147 moottori hajosi

ReimaAnneli

Näin kävi.1.6,120hp ajettu 170tkm. Öljynpaineen valo syttyi -> tien sivuun tarkistamaan öljyt. Öljyähän menee muutenkin pönttö sillon toinen tällön. No nyt näytti tikku taas että ei kastuta. Lisäsin huikan eli vajaan litran. Auto käyntiin ja 5km kotia ajelemaan. Öljynpaine ei syttynyt. Hyvä alfani. Mutta kun hiljensin tienhaaraani, valo syttyi tyhjäkäynnille. Sammui kun 2000rpm. Syttyi kun tyhjäkäynti. Sammui kun 2000rpm........
No kolinaahan se pitää. En turhaan sitä käynnistellyt kun sen verran että lavetille ajoin. Öljyäkin oli jostain ilmaantunut sen 5km matkan aikana niin että meni 1cm yli ylämerkin. Eli ei ollutkaan öljyn vähyyttä.
Diagnoosi kaverilta jonka toinen nimi ristiäisissä annettu Alffa, kertoi notta siipeensä sai, kampilaakeri ehkä yks jopa kaks menny huonoksi. Liuskat uudet, oikeen huono homma niin kampiakselin koneistus.
Nyt auto pajalla odottaa vuoroaan, saas nähä mitä kuuluu. Kiitos Italia.Kiitos Kamux.

4

1897

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jos ei kuski

      ymmärrä katsoa öljyjä ennen kun ne loppuu, voi voi

    • puupääpuupää

      Öljynpaine valosta ei öljyn määrää seurata! Öljyä kuluttavissa autoissa aina lisätään öljy ja tarkastetaan bensamäärä. Jotkut vain ymmärtäää öljynpaineen merkkivalon tarkoittavan, että pitää öljyä lisätä, kun se todellisuudessa tarkoittaa riittämätöntä öljynpainetta. Jos järjestelmässä kiertää kolme desia ylikuumentunutta vanhaa öljyä, niin se jo rikkoo koneen, vaikka ei öljynpaine valo syttyisikään. Jos öljyä kuuluu olla kolme litraa, niin sitä pitää olla sen verran, eikä kolme desiä. Liian pienessä öljymäärässä ei ole enää voiteluominausuutta sen kuumetessa liikaa.

    • pekieki

      Jos haluaa rikkoa Alfansa moottorin, niin kannattaa käyttää tavis-öljyjä. Kulumaan saa litran takillisella kevyesti. Kun itse käyn liikkeessä katsomassa käytettyä Alfaa, niin ensimmäiseksi katson öljytikusta öljynmäärän. Yleensä alarajalla. Jos huoltokirjassa öljy vaihdettu ajallaan max. 15 000km väleinen (10 000 on parempi) ja öljy ylärajassa on tämä hyvä asia. Alfoissa kannattaa käyttää laatyöljyjä (varsinkin Twin Spark koneissa ja myös JTS:ssä) esim. Castrol TVX 10w-60 tai Selenian öljyjä. Öljynkulutus vähenee kunnon öljyllä kohtuulliseksi. Sitä kuluu kuitenkin jonkinverran, koska se kuuluu Alfan moottorin olemuksee. Alfa vaatii kuskiltaan tarkkuutta ja huolellisuutta. Hanki Nissan, jos et halua huolehtia autostasi. Se on vähän niin, että jos haluu saada, niin on pakko antaa (öljyä, ainakin). Itsellä jo kuudes Alfa alla (75,156TS, 156JTS, Gt, 166 ja nyt 159 2,2JTS). Kaikki olleet hyviä autoja eikä mitään tavanomaisesta poikkeavaa ole ollut. 166:lla ajettiin 290 000km ja hienoa oli kyyti.

    • ReimaAnneli

      Näin kävi. Kampi ja kiertokangen laakerit kaikki leiponeet kiinni. Syy: Vioittunut akseli. Koneessa oli uudehkot laakerit(huoltomiehenmukaan) Joten alle 10t km sitten oli tehty remontti jossa akseli oli jätetty koneistamatta. Nyt laakeriliuskat oli menneet vituiksi sen takia. Myös öljynsyontiin löytyi selitys. Öljypohjaa irroittaessa löytyi venttiilivarrenkumin palanen. Harmittaa niin kovasti. Minun vikahan tuo kiinnileipominen on, kysykää vaikka näiltä alffa-asiantuntijamiehiltä. Heillehhän tuntuu olevan nuo viat enempikin ominaisuuksia. Öljynsyöntiinkin tuntu olevan lääke kun ostat muuta kuin tavallista öljyä. Ostetaan se avenssis ehkä se kestää käytössäni paremmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      257
      8870
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      307
      6176
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1320
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1277
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1091
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      75
      923
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      847
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      758
    9. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      310
      680
    10. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      666
    Aihe