Onko kummiudesta kieltäytyminen epäkohteliasta?

tokyowoman

Minun mielestäni jossain kohdassa kummiudesta kieltäytyminen on oikeutettua, sillä jotkut eivät halua kummilapsia, vaikka lapsista pitääkin tai joillain voi olla jo niin monta kummilasta, ettei halua enempää, joten onko kieltäytyminen epäkohteliasta ? Itselläni on 2 kummilasta ja haluaisin vielä muutaman kummilapsen, koska olen hyvin lapsirakas ihminen, mutta jos kummiksi pyydettäisiin monen monta kertaa, niin kyllä toivoisin etteivät vanhemmat loukkaantuisi siitä, etten suostu kummiksi. Varsinkin jos oma peruste kummiudesta kieltäytymiselle on hyvä. Itse ymmärrän jos joku ei halua tulevaisuudessa omien lapsieni kummiksi.

5

951

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • setstet

      no itse en edes pyytäisi jotakuta jolla on jo monta kummilasta.. pyysin monia ihmisiä kummiksi lapselleni ja heitä ei kiinnostanut ja minusta se oli loukkaavaa, mutta heillä oli syynä etteivät halunneet kirkon jäseniksi..

      • järjen äänestä

        Loukkaavaa? Tyyppiesimerkkinä taas äiti, jonka mielestä kaikkien muidenkin elämä tulisi pyöriä perheensä ympärillä.

        Voi kun moni ei halua juuri siksi enää kummiksi, koska eivät usko kirkon sakramentteihin tai eivät halua niitä tsiljoonia vaateita, mitä kummille tehtävässään lankeaa. Joo-joo sanotaan ensin, ettei mitään vaatimuksia, mutta kun jättää edes yhdet nimpparit väliin, niin alkaa naputus. Joten turha loukkaantua. En itsekään loukkaannu siitä, että paras ystäväni ei halua kaasokseni. Tehtävälista kun on melkonen :)


    • riittävästi kummi

      kaikille (jotka mahdollisesti voisivat olla pyytämässä jo paljon ennen kuin olisivat pyytämässä), että minä en ryhdy enää yhdellekään lapselle kummiksi (itselläni on jo tosi monta). Lisännyt olen myös, että jos ainokainen siskoni saa joskus lapsia, hänen lapsilleen kummiksi ryhdyn mutta ei enää muille. Eipä tuosta ole kenelläkään aihetta loukkaantua.

    • Omasta mielestäni

      on todella törkeää alkaa kummiksi jos oikeasti ei halua olla siinä 100% mukana. Itse ainakin haluaisin, että kummit ovat lapsen elämässä aktiivisesti mukana ja muutenkin jollakin tapaa läheisempiä kuin muut sukulaiset ja ystävät. Harmittaisi todella paljon, varsinkin lapsen vuoksi, jos pyytäisin jotakuta kummiksi lapselleni ja huomaisinkin parin vuoden kuluttua, ettei kummi olisi juurikaan mukana lapsen elämässä. Lahjoista en niinkään välitä, vaan tärkeämpää olisi esim. erityinen päivä kummin kanssa silloin tällöin, jätskillä käynti kesällä yms..

    • varakas-kas

      Olen itse ilmoittanut jo etten enää lähde kummiksi.
      Oli se sitten kohteliasta tai ei.
      Niin ihme odotuksia nykyajan kummeille asetetaan,että parempi kun ei sotkeudu koko asiaan.
      Voihan niitä lapsia hoitaa ja lahjoa muutenkin....jos haluaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      134
      3060
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1630
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1354
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1041
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1022
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      897
    Aihe