Neljä vuotta 110tkm takana ja nyt on sitten selvä, ettei enää meille uutta Tourania tule.
Takuuaikana vikoja useampiakin.
Takalasin pesintä korjattiin ainakin kahdesti, keskuslukituksen säätimiä meni kun saippuaa. Turvavyön lukko kun meni vaihtoon, sitä joutui odottamaan melkein viikon. Takalasin pyyhkijän sulan huonot muoviosat hajoilivat yhtenään, vihdoin korjasin sen itse nippusiteellä. Polttoaineen lämpötila-anturi hajosi. Webasto päätti lakaa toimimasta kesken pakkasjakson, mielenkiintoista että koettivat syyttää käytön puutetta. Kaasupoljin hajosi niinikään talvella, mutta meni sentään takuuseen, vaikka takuuaika olikin lo päättynyt. Valojen polttimia vaihdeltu suhteellisen usein.
Huoltolaskuista on aina saanut huomautella lisätöistä ja nestetäytöistä.
Takuuajan jälkeen on omalla kustanuksella korjattu ,taas kerran, takalasin pesin ja toinen etulasin pissapojan suutin.
Nyt sitten hajosi virtalukko ja sitä ei ole merkkiliike saanut kuntoon, vaikka auto on seissyt yhdeksän päivää pajalla. Selityksiä kyllä piisaa, mutta kun liikkumisturvasta saa vara-auton vain kolmeksi päiväksi, niin kesälomareissu meni sitten siinä.
Aikaisempien hyvien VW kokemusten vuoksi annan vielä yhden tilaisuuden Passatille, mutta Touranista en enää halua kuulla muuta kun hyvityshinnan. Ja ostan sen sitten jostain muualta kun paikallisesta liikkeestä.
Takuuaikana vikoja useampiakin.
Takalasin pesintä korjattiin ainakin kahdesti, keskuslukituksen säätimiä meni kun saippuaa. Turvavyön lukko kun meni vaihtoon, sitä joutui odottamaan melkein viikon. Takalasin pyyhkijän sulan huonot muoviosat hajoilivat yhtenään, vihdoin korjasin sen itse nippusiteellä. Polttoaineen lämpötila-anturi hajosi. Webasto päätti lakaa toimimasta kesken pakkasjakson, mielenkiintoista että koettivat syyttää käytön puutetta. Kaasupoljin hajosi niinikään talvella, mutta meni sentään takuuseen, vaikka takuuaika olikin lo päättynyt. Valojen polttimia vaihdeltu suhteellisen usein.
Huoltolaskuista on aina saanut huomautella lisätöistä ja nestetäytöistä.
Takuuajan jälkeen on omalla kustanuksella korjattu ,taas kerran, takalasin pesin ja toinen etulasin pissapojan suutin.
Nyt sitten hajosi virtalukko ja sitä ei ole merkkiliike saanut kuntoon, vaikka auto on seissyt yhdeksän päivää pajalla. Selityksiä kyllä piisaa, mutta kun liikkumisturvasta saa vara-auton vain kolmeksi päiväksi, niin kesälomareissu meni sitten siinä.
Aikaisempien hyvien VW kokemusten vuoksi annan vielä yhden tilaisuuden Passatille, mutta Touranista en enää halua kuulla muuta kun hyvityshinnan. Ja ostan sen sitten jostain muualta kun paikallisesta liikkeestä.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Aika omituista että on ollut vikaa...tuo auto on kuitenkin luokassaan yksi ehdottomasti parhaista.
Paljonko vikoja sitten olisikaan niissä huonommissa?
No jos tuo olisi esim. Nissan, niin se olisi tod. näk. ollut pajalla ainakin kerrankuussa.
A-katsastuksen tilastojen mukaan volkkareista eniten reputtavat juuri Touran ja Caddy . Taitaa olla niitä etuakselistovikoja sekä OBD-mittauksia.
Nissaniki enemmän kestää ku teidät vag romunne😂😂😂😂😂
kauppaa mikä tulee. Meidän firman vajaat 2v vanhaan Caddyyn (40tkm ajettuun) on tetsattu ajonestoyksikön kanssa ainakin 2 kertaa (olis ollu kallis ilman takuuta) ja sitten meni myös se perinteinen kaasupoljin. Toiset taas anovat ettei Volsuissa mitään vikaa. Sanoisinpa, että huolestuttavan suurta on laatuerot eri yksilöiden välillä.
Alkuperäisen kirjoittama nyt ainakin on selvä provo. Älkää nyt aina menkö näihin. Citikka puolellakin vastaava "hyvästi..." viesti.
Ei se kyllä mikään vastaava viesti ollut. Ainoastaan otsikko oli melkein sama, muuten sisällöltään hyvinkin erilainen.
^Ok, taidat olla oikeassa. Sitävastoin ainakin osa ap kirjoittamista viosta voi olla itseaiheutettuja:
- Jatkuvat takapyyhinviat: Kunka hyvin on takalasi putsattu lumesta ja jäästä ennen liikkeelle lähtöä? Onko jäätynyt sulka irrotettu lasista ennen ajoa? Onko pyyhitty paksua lumiloskaa takaikkunasta pyyhkimellä, tätäkin näkee aika usein.
- Kaasupoljin: tyyppivika, jonka olisi luultavimmin voinut välttää kopauttelemalla lumet jaloista ennen autoon menoa
- keskuslukitussäädin:? mikä se on, avainko? Avain voi joutua kokemaan kaikenlaista. Kumma ettei minulla ole mennyt kymmenessä vuodessa kertaakaan se rikki 3sta Passatista, lukuunottamatta muutamaa paristonvaihtoa.
- Lisätyöt ja nestetäytöt kannattaa ottaa puheeksi jo huoltotiskillä. On totta että lisätöiden tekemisestä kannattaa huomattaa (esim jarrunesteen vahto), eivät aina huomaa sellaisia.
- Etulasin pissapojan suutin: Oletko varmasti käyttänyt tarpeeksi vahvaa seosta ettei jäätyminen riko?
- Webasto on Webasto ja reistaa muissakin merkeissä. Siksi omassa dieselissänikään ei ole moista.
Virtalukon, lämpötila-anturin ja turvavyönlukon kohdalla saat automaattisen synninpäästön.
Eri lähteistä kuultuna kerrottiin, että viime talvena hajosi 200-800 kaasupoljinta volkkareista. Minulla monen muun mukana. Jokainen joka sitä poljinta silmällä katsoo niin kyllä näkee miksi. Yksinkertaisesti liian heikko osa pakkasiin.
Keskuslukituksen ohjaimia menee vokkeloissa yhtenä sukkana. On suurempi ihme jos se ei hajoa, kun että jos se hajoaa. Liki 10v ollut sitä samaa ongelmaa eikä parannusta löydy. Tyypillistä on, että siitä menee paristo nopeasta ja samalla vaihtavat ilman isompaa hälyä myös sen sisällä olevan piirikortin, koska sen valmistusvika useasti syö pariston liian nopeasti.
Webasto on ongelmana monessa mallissa. Sinällään ihme ettei niinkään yksinkertaista laitetta kun öljypoltinta saada toimimaan luotettavasti. Mutta se ei ole VW:n vika, vaan Webaston.
Meillä kaksi Volkkaria ajossa; Passat (2007) ja Jetta (2006). Kummallakin ajettiiin viime talvena päivittäin ilman (kaasupoljin)ongelmia. Sen verran alkoi kiinnostaa, että minkähän verran tuota kaasupoljinmallia on käytössä Suomessa. Pelkästään 3C Passattia on Suomeen rekisteröitynä suuruusluokkaa 20 000 autoa. Tähän lisätään Skodat, Seatit + muut VW:t, niin määrä on varmasti yli 100 000 autoa. Tästä laskien ongelmia on ollut alle 1 % :ssa autoja. Kääntäen yli 99 % autoissa ei ole ollut ongelmia kaasupolkimen kanssa.
Myöskään avaimissa ei ole ollut lähetinvikaa. Enkä muuten usko, että merkkihuolto vaihtaa piirikorttia "ilman isompaa hälyä". Sitäpaitsi se pitää vielä ohjelmoida autokohtaisesti. Sen tiedän, että vuosituhannen alkupuoliskon avaimissa oli vikoja, mutta että olisiko vieläkin...?
Webastoissa on yleensä oma vesipumppu, joka saattaa ryytyä käytön puutteeseen ( voi hyvin olla 6 kuukautta ilman käyttöä). Lyhytaikainen käyttö talvisin taas karstoittaa poltinta ja palopesää. Ilmeisesti nämä vehkeet on tehty niin halvalla, että niitä ei kannata alkaa sen isommin putsaamaan vaan vaihdetaan koko palopesä. Öljylämmittäjänä tiedän, että öljypoltin ja lämmityskattila vaativat vähintään kerran vuodessa huoltoa ja putsausta. Tosin Oilon jr. polttaa jonkinverran enemmän tavaraa vuodessa kuin henkilöauton Webasto.
Ota nyt ne volkkarilasit pois päästä ja tunnusta reilusti että Volkkari on heikkolaatuinen vikapesä!
Aika iso hajonta tuossa arviossasi katkenneista kaasupolkimista. Kannattaa kuitenkin huomioida tosiaan se autojen määrä joita on myyty tuolla (kaikki Skoda, Seat ja VW mallit, mm. Leon, Altean eri mallit, Toledokin siinä välissä, Golf V, Golf VI, Passat, Touran, Caddy, Octavia, Superb jne) ja jotka ovat toimineet jo vuosia ennen (jopa yli 7v) viime talvea.
Olisiko vika nyt kuitenkin etupäässä siinä viime talven erikoisuudessa ja siinä ettei käyttäjät jaksaneet putsata omia kenkiään pätkäajossa -> paljon lunta ja jäätä polkimen ympärillekin ja helppo rikkoutuminen.
Kaukolukituksen lähetin osa avaimessa on helposti rikkoutuva osa. Tosin se joutuu kyllä kärsimään melkoista joidenkin ihmisien käytössä, joten en ihmettele. Mitään piirikortteja eivät vaihtele noissa avaimissa vaan vaihtavat sen koko osan avaimen perään eli lähetinyksikkö on oma osansa avaimen perässä joka voidaan vaihtaa. Tai no poikkeuksena voi olla 3C Passat jossa osat ovat samaa kun ei varsinaisesti avainta ole pl. se muovinen vara-avain sen avaimen sisällä.
Tosin itsellä ollut noita jo vuodesta 1999 ja yksikään ei ole rikkoutunut - ehkä olen onnekas tai sitten osaan säilyttää avaimianikin 'siististi' :)
Webastojen kanssa on huomioitava se seikka, että tehtaan osia rääkätään aika pahasti. Eli tehtaalla asennettu Webasto käy yleensä väkisin automaattisesti ja usein pätkissä -> laite likaantuu ja alkaa pätkiä -> hajoaa.
Jälkiasennettua käyttäjä ohjaa itse ja voi määritellä sen käyttöajan. Tällöin käyttäjä on itse vastuussa laitteen toimivuudesta.
Itsellä on toiminut useampikin webasto (toinen Webasto toinen Eberi) ongelmitta jo vuodesta 2002, mutta ovat tosiaan jälkiasenteisia.
"Kannattaa kuitenkin huomioida tosiaan se autojen määrä joita on myyty tuolla"
Ovatko ihmiset oikeasti noin hölmöjä? Katajaista kansaa kustaan linssiin oikein urakalla, eikä haittaa yhtään. Ei ihme, että tässä maassa jokin WinCapitan kaltainen alkeellinen huijaus menee läpi. VW papat maksavat hymyssä suin takuuseen kuuluvat tyyppiviatkin.
Jos Kuningaskuluttaja ohjelmassa käsitellään VAG tyyppivikoja, niin onhan siinä jotain omituista verrattuna muihin merkkeihin. Jos palstat ovat pullollaan tyyppivioista kärsivien kirjoituksia, niin mikä siitä VW:stä tekee laadukkaan? VW lasit.
Jee! Kuningaskuluttaja on Jumalasta ja Karposta seuraava... ylöspäin!
Näillä palstoilla tuntuu hyvin harvalla olevan asioista mitään omakohtaista kokemusta. Onko sulla VW:stä parempaa kokemusta kuin netti ja Kuningaskuluttuja?
Ja kerro ihmeessä, että mikä auto ihmisten sitten pitää ostaa VW:n tilalle? Itse en ole normaalien huoltojen lisäksi maksanut mistään korjauksista (ei ole ollut). Missä vaiheessa minua on kustu linssiin?
Voisitko taas hieman perustella kantaasi? Väität ihmisiä hölmöiksi ja väität heidän itsensä maksavan takuuseen kuuluvia tyyppivikoja. Nuo polkimethan on korjattu ilmaiseksi ja jos ne veloitettiin aiemmin niin rahansa on saanut takaisin. Mistä takuuseen kuuluvista tyyppivioista siis kirjoitat, joita VW papat maksavat?
Itsekö olet itsesi aivopessyt luulemaan jotain mitä et pysty edes selittämään :)
Kuningaskuluttajan tekemä juttu noista jäätyneistä välijäähdyttimistä oli täynnä asiavirheitä. Siinä väitettiin ongelman koskevan vain osaa vuosimalleja kun ongelma on olemassa kaikissa välijäähdytetyissä autoissa joissa käytetään ilmaa välijäähdyttimessä. Ja tuo konsepti on ollut jo aika pitkään tuommoinen ihan kaikilla merkeillä. Volkkarien määrä taas kerran hyvin tuo sen ongelman esiin volkkareissa.
Ihan omillakin aivoilla saa ajatella, jos moiset omistaa ;)
Ei tuohon tarvita mitään aivopesua, vaan asian hahmottamista oikeissa mittasuhteissa. Toisille se vain tuntuu olevan vaikeata.
Niin en muuten tällä hetkellä omista VW:tä, jos sitä luulit. Joku vei varmaan aivoni kun alla on välillä toisen merkkinen auto, muutoinhan ei ilmeisesti sinun mukaan voi noin tapahtua ;)
Työssä noita tulee käytettyä ahkerasti edelleenkin joten volsuista on toki kokemusta.
Höpö höpö, Nissan ja Toyota on heikkoa laatua, VW taas porskuttaa ja myynti senkun vaan kasvaa, ja myyntihän tunnetusti kasvaa kun myytävänä on huonoa laatua, niinhän :D
"Ja tuo konsepti on ollut jo aika pitkään tuommoinen ihan kaikilla merkeillä. Volkkarien määrä taas kerran hyvin tuo sen ongelman esiin volkkareissa."
Kerroppa jokin esimerkki välijäähdyttimeen kertyvän jään aiheuttamasta moottorituohosta joltain muulta merkiltä. Yleisesti käytetty rakenne, niinhän kirjoitit, mutta miksi yleisessä tiedossa ei ole tapauksia näiltä muilta merkeiltä?
"Ovenkahvat ovat käytössä yleisesti, joten on vain sattumaa, että juuri vanhemmissa Poloissa ja Golfeissa ovet eivät aukea pakkasella."
Ei minulla ole sinulle esimerkkiä välijäähdyttimeen kertyvän jään tuhoista moottorissa kuin volkkareista, sillä vain niistä on uutisoitu. En väittänyt että minulla moista olisi. Taas kun lukisit muutakin kuin sen viestin kohdan jonka lainasit niin ehkä ymmärtäisit mitä kirjoitin.
Voin toki vasta pallona heittää, että miksi ongelma esiintyi yli 10v käytössä olleissakin autoissa vasta viime talvena? Ei kait syynä voi olla poikkeuksellisen pitkä kylmä talvi :)
Tuota jäätä kertyy välijäähdyttimeen jos siellä kesteata ilmaa kiertää. Viime talvena sitä kertyi vain niin paljon välijäähdyttimiin että ongelma realisoitui muutoin kuin satunnaisilla onnettomilla.
Ja kun se realisoitui riittävän monella niin päästiin otsikoihin ja alettiin keskustella asiasta.
Mutta taas kun muitetaan mittakaava eikä koiteta yleistää ongelmaa siten että asia koskee joka ikistä volkkaria ja keksitä että se olisi vain volkkarin tyyppivika. Ongelma voi yhtä hyvin realisoitua missä tahansa välijäähdytteisessä autossa - oli se sitten volkkari tai vaikka toyota.
Ei ole mitään muuta näyttöä tyyppiviasta kuin sinun väitteesi siitä. Tyyppiviaksi sitä ei osoita se että asiasta kirjoitellaan ja vaikka Suomen kokoisessa maassa olisi muutama kymmenenkin ongelmasta kärsivää ei se silti tyyppivika ole. Tyyppivika on vika joka esiintyy hieman tiheämmässä.
Vika se silti on en sitä väitä, vaan kritisoin sitä miten koitat asian esittää täysin ulkona siitä mitä se oikeasti on.
Ja taas epätoivoissaan pitää ottaa lukot esiin. Viime vuosituhannella jo volkkareita pyörittelin ja silloinkin lukot tuntuivat toimivan kun niitä muisti huoltaa joskus. Samaa tyyppivika selittelyä kuulee toki usein volkkareita omistamattomilta tahoilta, mutta mikäs siinä. Jos elämälläsi ei ole muuta tarkoitusta kuin kirjoitella täällä moista niin siitä vain. Vapaa maa tämä on :)
Voit toki 'asiantuntijana' kertoa mikä niissä Poloissa ja Golfeissa on vikana kun eivät ovet aukea pakkasella.
Voin kertoa sinulle Mazdan tyyppiviasta - eli vanha uskollinen 626 jäätyi joka kerta pakkasella kun sen vei pesuun - ovia sai sulatella auki tuntitolkulla - selvä tyyppivika sinunkin kuvauksien perusteella siis. On siis helposti yleistettävissä sinun logiikallasi koskenmaan vähintään kaikkia japanilaisia automerkkejä kun kerran yksi Mazda minulla jäätyi aina noin. Vikahan ei voinut olla siinä etten jaksanut kuivata tiivisteitä tai rasvata lukkoja - ei vika oli autossa kun ei tominut ja selvä tyyppivika ;)
Katsokaa VW:n maahantuojan sivuilta. VW-auto on ottanut käyttöön laajennetun takuun koskien kaasupolkimia.
Minulla oli 626 auto 13 vuotta ja siinä todella ilmeni ongelmia talvella lukkosylinterien ja lukkojen kanssa. Mutta kun avasi oven sisäpanelin ja rasvasi lukon ja lukkopatruunan hyvällä öljyllä (esim. aseöljy, EI lukkosula), niin sen jälkeen lukot toimivat vaikeuksitta.
Sen sijaan Golfin ja Polon lukot ovat oikea murheekryyni talvella. Lukoissa käytetty rasva on liian jäykkää pohjolan oloihin eli se pitää vaihtaa norjempaan ja sitten vielä laittaa lukkorunkoon lisäjousi, niin alkaa pelittämään.
Ainakin seat ja polo sivuilla on oikein kuvallinen esitys korjaustoimista. On ne elokuun viileillä kivempi tehdä kuin pakkasessa.
"Sen sijaan Golfin ja Polon lukot ovat oikea murheekryyni talvella. Lukoissa käytetty rasva on liian jäykkää pohjolan oloihin eli se pitää vaihtaa norjempaan ja sitten vielä laittaa lukkorunkoon lisäjousi, niin alkaa pelittämään.
Ainakin seat ja polo sivuilla on oikein kuvallinen esitys korjaustoimista. On ne elokuun viileillä kivempi tehdä kuin pakkasessa. "
Eli kun on korjausohjeita johonkin ongelmaan niin se täytyy olla tyyppivika taas kerran - korjausohjeita löytyy Polon penkkien verhoilun vaihtoonkin - onko sekin tyyppivika, että niitä voi joutua kulumisen takia vaihtamaan :)
Niin tosiaan en yhteenkään Golfiin jonka omistin en tehnyt tuota muutosta, enkä huollon tilannut moista tekemään. Ihan riitti kun huolto öljysi lukot normaalisti huollon yhteydessä ja itse pidin huoltojen välissä huolta tiivisteiden kuivauksesta - aivan kuten Mazdankin kanssa. Mazdan kanssa siis tuo on sinunkin mielestäsi ongelmaton, mutta kun kyse on Volsusta niin sitten ongelma onkin hirveää mittakaavaa :)
Ajettu 50tkm ja ollut minulla uudesta ja ensimmäinen Volkkarini. Takuukorjaukset ja viat:
- vuotavat sivuliukuovien tiivisteet (paikallaan seistessä vesisateessa vettä tippasee sisään, vesisateessa ajaessa ongelmaa ei ole)
- vuotavat rekisterikilven valot (polttimonpidikkeet ruostuvat puhki sisäänpääsevästä kosteudesta)
Muuten ollut tosi hyvä auto ja erittäin käytännöllinen. Keskikulutus 6,5 (laskettu, ajotietokone näyttää 6,2). Huoltoväli mukavan pitkä 27tkm (ajotietokoneen näytön mukaan). Öljyäkään en ole joutunut lisäämään kuin kerran. Seuraavakin auto on Volkkari. Omaa kokemusta on myös: Toyota (2), Renault, Nissan, Mazda, Mitsubishi, Opel (3), Lada, Kia, Ford. Toyotaa ja Mazdaa voin suositella kestävyydeltään, mutta en ajo-ominaisuuksiltaan. Opel ja Ford runsasvikaisia.
autollasi yli 80000km?Eihän siinä vikoja kerkiää tulla jos aina vaihtaa kun sisäänajo suoritettu.
"Eri lähteistä kuultuna kerrottiin, että viime talvena hajosi 200-800 kaasupoljinta volkkareista" - siis mistä lähteistä? -vai mummun kummin siskon kaima? - ja haulikolla ammuttu summa, lisäksi haulikoko epämääräinen.
Ei mulla vaan ole hajonnut 80thkm ja 4 vuotta.
turha syyllistää käyttäjiä ja niiden kenkienputsaamisista tai putsauksen jättämisestä, koska tuskin muidenkaan autonvalmistajien asiakkaat sen enempää kenkiä putsaile. Syyttää voi kylläkin kovaa pakkastalvea, mutta jos minkään muun valmistajan autoilla kuin VAG konsernilla ei ole moista ongelmaa ollu talvesta huolimatta, niin kyllähän syyttävä sormi alkaa väkisinkin osoittamaan VAG konserniin ja siellä sattuneeseen suunnittelumokaan. Ja syy miksi näinkin vähillä polkimen katkeamisella selvittiin, niin varmaankin aikamonilla oli lohkarin yhteydessä päälle kytkeytyvä sisätilanlämmitin tai autolla lähdetty melko säännöllisesti lämpimästä tallista/parkkihallista.
Kaverilla 207 hdi ja kas kummaa sama vika. Onni oli se ettei auto ehtinyt rikkoutua.
Eli renault, peugeot, nissan ja varmasti moni muukin psa moottoreita käyttävä saattaa joutua samoihin ongelmiin, tiedä sitten kun autot rakennetaan muutoinkin samanlaisesti, oli merkki mikä hyvänsä.
itsellä 4.vuotta vanha vw eikä siinä lukot reistaa, miten tämä on mahdollista, voisitteko selittää?
Onhan se outoa että talviajossa eniten joudut kiinnittämään huomiota kaasupolkimen hoitoon?
Issellä kolmas poljin menossa.Kylläkin sarana siinä nyt metallinen.
Ei tuo vaihtamalla parane kun sama muovitekele sinne laitetaan takas ja naps.
Volkkariin toimitetaan modattuja Webastoja, niissä käynnistymisaikaa on lyhennetty ja tämä aiheuttaa ongelmaa luotettavuuteen.
Vakio Webasto käynnistyy parikymmentä sekuntia hitaammin, mutta kestää sen ansiosta peremmin. Liittyy jotenkin karstoittumiseen ja sen palamiseen.
Yhdeksän päivää virtalukon korjaamiseen? Siihen ei pysty muu kun VW huolto.
VW:n huollossa on aina osattu suhtautua maksavaan asiakkaaseen välinpitämättömästi. "Jätä autosi meille hae sitten kun keritään korjaamaan" -asenne on tuttu jo vuosien takaa.
Itse olen nyt käyttänyt saksasta ostettua Tourania ensimmäistä kertaa suomessa määräaikaishuolossa ja ei mitään valittamista. 2007 malli ja yksi osa oli rikki normaali huollon lisäksi ja siihen sitten VW tuli vastaan 50% töistä ja osa ilmaiseksi.
aikasemmin kokemusta Toyota huollosta ja sielläkin välillä hyvää ja välillä huonoa....ja hajosi tuossa RAV4issakin uuten kaikenlasita mutta aina kuntoon saatiin.
pöytään vai kirjoitteletko mitä sylki suuhun tuo?
siitä et vagineet ei mitään huippulaatua ole??No miten olis 06vm touranis alatukivarsien puslat vaihdettava että läpäisi katsastuksen(elokuussa).Ja samasta 109tkm ajetusta yksilöstä menee takaluukku kuplivan maalin takia vaihtoon.ja niitä maali kuplia etupilareis pari pientä,pohjas hyvät ruosteen alut(tuli katsastukses sekin huomattua),sisustanmuovit nirisee ja narisee infernaalisesti ja ovet kahvat kuoriutunu.Herjaa palaneesta polttimosta(vaik katsastus setäkään ei yhtään palanutta löytäny)Öljyn syönti tästä sentään uupuu(1.6 8v mopo)
Mitähän liikkumisturvalla tekee jos auto vain kolmeksi päiväksi.?
En kyllä panostaisi Passatiinkan. Meillä meni koiranluut uusiksi. Vain yksi osa vaihdettiin Espoossa WW:n yleisen takaisinkutsun piikkiin. Huollon jälkeen tiedustelin miksi kaikkia osia ei vaihdettu samalla - Olivat ihan kunnossa. Vuoden kuluttua jouduin vaihtamaan loput osat, nyt omalla vastuulla. Ystävällinen katsastaja jopa opasti peräämään takuuta! Takaisinkutsu oli vanhentunut!
Niin suomen WW:llä toimitaan oman firman tuloksen parantamiseksi.
Ja asiaa kuluttajaoikeusneuvojalle.
Kolmen Volswagenin jälkeen mulla on nyt Kia Ceed. Eikä ole enää murheita.
Korjaajalta kuultua jotta Kiiassa ja huyndaissa vähiten rempattavaa...
Siis liikkeessä jossa korjataan kaikkia merkkejä.
Vanha kirjoitukseni onkin näemmä noussut taas pintaan. Tehdään siihen tilannepäivitys.
Virtalukon korjaaminen kesti sitten loppujenlopuksi melkein kolme viikkoa ja selityksiä piisasi.
Sen jälkeen meni vaihtoon vielä kaikki etupään kumipuslat, joista osa jopa kahdesti.
Manuaalinen vaihdelatikko sanoi työsuhteen irti ja auto seisoi melkein 4 viikkoa ennen kun vaihtolaatikko saatiin paikalleen. Ja taas volkkarilla seliteltiin...
Jarrut uusittiin levyjä, paloja ja satuloita myöden mielestäni ihan liian aikaisin ja ei mennyt kun vuosi kun niitä taas jouduttiin rassaaman koska joku tiivistekumi oli "hajonnut itsestään", vaikka siinä oli selvä viilto joka viittasi huolimattomaan asennustyöhön.
Erilaista pienempää vikaa tuli, laturin kiristinrullia tms uusittiin ja kerron jonkun lauhduttimen kiinnitysruuvien hitsaus petti ja ko laite roikkui pohjasta.
Webastoa korjatiin kahdesti, kunnes paikallinen webasto edustaja vaihtoi sinne tarvike osan. Alkoi pelaamaan vihdoin kunnolla.
Pienempääkin vikaa tuli sitäkin riesaksi asti.
Kun päätin vaihtaa kulkinetta, kiersin parikymmentä autokauppaa kysymässä tarjouksia ja kaikista sai vain huonon, tai vielä huonomman tarjouksen. Mutta koska "auton" korjaus kävi vuosittain aina vaan kalliimmaksi, niin päätin kärsiä tappion ja hyväksyin vähiten huonon tarjouksen.
Paikallisen VW liikkeen asenteen vuoksi päätin olla enää hankkimatta volkkaria ja ostin Mitsubishin. Vielä en osaa kertoa onko Mitsu parempi vai huonompi hankinta, sen tulee aika näyttämään. Mutta toistaiseksi en ole hankintaa joutunut katumaan.
Minulla kanssa oli pari audia, eka oli 2003 A4 1.9tdi, se oli ihan hyvä, pärjäsi normihuolloilla mutta tuossa kone on ollutkin kestävän maineessa, mutta kun työmatka lyheni eikä ollut tarvetta dieselille niin vaihdoin A6:n 2.0TFSI:n -06vm:n. Siinä sitten olikin kaikenlaista pientä, ensimmäinen vuosi meni kivasti mutta ekaan talveen hyytyikin sitten pahemmin, akku vaihtoon ja öljysihti kun hileessä ollut öljy tukki, ensimmäinen kerta ikinä kun olen koskaan joutunnut soittamaan hinaajan autolle.
Tästä sitten eteenkin päin oli tasaisesti pientä laittoa, milloin meni joku huohotin, termari, venttiili turbosta jne.. akunkin kerkesin vielä vaihtamaan toisenkin kerran kun oli taas hajonnut, eikä maksa agm akku koodattuna kun 300€...
Tänä kesänä sitten vihdoinkin kun oli viimeisen puolen vuoden aikana mennyt audin remppaamiseen n.2500€ kaikkeen pieneen, päätin vaihtaa merkkiä, huomasin kyllä että vaihtotarjous ei kummoinen ollut mutta pakko oli päästä eroon kun en enään pätkääkään luottannut auton moottoriin, se iso remontti kuitenkin olisi varmaan ollut jonkun totaalisen rikon myötä seuraavana edessä, nyt siltä vältyttiin vaikka kaikki tuntuikin toimivan.
Nyt ajellaan sitten japanilaisella ja toivotaan että huolet ovat taaksejääneitä, kertaakaan en päässyt laakkosella alle 500€ missään huollossa joten voi hymyilyttää kun tuota uutta peliä vien joskus ensi vuonna huoltoon ja kouraan tarjotaan jotain 200-300€ laskua..
Omat kokemukset VW:stä huonoja etenkin huollon tarpeen ha välillä tekemisen osalta. Mulla siis Caddy.
Alustan osia nennyt pari kertaa, en muista mitä. Se ei vielä isoa. 130 tkm. Kertoivat vauhtipyörän olevan menossa rikki, jos ei vaida, voi tulla osina ulos. Ehdottivat samalla kytkimen vaihtoa, kun on paikat auki. Sekin thtiin. Lasku yli 2000e. kytkin meni vuoden ajon jälkeen, ensin meinasivat, että mimä maksan, mutta meni lopulta vwn piikkiin. Oven ikkuna vuotaa väjän, korjaus olis maksanut yli 500e. Ei sitten twhty, mä vaikka liimaan sen sikalla kiinni. Maali irtoaa kahvan hangatessa oviin. Korjasivat ensin ensimmäisen, se vika tuli alle vuodessa takas ja iömeni muös kahdessa muussa oveassa. Eka meni työn takuuseen, toinen osittain tehtaalle ja kolmas mun piikkin. Tuli siitäkin 4 numeroinen lasku. Kahvan aiheuttama maalivika on kuitenkin tyyppivika. Sitten lähti maali kuoriutumaan kynnyskotelossa ja etulokareissa. Tää on vw tyyppivika, muttasekin tuli mun piikkiin. Radion hajottua eivät meinanneet löytää kuon alkuperäisen samanlaisen navigaattorilla varustetun 12e työt, mutta kun oikeinvaadin, niin löytyi vain joku ei-rds versio 350 e työ. Työ(plug and play ja liittmet kiinni) 250e. Olin polttaa päreet, alle 30 min työ. Katsoin netistä, sama vw radio maksaa saksassa n. 250e. Kusettaaat joka välissä. Virtalukko hajosi. Uuden saaminen saksasta (vaikka näitä tuntuu menevän, lähempää ei saa) kesti 12 päivää. auton ollessa mulle työkalu, jouduin taas ajamaan vuokra-autolla omaan piikkiin, tosin tulivat vähän vuokrahinnassa vastaan, kun meni pidempään. Uusi radio rikkoi Usb-tikun, laitoin toisen ja sekin hajosi. Koska en voinut jäädä päiväksi ilman autoa, sobittiin korjaus seuraavaan huoltoon. Auto oli sillä keikalla 5 pv vvllä, mutta usbn kohdalla asiaa ei oltu edes tutkittu, "koska näitä vikoja ei ole aiemmin ollut". Nyt auto menee uudelleen korjaamolle tutkittavaksi radio usb vian takia. Nyt lupasivat kulkuneuvon siksi aikaa. Saas mähdä miten tässä käy. Mulle tää on viimeinen keikka, jonka perusteella päätän mikä on seuraava auto. Vaihdan autoa joka tapauksessa lähitulevaisuudessa. Vvt on käytännöllisiä ja muakavia tielläkin. Sääli, että laatu on tippunut ja ylläpito tulee todella kalliiksi. Olen huollattanut vvllä, koska on se kuotenkin oaaavampi paikka kuin villit korjaaamot, ADt ja AHt ja mitä niitä onkin. Niistä vielä huonompaa kokemusta joutunut maksaaan kahteen lertaan, kun ei lle oaanneet ja joutunut sitten kuitenkin teettämään saman homman vvllä.
Kaikenkaikkiaan autojen huolloiata laskutetaaan yleensäkin isoja summia, mutta vv on ihan omaa luokkaansa. Ja tyyppivikojakin tuntuu olevan aika monissa autoissa, mutta niidenkin läsittely oli mm. MB/Veholla paljon asiallisempaa. Eikä huollotkaan tulleet niin kalliiksi, vaikka kalliin merkin maine silläkin on.
Arvaatteko muuten missä liikeessä sain Caddystä pienimmän vaihtohybitystarjouksen nettohinnoilla. VV-auton liikkeissä. Tekevät kaikkensa, jotta pääsevät minusta eroon. Jos pääsevät, kirjoitan lisää ja mäkyvämmin nettoin, tässä oli vasta osa kaikesta tapahtuneesta.... Tämän auton huoltokustannukset on olleet yli 2 kertaa enemmän kuin minkään muun autoni aikaisemmin.
Nyt on puolivuotta japanilaisella subarulla takana eikä pienintäkään murheen vaivaa.. vähän ollut noita lumikelejä ja liukkaitakin niin kyllä neliveto on ollut poikaa. Edelleenkään ei ole audia ikävä. Elämä hymyilee.. bensaakin tuo 2.5l vapari vie jopa hieman vähemmän kuin tuo Audin 2.0TFSI vei. Öljyä ei ole kulunnut juurikaan vaikka matkaa on tehty tuolla jo noin 7000km.
Eikös TSI ole uusien käytännön mittauksien mukaan eniten kuluttava bensakone?
Mitenkä tuostakin sais VW:n vastuuseen?
Hinnan alennus kun väärin tiedoin myy?
Kunhan selviät ensin, niin kirjoita sitten tuo sama uudestaan.
Niin tuo kaasupoljin kun oli se toyotan ongelma, niin se jotenkin täytyi liittää myös volkkariin.
Eihän kunnon tojotrolli voi ottaa tojon kaasupolkimen paskaa laatua tojon syyksi, vaan on keksittävä hyvä pakotie ja haukuttava muita. Ihan hyvä provo, mutta se ei tojotaa paranna.
Ei haittaa volkkarikuskeja.