Ruuvit löysällä

Mikä on sopiva ja edullinen täyteaine laisikuiturunkoon, jossa vanhat ruuvinreijät ovat "korkanneen". Siis kierre ei enää pure. Haluan, että ruuvit ovat helposti irroitettavissa myöhemmin. Epoksi on liian kovaa ja liimaa, silikoni ei taas pidä mitään. Puutappi imee ilmeisesti kosteutta. Ruuvit ovat vesirajan yläpuolella ja veneen sisäpuolella.
7997
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Voiskohan sinne sittenkin laittaa epoksia, jolla tukitaan vanhat reiät kokonaan ja porataa uudet sopivammat reiät sihet kuivumisen jälkeen? Aurinkoa opoksipintä ei välttämättä kestä, mutta ruuvin kannan alla toimii.

Äänestä
  • hartsia ja talkkia, lisää kovetin sekoittaen. Työnnä seos vanhoihin reikiin, kun se on jämähtänyt, tasoita ja poraa uudet reiät ja ruuvaa ruuvit paikoilleen.

    Äänestä

  • nduur kirjoitti:

    hartsia ja talkkia, lisää kovetin sekoittaen. Työnnä seos vanhoihin reikiin, kun se on jämähtänyt, tasoita ja poraa uudet reiät ja ruuvaa ruuvit paikoilleen.

    Eikö olisi kaikkein helpointa vaihtaa ne ruuvit vähän paksumpiin, vai onko reikien ympärys siinä kunnossa että se ei onnistu?

    Jos on, niin kannattaa noudattaa edellisen ohjetta, tai käyttää vaikka epoxyfilleriä.

    Äänestä

poraa reilusti isommaksi( ns ylikokoa) nuo vanhat reijät. Sitten täytät nämä reijät sopivalla aineella ja tähän täytteesseen teet taas uudet reijät. Edellä mainittu epoksi filler voisi olla spoivaa. Jos kohteeseen tulee kova kuorma, ruuvaus ei tule koskaan pitämään hyvin.

Äänestä
  • mutteripopniitit voisi olla yksi vaihtoehto

    Äänestä

Joo aivan eli laita nuo ruttumutterit.....eli 'mutteripopniitit'. Ruostumattomat sellaiset....varmasti jostain metallipajasta saat lainaan ruttumutteripistoolin. Oikein kun kiinnittää niin siinä on sitten ja pysyy,,,,ja voi porata vielä poiskin jos haittaa. Ja tulee miljoona kertaa lujempi kierre kuin puuhun ym. lasikuituun,

Äänestä

Poraa kumumutterille tarvittava reikä ja käytä niitä kyllä pitää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Venevaari kirjoitti:

Mikä on sopiva ja edullinen täyteaine laisikuiturunkoon, jossa vanhat ruuvinreijät ovat "korkanneen". Siis kierre ei enää pure. Haluan, että ruuvit ovat helposti irroitettavissa myöhemmin. Epoksi on liian kovaa ja liimaa, silikoni ei taas pidä mitään. Puutappi imee ilmeisesti kosteutta. Ruuvit ovat vesirajan yläpuolella ja veneen sisäpuolella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu