Pietarsaaren asuinalueet

muuttaja

Olen perheeni kanssa muuttamassa työn perässä Pietarsaareen ja nyt on alkanut asunnon etsimisprosessi. Olisiko kellään täällä mitään vinkkejä, että miltä alueelta kannattaa ja miltä ei kannata ostaa asuntoa? Eli tarkoitan lähinnä, että onko Pietarsaaressa tiettyä kaupunginosaa, jossa levottomuuksia, häiriköintiä esiintyy enemmän kuin muualla? Siinä kaupungissa, jossa nyt asumme, on tietyllä alueella paljon kaupungin vuokra-asuntoja, mikä valitettavasti on tämän alueen tehnyt levottomaksi. Vinkin sain, että kannattaisi soittaa paikallispoliisiin ja sieltä kysellä, mutta jospa täällä jollakin olisi hyviä neuvoja.

7

3545

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kävijä

      Suosittelen Skataa, on se ihan keskustan vieressä oleva vanhakaupunki. Sieltä jos löydätte talon, olette onnellisia. Se on hyvä paikka asua!

      Se on aika pieni kaupunki ja ihan viihtyisä. Ongelmia on tietty joka paikassa ja ikävä kyllä jotkut ongelmat kärjistyy pienellä paikkakunnalla. Mutta toivotan onnea teille sinne muuttoon. Toivottavasti viihdytte. Mielenkiintoista, että työnperässä sinne... kenties tehtaalle?

    • mpp

      Kivilös on mukava ja rauhallinen paikka

    • Tapio

      Levottomuuksia esiintyy eniten Svedenin (suomeksi Kytömäki) ja Vuohisillantien/ympäristön alueella. Juuri kaupungin vuokratalojen runsaus enimmäkseen tätä aiheuttaa. Itse asun "ydinkeskustassa" ja rauhallista & mukavaa on, tosin kävelykadulta kuuluva meteli joskus häiritsee varsinkin kesäisin.

      Skatan alue on tosiaan ihan uskomaton paikka, tuntuu hiukan kuin astuisi vuosisadan taaksepäin kun vanhan tupakkatehtaan portista sinne astuu. Ja kaupunkiin vain kivenheiton matka. Siellä on siis lähinnä vanhoja omakotitaloja, mutta ovat tietääkseni kovasti kysyttyjä ja hinnassa on hiukan "Skata-lisää".

      Oinaansaaren ja Otsolahden alueita suosittelen myös lapsiperheille, rauhallisia ja viihtyisiä omakotialueita ne. Palveluissa ehkä kuitenkin hiukan parantamisen varaa, varsinkin jos ei autoile.

      Kyllä Pietarsaaressa suurin osa asuinalueista, varsinkin omakotisellaisista, on mielestäni ihan harkinnan arvoisia. Nuo mainitsemani Svedenin ja Vuohisillantien alueet niitä harvoja paikkoja täällä jonne en muuta, jollei ole pakko.

      Niin joo, Karhusaari (siis tosiaan ihan oikeasti saari, mutta ihan kaupunkiin kuitenkin kuuluu) ja asuntomessualue ovat jees, jos teillä on paljon rahaa. =)

      • muuttaja

        Viikon päästä päästään ihan paikan päälle katselemaan paikkoja!


      • kasvi
        muuttaja kirjoitti:

        Viikon päästä päästään ihan paikan päälle katselemaan paikkoja!

        Kivilös,tosi rauhallinen asuma-alue. Lähellä keskustaakin.


    • uju

      voisko joku kertoo pietarsaaren alueen vuokra taloista
      missä aluella on joku vuokra talo jossa on myös vanhuksien palvelutalo alakerta
      talo on aika hiljainen vois hakee onko se yksityisen talo? kolmikeroksinen
      keskustaan noin 5km.

    • Anonyymi

      Tervetuloa Pietarsaaren

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      64
      1341
    2. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      73
      1286
    3. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      8
      990
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      936
    5. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      919
    6. 49
      828
    7. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      793
    8. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      82
      758
    9. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      42
      746
    10. 77
      745
    11. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      53
      718
    12. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      691
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      141
      665
    14. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      30
      636
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      55
      615
    16. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      62
      587
    17. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      541
    18. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      23
      528
    19. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      514
    20. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      55
      510
    Aihe