147 moottori hajosi

ReimaAnneli

Näin kävi.1.6,120hp ajettu 170tkm. Öljynpaineen valo syttyi -> tien sivuun tarkistamaan öljyt. Öljyähän menee muutenkin pönttö sillon toinen tällön. No nyt näytti tikku taas että ei kastuta. Lisäsin huikan eli vajaan litran. Auto käyntiin ja 5km kotia ajelemaan. Öljynpaine ei syttynyt. Hyvä alfani. Mutta kun hiljensin tienhaaraani, valo syttyi tyhjäkäynnille. Sammui kun 2000rpm. Syttyi kun tyhjäkäynti. Sammui kun 2000rpm........
No kolinaahan se pitää. En turhaan sitä käynnistellyt kun sen verran että lavetille ajoin. Öljyäkin oli jostain ilmaantunut sen 5km matkan aikana niin että meni 1cm yli ylämerkin. Eli ei ollutkaan öljyn vähyyttä.
Diagnoosi kaverilta jonka toinen nimi ristiäisissä annettu Alffa, kertoi notta siipeensä sai, kampilaakeri ehkä yks jopa kaks menny huonoksi. Liuskat uudet, oikeen huono homma niin kampiakselin koneistus.
Nyt auto pajalla odottaa vuoroaan, saas nähä mitä kuuluu. Kiitos Italia.Kiitos Kamux.

4

1882

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jos ei kuski

      ymmärrä katsoa öljyjä ennen kun ne loppuu, voi voi

    • puupääpuupää

      Öljynpaine valosta ei öljyn määrää seurata! Öljyä kuluttavissa autoissa aina lisätään öljy ja tarkastetaan bensamäärä. Jotkut vain ymmärtäää öljynpaineen merkkivalon tarkoittavan, että pitää öljyä lisätä, kun se todellisuudessa tarkoittaa riittämätöntä öljynpainetta. Jos järjestelmässä kiertää kolme desia ylikuumentunutta vanhaa öljyä, niin se jo rikkoo koneen, vaikka ei öljynpaine valo syttyisikään. Jos öljyä kuuluu olla kolme litraa, niin sitä pitää olla sen verran, eikä kolme desiä. Liian pienessä öljymäärässä ei ole enää voiteluominausuutta sen kuumetessa liikaa.

    • pekieki

      Jos haluaa rikkoa Alfansa moottorin, niin kannattaa käyttää tavis-öljyjä. Kulumaan saa litran takillisella kevyesti. Kun itse käyn liikkeessä katsomassa käytettyä Alfaa, niin ensimmäiseksi katson öljytikusta öljynmäärän. Yleensä alarajalla. Jos huoltokirjassa öljy vaihdettu ajallaan max. 15 000km väleinen (10 000 on parempi) ja öljy ylärajassa on tämä hyvä asia. Alfoissa kannattaa käyttää laatyöljyjä (varsinkin Twin Spark koneissa ja myös JTS:ssä) esim. Castrol TVX 10w-60 tai Selenian öljyjä. Öljynkulutus vähenee kunnon öljyllä kohtuulliseksi. Sitä kuluu kuitenkin jonkinverran, koska se kuuluu Alfan moottorin olemuksee. Alfa vaatii kuskiltaan tarkkuutta ja huolellisuutta. Hanki Nissan, jos et halua huolehtia autostasi. Se on vähän niin, että jos haluu saada, niin on pakko antaa (öljyä, ainakin). Itsellä jo kuudes Alfa alla (75,156TS, 156JTS, Gt, 166 ja nyt 159 2,2JTS). Kaikki olleet hyviä autoja eikä mitään tavanomaisesta poikkeavaa ole ollut. 166:lla ajettiin 290 000km ja hienoa oli kyyti.

    • ReimaAnneli

      Näin kävi. Kampi ja kiertokangen laakerit kaikki leiponeet kiinni. Syy: Vioittunut akseli. Koneessa oli uudehkot laakerit(huoltomiehenmukaan) Joten alle 10t km sitten oli tehty remontti jossa akseli oli jätetty koneistamatta. Nyt laakeriliuskat oli menneet vituiksi sen takia. Myös öljynsyontiin löytyi selitys. Öljypohjaa irroittaessa löytyi venttiilivarrenkumin palanen. Harmittaa niin kovasti. Minun vikahan tuo kiinnileipominen on, kysykää vaikka näiltä alffa-asiantuntijamiehiltä. Heillehhän tuntuu olevan nuo viat enempikin ominaisuuksia. Öljynsyöntiinkin tuntu olevan lääke kun ostat muuta kuin tavallista öljyä. Ostetaan se avenssis ehkä se kestää käytössäni paremmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7768
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3732
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1876
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1180
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1033
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      983
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      827
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      782
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      749
    10. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      10
      740
    Aihe