oikein uutisiin: 10 vuotias tyttö unohtui bussin kyydistä..no joo..kunhan nyt suurinpiirtein kaikki matkalaiset on kyydissä..eiköhän kannattaisi käyttää päälukua ennenkuin lähdetään liikkeelle..minä, yks, kaks, kol..
Äänekoski päässy
ij3e
8313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
sentään, ja ajattelehan maailmalla uppoaa valtameri laivojakin!
vastaus!
Niinkö? Otsikointi oli Äänekoskea irvivä, vaikka oikeasti vikahan on tilausbussin kuskin eikä millään muotoa äänekoskelaisten (tuskin kuski oli koskelta)?
Toki se että, lapsi jäi pois kyydistä on erittäin harmillista lapselle ja voi vain kuvitella hänen hätänsä aisassa. Onneksi oli auttavaisia ihmisiä paikalla.
kun tuollaisia viestejä tulee (itse bussiin mennään) jos lapsi olisi ollut ko. henkilön niin varmaankin hirveä haloo mutta kun lapsi ei ole oma niin mitäs tuosta kun ei omalle kohdalle, omalle lapselle sattunut.
Olisiko otsikon pitänyt olla sitten niin että paikkakuntaa ei olisi saanut mainita, paikkakunnan kohdalla "piip".
Ei ole bussikuskin vika vaan matkanjohtajan, -järjestäjän.
Itse uutinen ei liity Äänekoskelaisiin liikennöitsijöihin vaan Hirvaskankaalla pysähtyneeseen turssitibussiin jossa matkanjohtaja EI laskenut että kaikki on kyydissä.
Joten on turha huudella että on Ääneskosken vika.
pääsi uutisotsikoihin Äänekoskella. Oppia ikä kaikki.
http://www.jpnews.fi/uutiset/venalaisryhma-unohti-10-vuotiaan-hirvaskankaan-taukopaikalle-aanekoskella/
Linja-auto tavoitettiin Mikkelistä, jossa seurue ei ollut vielä edes huomannut tytön puuttumista!
Venäläisiä ja valkovenäläisiä nuoria kuljettanut linja-auto lähti keskiviikkoaamuna noin puoli yhdeksän aikaan Hirvaskankaalta unohtaen 10-vuotiaan tytön kyydistään.
Tyttö oli lähtenyt jalkaisin linja-auton perään Jyväskylän suuntaan.
Pikkutytön onneksi eläkkeellä oleva suomalaiset poliisi ja hänen vaimonsa kiinnittivät huomionsa vilkkaan nelostien laidassa itkien kulkevaan tyttöön ja kääntyivät puhuttamaan tätä.
Pariskunnalle selvisi, että tyttö oli Valkovenäjältä ja he tekivät ilmoituksen tapahtuneesta hätäkeskukseen.
Poliisin järjestämän puhelintulkin välityksellä saatiin tarkempia tietoja, jonka johdosta tytön löytymisestä tiedotettiin mm. Etelä-Savon poliisia.
Asian johdosta poliisi pysäytti Mikkelissä linja-auton, jossa tytön puuttumista ei oltu vielä huomattu.
Poliisin kuljettamana tyttö saatiin lopulta onnellisesti linja-auton kyytiin ja hän pääsi jatkamaan kotimatkaansa.
viestissä kirjoitin että olis varmaankin pitäny lehden kirjoittaa että eräällä paikkakunnalla sattui tällainen tapaus ja olisi pitänyt sana "äänekoski" jättää mainitsematta kun joku heti tarttuu paikkakunnan nimeen vaikka pelkästään äänekosken rajojen sisällä tapaus sattui.