Eli mikä olisi joululomalla paras matkakohde? Taikkulandiat ym. ei kiinnosta, vaan lähinnä joku Euroopan kaupungeista. Mielessä on ollut mm. Rooma, Barcelona ja Lissabon. Mikä on sään puolesta paras vuoden vaihteessa? Kuumaa en odotakaan, mutta kivan lämmin ilma ja se ettei sada, olisi plussaa.
Minne joulun/uuden vuoden aikaan KAUPUNKILOMALLE?
1
1523
Vastaukset
Lissabonin keskimääräinen sää joulukuussa on seuraavanlainen: maksimipäivälämpötila noin 15 C, minimiyölämpötila noin 9 C. sadevuorokausia (sataa 0.1 mm tai enemmän) 14, sademäärä 107 mm. Valoisan ajan pituus on 9,5 tuntia.
Sään osalta luvut ovat siis keskimääräisiä, virallisista mittauksista laskettuja. Niinpä päivälämpötila voi olla korkeampi kuin 15 C ja auringonpaisteessa on luonnollisesti lämpimämpää kuin varjossa. Lunta Lissabonissa ei sada eikä lämpötila laske nollan alapuolelle.
Lissabonin ympäristössä hyvien yhteyksien päässä on miellyttävia joulunviettopaikkoja, esim. Cascais ja Estoril.
Keskimääräisiä säätietoja voi tarkastella esim. sivustolta www.worldweather.org. Yksittäisen vuoden historialliset säätiedot löytyvät mm. sivustolta www.wunderground.com.
Lissabon: http://www.worldweather.org/003/c00002.htm
Rooma: http://www.worldweather.org/176/c00201.htm
Barcelona: http://www.worldweather.org/083/c01232.htm
Näyttäisi siltä, että sateen riski on Lissabonissa jonkin verran suurempi. Pahimmillaan Barcelonassa voi sataa lunta. Sattumalla on erittäin suuri merkitys keskitalven säässä. Ehdottomasti edullisin oleskelun kannalta näistä kolmesta matkakohteesta on Lissabon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2324431Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii742862- 472403
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua431687- 781379
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘751114PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden137919- 64860
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86854Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53832