Meillä on 3 ja 2 vuotiaat lapset, jotka nukkuessaa nukkuvat hyvin, mutta nukkumaan meno on melko tappista. Sitä pelleillään, huudellaan, tahallaan yllytetään toisia ja keksitään kaikkea älyttömyyksiä, niin että toisinaan äidin hermoja koitellaan melkolailla. Tämä show sitten saattaa kestää tunninkin. Vinkkejä parempaan nukahtamiseen???
Miten nukahdetaan?
Tallu
6945
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ensinnäkin lapset laitetaan nukkumaan vasta kun ovat väsyneitä.Puolituntia ennen sänkyyn menoa täytyy rauhoittua.Tehdä jotain yhdessä,ei riehuen.Sängyssä satu ja meillä on myös iltarukous jonka luettuaan lapsi sanoo hyvää yötä ja rupeaa tuhisemaan:).Ikinä ei ole riitaa tullut nukkumaan menosta vaan päinvastoin,poika oikein tykkää siitä.Teillä kun on aika pieni tämä nuorempi niin sadun tilallahan voisi olla pari laulua.Lapset oppivat akkiä tiettyihin rituaaleihin ja kokevat ne turvallisiksi.Ilta touhut pitäisi yrittää pitää aina suht rutiinin omaisina.
En yuhdy edellisen väittämään, että lapset laitetaan nukkumaan vasta kun ovat väsyneitä. Eivät lapset halua nukkumaan - he haluavat valvoa kuten aikuisetkin - eivät he silloin ole väsyneitäkään.
Väsynyt lapsi on helposti myös yliväsynyt ja silloin nukkumisesta ei tahdo tulla mitään. KÄydään ylikierroksilla.
Mutta rutiineista olen samaa mieltä, Iltatoimista, jotka kohtuullisen muuttumattomina ja samanlaisina viestittävät, että kohta mennään nukkumaan.
Koskaan ei ole myöhäistä muuttaa käytäntöjä , lapsilla menee vähän aikaa kun tottuvat. Lapset kokevat olonsa turvalliseksi kun ohjakset on aikuisilla.
Aikuinen huolehtii että homma toimii ja että lapsi tekee sen mitä pitääkin. Ei siis komentelua: ala mennä, tms. vaan aikuinen vie lapsen sinne iltapesulle, katsoo että pesu sujuu ja laittaa nukkumaan.
Iltapalan jälkeen siis ne itapsesut ja pisut. Hampaat ja naama nyt vähintään.
Yöpaitaan, iltasatu tai hetki yhdessä rauhoittuen. Ei tv:n äärelle. Sänkyyn. Peittelyä, halaukset yms. Juttelua ehkä hetki. Siitä, että nyt on oltava hiljaa että toiset saa nukkua.
Kun ne kikatukset ja toisen villitsemiset taas alkaa, niin napakasti vaan ilman huutoa ja karjumista. Kyllä mieheni on joutunut tyttärilleen välillä kovistelemaan ihan kunnolla. Olkapäistä kiinni ja tiukka komenti: nyt loppu tuo ! Sitten on itkeä niiskutettu. Mutta on se perille mennyt eikä sitä ole enää ikiaikaan tarvinnut tehdä, lapset olivat isompia tosin.
Ei muuta kuin uutta otetta ja uutta toimintaa niin eiköhän se siitä.
.. juttu. Se että aikuinen huolehtii tarkoittaa sitä konreettisesti.
Esim. eräässä perheessä äiti ja 4 v lapsi menivät suihkuun. Äiti komenteli kyllä lasta, mutta vaikka vaatteet oli riisuttu, lapsi vaan ravasi ympyrää. Äiti oli suihkussa ja huuteli sielä että nyt suihkuun ja heti.. mutta lapsi vaan ravasi alasti olohuoneessa ja touhusi omiaan.
Mikä vikana? Tottelematon lapsi vai? Ymmärtämätön?
EI.
Otin lasten kädestä kiinni vein hänet sinne kylppäriin, pukkasin ovesta sisään.
Ja sinne se jäi pesemään äidin kanssa itseään.
Ei siis riitä käsky ei pyyntö ei kehoitus vaan aikuisen on itse huolehdittava että lapsi tekee niinkuin pitääkin.
Kun lapset riiteli, ei riitä, että komentaa lopettamaan: lapset laitaan eri huonesiin vähäksi aikaa eikä anneta hetkeen olla toisensa kanssa. Rauhoittaa tilanteen. Aikuinen ottaa lapsen kylkeensä ja mukaansa.
TAi lelujen kerääminen. NE tehdään yhdessä lasten kanssa, valvotaan että rojut menee omille paikoilleen. Sanotaan, että NYT alkaa tämä homma. Ja yhdessä sitten.
Noh, tämä kaikki on varmaan sulle ihan selvää. Mutta kun kaikille ei, kuten tuo suihkuepisodi osoittaa. Siksi jaarittelen kenties itsestäänselvyyksiä.
...ihanaa että joku on samaa mieltä minun kanssani kerrankin! Meillä toimitaan juuri noin kuin kuvailit ja lapsia on monesti kehuttu monestakin asiasta. Ihmettelen ihmisiä jotka vaan huutaa (huudan minäkin tietenkin, mutta...) ja olettaa että pieni lapsi tekee niinkuin käsketään.
Mutta alkuperäiseen asiaan. Meidön tytön (nyt 3v) rauhoitti todella se että samat rutiinit on joka ilta ja tarpeeksi ajoissa nukkumaan. Yli yhdeksään jos menee niin ongelmia tulee, tai jos saa telkkarin ääressä olla nukkumaanmenoon saakka. Tyttö ottaa pesujen jälkeen kirjoja sänkyyn ja katselee niitä hetken ja sitten sammuttaa itse valot. Itse olen pikkuveljeä nukuttamassa samassa huoneessa.
Jotkut tuntuvat jättävän lapset itse nukkumaan lastenhuoneeseen keskenään, ja senhän arvaa ettei siitä tule tosiaan mitään kun ne villitsevät toisensa lopullisesti.
Mutta tsemppiä kaikille nukkumisen suhteen :)
Laitoin lapset tuossa iässä (taisi olla jo vähän ennen) nukkumaan eri huoneisiin ja sitten vahdin ovella lukien itse tenttikirjaa että huoneissa pysyttiin. Nopeutti hiukan...
Minun ja pikkuvelin yöunille meno oli aina samanlaista isä valvoi hamppaiden pesun, äiti saattoi sängyihin aina samaan aikaan hän peitteli molemmat omiin sängyihin ja antoi hyvänyön pusut toivotti hyvää yötä kauniita unia pusi pusi jos ne unohtui alkoi kitinä lastenkammarista. Minä saattoin joskus valvoa ilta kymmeneen ihan vain saadakseni isän kantamaan mut omaan sängyyn ja peittelemään. Meille oli iltasatuna aina puoli kuudelta tuleva pikkukakkonen ei tarvittu muutta ja tieto että nukkumatti tulee myös pikkukakkosen lisäksi meidän luo unihiekkoineen.