Edge verkko
Tikku reitittimessä langaton yhteys läppäriin
lataus testi sisään/ulos
441/82, toisto 250/56 toisto 256/56
Tikku suoraan läppäriin sama testi
7,4/465 toisto 6,1/651 toisto 6,1/468
mistä tässä on kyse??
E1820 tikkusta
7
669
Vastaukset
kas, itsekin olin näkevinäni samaa. Minkä nopeuden Windows ilmoittaa kun wlan-yhteys syntyy? Minulla vaihtelee wlan-kenttävoimakkuuden mukaan 40-140 Mbit/s eli ei pitäisi jarruttaa
ptruu ! Eihän nuo paremmat nopeudet mitään edge-nopeuksia ole, ihan hyviä 3G-nopeuksia. Mutta reitittimen kautta jää edgelle?
- täysin ulkona
Oma moka.
"Taistelin" noiden yhteyksien kanssa mökillä ja sitten kotona.
Tossa viimeisessä vaikka mokkula oli kiinni ja avasin siihen yhteyden, kytkeytyi sitten kuitenkin nopeampaan laajakaista reitittimeen ( 7.4 olijoM).
suljin laajakaista yhteydet ja nyt EDGE Download / Upload olivat ( kbps)
tikku "piuhalla"läppärissä
114.6 / 69.58 toisto
118.3 / 54.54
Tikku suoraan reitittimeen
172.4 / 20.24 toisto
435.5 / 20.48 toisto
174.2 / 17.68
(laajakaistassa 3.21 Mbps/721.42 kbps)
Kun mökillä 2g verkossa reitittimen kautta yhteydet pelaa paljon paremmin kuin suoraan tikku koneeseen
mutta kaikenkaikkiaan huonosti.
Ilmeisesti tähän tikkuun en saa toimivaa ulkoantennia?
"Pienempään" Saunalahden tikkuun saanee paremmin ulos antennin ja keväällä
suoraan läppärissä nopeus oli 94.4/48.44 (ei useampaa mittausta)
Lieneekö turha toive saada tikkuyhteyksiä pelaamaan. täysin ulkona kirjoitti:
Oma moka.
"Taistelin" noiden yhteyksien kanssa mökillä ja sitten kotona.
Tossa viimeisessä vaikka mokkula oli kiinni ja avasin siihen yhteyden, kytkeytyi sitten kuitenkin nopeampaan laajakaista reitittimeen ( 7.4 olijoM).
suljin laajakaista yhteydet ja nyt EDGE Download / Upload olivat ( kbps)
tikku "piuhalla"läppärissä
114.6 / 69.58 toisto
118.3 / 54.54
Tikku suoraan reitittimeen
172.4 / 20.24 toisto
435.5 / 20.48 toisto
174.2 / 17.68
(laajakaistassa 3.21 Mbps/721.42 kbps)
Kun mökillä 2g verkossa reitittimen kautta yhteydet pelaa paljon paremmin kuin suoraan tikku koneeseen
mutta kaikenkaikkiaan huonosti.
Ilmeisesti tähän tikkuun en saa toimivaa ulkoantennia?
"Pienempään" Saunalahden tikkuun saanee paremmin ulos antennin ja keväällä
suoraan läppärissä nopeus oli 94.4/48.44 (ei useampaa mittausta)
Lieneekö turha toive saada tikkuyhteyksiä pelaamaan.... mahdollistaa ehkä sitten joskus hyvät "seuraavan sukupolven" nopeudet mutta painava puute on tuo ulkoisen antennin käytön hankaluus. Antenniliitin on normaalin näköinen mutta tarkoitettu jollekin myöhemmin myytävälle diversity-antennille.
Antennin saa liitetyksi induktiivisella sovittimella joka nappaa noin signaalista n. 4 dB eli antennissa on oltava reilusti vahvistusta. Askarteluhaluinen voi käyttää Bilteman satelliittilautasta jolla sitten välttyy tuon induktiivisen sovittimen ostolta- yks "toope"
as77 kirjoitti:
... mahdollistaa ehkä sitten joskus hyvät "seuraavan sukupolven" nopeudet mutta painava puute on tuo ulkoisen antennin käytön hankaluus. Antenniliitin on normaalin näköinen mutta tarkoitettu jollekin myöhemmin myytävälle diversity-antennille.
Antennin saa liitetyksi induktiivisella sovittimella joka nappaa noin signaalista n. 4 dB eli antennissa on oltava reilusti vahvistusta. Askarteluhaluinen voi käyttää Bilteman satelliittilautasta jolla sitten välttyy tuon induktiivisen sovittimen ostoltaMeillä on sateliittilautanen käyttämättömänä katolla, ei juuri koskaan katsota kun ei maksullisia kanavia oteta.
Niin olisiko? mahdollista? sitä käyttää antennina? Millainen sovite? - code3
yks "toope" kirjoitti:
Meillä on sateliittilautanen käyttämättömänä katolla, ei juuri koskaan katsota kun ei maksullisia kanavia oteta.
Niin olisiko? mahdollista? sitä käyttää antennina? Millainen sovite?Yksi keino on laittaa mokkula mikropään tilalle ja tarkka suntaus linkkimastoon ja usb jatkopiuhalla koneelle, jos pitkä piuha, sitten vahvistava. Keino 2 on että mikropään tilalle pieni GSM antenni esim. 900- 2500 Mhz ja siitä antennipiuhaa koneessa olevaan mokkulaan jossa täytyy olla lisäantenniliitin. Googleta "gsm lautasantenni" tai "gsm parabloidi". Kuvia kytkennöistä kyllä löytyy.
code3 kirjoitti:
Yksi keino on laittaa mokkula mikropään tilalle ja tarkka suntaus linkkimastoon ja usb jatkopiuhalla koneelle, jos pitkä piuha, sitten vahvistava. Keino 2 on että mikropään tilalle pieni GSM antenni esim. 900- 2500 Mhz ja siitä antennipiuhaa koneessa olevaan mokkulaan jossa täytyy olla lisäantenniliitin. Googleta "gsm lautasantenni" tai "gsm parabloidi". Kuvia kytkennöistä kyllä löytyy.
>mokkula mikropään tilalle ja tarkka suntaus linkkimastoon ja
>usb jatkopiuhalla koneelle, jos pitkä piuha, sitten vahvistava
oman nettitikkuni purkukuva löytyi netistä eli antenni näkyy olevan tikussa aivan ylhäällä eli tikun yläpää lautasen polttopisteeseen
omalla virtalähteellä varustettu usb-aktiivipiuha tai usb-hub voi auttaa tai haitata sikäli että eräät nettitikut ottavat virtaa n. 600 mA eli enemmän kuin usb-portti virallisesti pystyy antamaan
code3:n neuvoja minäkin noudattaisin heikossa kentässä ...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk883678Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna921949Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll871773- 1441632
Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.651478- 1621473
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur981453Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1671402Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j1001324- 861287