Itsellä alkaa palvelus 12.7.-10 ja jännittää ihan vitusti. Siis ei armeijaan meno haittaa yhtään sinänsä, suhtaudun siihen niin, että se nyt on 6-12kk pois elämästä, big deal? Ja yritän parhaani jne. jne.
MUTTA kunto on h*lvetin huono. Cooperissa hyvä jos pääsen 1800m ja lihaskuntotestissä ... samaa luokkaa kai. Ylipainoa on kertynyt ja v*tuttaa. Pyrin suorittamaan puolustusvoimien kuorma-autokorttia ammattipätevyyttä ja ei haittaa vaikka menisi (jos valitaan kuskiksi) se 362pv siellä. Tosiaan onko mitään toivoa ilmaantua edes paikalle tällä kunnolla? Ja jos on näin HUONO kunto, niin tuomitaanko minulle automaattisesti 6kk paskanakki? :(
Kiitän vastanneita.
ERITTÄIN huono kunto.
4
5448
Vastaukset
- Laop
oon itekin astumassa palvelukseen 12.7 ja myönnän että itellä jännittää kans hieman, niin henkisen kuin fyysisen kunnon puoelsta, oon kyllä keväästä asti aloittanu kuntoilun ja kunto on mielestäni ihan OK mutta kyllä hieman jännittää.
Toisaalta kyllä ne siellä ymmärtääkseni ottavat huomioon alokkaiden kunnon, nykyäänhän sitä jaetaan vissiin alokkaat kolmeen kuntoluokkaan, eli sauvakävely, hölkkä ja juoksu. Huonokuntoisimmat menevät vissiin siis sauvakävelyporukkaan, hieman parempikuntoiset hölkkään jne. Ite oon varmaan hölkkäporukkaan menossa. Ja siellähän se kunto kyllä kohenee kun vain jaksaa vähänkin panostaa! Ja vapaa-ajallahan siellä saa kans käydä kuntosalilla, lenkillä, uimassa yms.
Mulle on kans yks ja sama kuinka kauan joutuu siellä olemaan, toisaalta noi kuskihommat ei mua oikein innosta vaikka mulla on jo C-kortti.
Mutta siis huom. tää on vaan mun mielipide/olettamus näistä armeijan kuntoasioista joten ei välttämättä ole tarkkaa tietoa tämä, mutta olen kyllä lukenut puolustusvoimien sivuilta hieman infoa. Käy kattomassa tuolta http://www.puolustusvoimat.fi/wcm/69bb1400406f95cbbec8ff66f99672d5/kunto-ohjelma1.pdf?MOD=AJPERES . Toi on puolustusvoimien kunto-opas, aika hyvä tietopaketti.- jääkäri19
tj 1 hajotkaahan sinne inttiin
- asdfasd
jääkäri19 kirjoitti:
tj 1 hajotkaahan sinne inttiin
eikö todellakaan oo sulla parempaa tekemistä ku huudella tuota?
- 1/10 alik
Asevelvollisuus on paska nakki riippumatta siitä, millainen kunto on tai miten pitkä palvelusaika on. Intissä olo voi olla siedettävä ja menossa mukana pysyy kyllä, mutta vitutuksella on valtiontakaus. Jos voisin valita uudelleen, menisin varmasti siviilipalvelukseen. Ei tarvitsisi luopua ihmissuhteista, vapaa-ajasta, yksityisyydestä, koulusta, työstä, harrastuksista, tyttöystävästä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit355253Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3984526Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483819KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1433005Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku112500Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182038Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511982- 1231910
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241459