia pissavaivoja, miksi vanhoille koirille ei voisi tulla, vai toruisitko vanhaa ihmistäkin? - ...........
tämänkin kokenut kirjoitti:
Miksikö ei saa torua, jos se auttaa? Lähinnä siksi, että jos aikuinen koira alkaa unohdella pissikäytöstä, niin syy tuskin on pelkässä tuhmuudessa ja tottelemattomuudessa. Unohtumiseen on jokin syy. Ja syy on todennäköisesti jossain sairaudessa. Joko sellaisessa, joka aiheuttaa edes ajoittain pidätyskyvyttömyyttä (en tiedä tarkemmin, sitä varten on eläinlääkärit keksitty). Tai sitten sellaisessa, joka vaikuttaa aivoihin, lähinnä siis jo aiemmin ehdottamani dementia tai vastaava.
Ei saisi eikä kannattaisi torua, jos koiralla ikänsä vuoksi on oikeasti jotain vialla. Et todennäköisesti ja toivottavasti torunut sitä sisälle pissimisestä silloin, kun se ei vielä ollut asian suhteen varma. Etkä toivottavasti toru nytkään, kun se ei sitä enää ole. Et luultavasti toru hellantelttuasi siitä, että lapsi tekee vaippaan. Vanhoille ihmisille tulee eri syistä johtuvia pissavaivoja, miksi vanhoille koirille ei voisi tulla, vai toruisitko vanhaa ihmistäkin?... Että heräät joka yö käyttämään koirat pikkupissillä. Ei se ole iso vaiva näin kesäisin. Mielellään ennen kuin vauva herää, silloin saat eliminoitua mahdollisen huomionhaunkin pois (jos on joku protestipissi, kun hoidat vauvaa). Samalla saa tiputtelijakin tehdä asiansa :) Kokeile tiputtelijalle uutta lääkitystä. Torumisella et saa aikaa mitään pysyvää lopputulosta, oli syy mikä tahansa. Ja syy moiseen on. Voisitko muuten ajatella estäväsi keittiöön pissimisen vaikka niinkin, että estät koiralta sinne pääsyn kokonaan? Tekeekö sitten lätäkkönsä muualle? Tämäkin voi auttaa, jos koiralla on tapana pissiä aina samaan kohtaan.
Vanha koira ja vanha ihminen ovat yllättävän samanlaisia, ja keinotkin ovat samankaltaiset. Päivisin läsnäoloa lisäämällä, sen ei tarvitse olla mitään erikoista, mutta esim.- dementian hoidossa jo pelkästään pienten virikkeiden lisääminen auttaa. Eli, jos koira hakeutuu yksin, ja torkkuu suurimman osan päivää, niin kannattaa ihan houkutella osallistumaan. Ainakin meidän koirallamme tepsi. En itse lähtisi juomisia rajoittamaan, vaikka moni näin tekeekin. Vaan nimenomaan estämään lätäkön synnyn. Sillä, jolla pissa karkailee, vaikka sitten ihan housujen avulla, jos ei lääkehoidosta ole apua. Rinexin on edullinen lääke, ja monilla koirilla auttanut.
Huomiota se on kielteinenkin huomio, se kannattaa muistaa niin koirien kuin lastenkin kanssa. Kaikella positiivisuudella pääsee paljon parempiin tuloksiin, ja nopeammin. Meilläkin dementia alkoi ensimmäisenä oireilemaan juuri sisäsiisteyden kohdalla. Sitten siitä eteenpäin siihen tilaan asti, että koira usein lenkilläkin varmaan luuli olevansa yksin, vaikka hihnassa kulkikin :) Ja tosiaan, jos kyseessä on tämänkaltainen vanhuuden höppänyys, on ainoa keino rutiinit ja turvallisuudentunteen lisääminen. Jos olet vauvan kanssa kotona, sinulla on siihen loistava tilaisuus. Eli, älä sulje koiria pois elämästä, vaan päinvastoin. Huomioi erityisesti silloin, jos koira tuntuu vaipuvan omaan maailmaansa (useimmiten torkkumiseen).
Ja muista edelleenkin myöskin ummetuksen seuranta! Ja ole ajoissa liikenteessä sen hoidossa. Kaikenlainen paha olo nimittäin lisää oireilua.
- apuaapua
Soitin eläinlääkärille. Nuoremmalla koiralla on ollut Rinexin käytössä muutamia viikkoa ja se näyttää tepsivän lähes täydellisesti. Vanhempi koirakin on kussut lattialle tasan yhtenä yönä. Vauva ei herää läheskään joka yö enää ja kun on herännyt ja koira on ruvennut tassuttelemaan pitkin huushollia, olen näyttänyt sille sormella "tarkkana"-merkin ja se on silloin pystynyt skarppaamaan. Jonkun mielestä tuo sormen nostokin on varmaan liikaa, mutta se nyt kuitenkin näyttää parantavan koiran muistia tai keskittymiskykyä.
Kiitos kaikille vinkeistä, meidän elämämme muuttui tosi paljon tuon Rinexinin ansiosta! Lapsen huoneeseen tulee kuitenkin portti, kunhan saadaan huone rempattua ja sekin oli minusta ihan hyvä vinkki, että voisi pistää lattialle maton vauvaa varten. Maton voi kiertää kokoon kun sitä ei tarvita. Mattoja meillä ei olekaan ollut vuosiin lattioilla sattuneesta syystä... - 3+12
Ihmisten ei tarvitse elää koirien ehdoilla, vaan koirat elävät ihmisten ehdoilla. Lähtisin itse rajoittamaan koirien tilaa, jotta lapsella on tilaa liikkua. Eivät koirat siitä kärsi, jos niitä ulkoilutetaan kunnolla joka päivä. Paras vaihtoehto tietysti on, jos virtsailuun löytyy lääke.
- vanhakoira
hyvät vanhojen koirien omistajat!
Lukekaa seuraava artikkeli; http://koirakoulukompassi.com/vanhenevakoira.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa216665Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi5562285- 1471867
- 851261
HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa971042- 72970
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.87942Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E10843- 32840
Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon147767