1.4 TSI on vuoden paras moottori!
-------
12870
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Täynnä vimputtimia ja monimutkainen kuin mateen pää - mitenkähän tuollainen on saanut arvosanan paras moottori. Ennemmin äänestäisin pelkästään turbolla varustettua 1.4TSI-moottoria.
Jos ollaan tarkkoja, niin tuo kaksoisahdettu 1.4 TSI on voittanut tuon engine of the year palkinnon luokassaan vuodesta 2006 lähtien joka ainoana vuonna.
Mites tuossa linkin artikkelissa sitten puhutaan vaan tästä ja viime vuodesta? Ja oliko kaksoisahdettua edes vielä vuonna 2006?
TSI voitti Best New Engine tittelin vuonna 2006.
Se tarkoittaa ilmeisesti sitä, että 1.4 TSI on voittanut kahtena vuonna peräkkäin kokonaiskilpailun, jossa on mukana kaikki tilavuusluokat, oman sarjansa se on todella voittanut jo monta vuotta putkeen.
Alle 1,0-litraiset: Toyotan 1,0-litrainen (Toyota Aygo, iQ, Yaris, Citroën C1, Peugeot 107)
1,0 - 1,4-litraiset: Volkswagen 1,4 TSI (VW Golf, Scirocco… Seat Ibiza Turbo, Skoda Fabia RS)
1,4 - 1,8-litraiset: BMW-PSA 1,6 Turbo (Mini Cooper S, monet Citroën- ja Peugeot-mallit)
1,8 - 2,0-litraiset: BMW:n 2,0-litrainen Twinturbo (123d, X1 23d)
2,0 - 2,5-litraiset: Audin 2,5-litrainen turbo (Audi TTRS)
2,5 - 3,0-litraiset: BMW 3,0-litrainen Twin Turbo (135i, 335i…)
3,0 - 4,0-litraiset: BMW 4,0-litrainen V8 (BMW M3)
Yli 4,0-litraiset: Mercedes-AMG 6,2-litrainen (C 63 AMG, S 63 AMG jne.)
Engine of the year palkinnon tuosta porukasta sai VW:n 1.4 TSI. Tuossa on luokittain jokaisen alaluokan voittajat näköjään.
Lueppa korutonta kertomaa maamme VAG-foorumin eli vagarenan kommentista. Kaksoisahdetun Scirocco 1,4 tsi 118kW:n omistajalta hajosi nyt heinäkuussa koneesta mäntä 20 tkm:n kohdalla. On se laadukas ja tosiaan kohtuu ajomäärällä vuoden moottori!
http://www.vagarena.fi/index.php?topic=486.270
iltasatuihin mitä tänne yleensä kirjoitetaa
pitää vaan tummentaa niitä värilaseja, että kaikki pahat asiat suodattuu, ja olla onnellisen tyytyväinen - vai oliko se tyytyväisen onnellinen...
Juu, käykääs VW-uskovaiset tsekkaamassa täältäkin 1,4 TSI:n ongelmia, tässä linkki kaksoisahdetun kamaliin ongelmiin ja foorumilta löytyy myös oma topicci yhdellä turbolla olevalle 1,4 tsiille:
http://www.ultimatevw.com/keskustelu/?cmd=aihe&id=8658&sivu=35
Kyllä on volkkari-konsernin tekniikka armon vuonna 2010 täyttä paskaa! Mikä siinä on, että esim. BMW ja nyt Opelkin tekee toimivaa tekniikkaa mutta VAG ei???