Elisa Viihde ja tv-lupa

vastausta toivova

Hei,

tietääkö kukaan tarvitseeko Elisa Viihteestä maksaa televisiolupa jos ei omista televisiota?

Eli en voi kytkeä digiboksia mihinkään enkä siten ottaa vastaan reaaliaikaisia televisiolähetyksiä, mutta pystyn kuitenkin katsomaan tallenteita tietokoneen kautta. Tallenteet eivät ymmärtääkseni käytä IPTV-tekniikkaa.

4

620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 18+16

      Tuolta saat ylläpitäjiltä oikean vastauksen. Veikkaan silti että pitää. Asia on juridisesti sama jos tallentavalla digiboksilla katselet jälkeenpäin.

      http://palsta.elisa.fi/index.php#2

      • ap

        En usko että heiltäkään (etenkään heiltä) muuta kuin kiertelyä saa osakseen, joten taidan jättää kysymättä, odotan jos joku asiantunteva voisi tänne vastata.

        Koko tv-maksujärjestelmä on mielivaltainen simputuslaki, jonka pykälistä kukaan ei todella ole tietoinen ja joita voidaan soveltaa ihan miten miten sattuu.


      • 18+16
        ap kirjoitti:

        En usko että heiltäkään (etenkään heiltä) muuta kuin kiertelyä saa osakseen, joten taidan jättää kysymättä, odotan jos joku asiantunteva voisi tänne vastata.

        Koko tv-maksujärjestelmä on mielivaltainen simputuslaki, jonka pykälistä kukaan ei todella ole tietoinen ja joita voidaan soveltaa ihan miten miten sattuu.

        Tuskin he kiertelevät tässä asiassa vaan sanovat että hanki lupa. Elisa ei sinun lupaasi kuitenkaan maksa. No kohtahan tuo maksetaan verojen kautta.


    • uuuyyy

      Taarvii maksaa tv-lupa mutta kuka viittii maksaa koska sieltä tulee uusintoja 70-luvulta kuten teeman ruokaohjelmat vanamon ja kolmosen tekeminä jotka eivät koskaan osanneet tehdä ruokaa joka maistguu muulle kuin suolalle ja pippurille. Myös jälkkärit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      202
      6963
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4612
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      35
      4105
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      70
      3209
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1945
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1686
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1660
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1563
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1439
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1227
    Aihe