Rahoitusautolla baltiassa

Keräsimme rohkeuden ja päätimme lähteä rahoitusyhtiön ja meidän omistamalla autolla katsomaan että miten se maailma makaa Virossa, Latviassa ja Liettuassa.
Ennen lähtöä kaikki mahdolliset ja mahdottomat(ja kalliit) paperit hoidettiin ja eikun menoksi. Kertaakaan ei kysytty passeja eikä muitakaan papereita, maatkin vaihtu matkan aikana niin nopeasti että se huomasi vasta kaupassa kun ei ollutkaan oikeanlaista valuuttaa.
Reissu (2,5vk) meni kaikin puolin hienosti, heti lähtisimme uudelleen mutta tällä kertaa pakkaissimme mukaan myös navikaattorin, vaikka toisaalta, olisipa jäänyt monta mielenkiitoista paikkaa näkemättä jos se olisi ollut mukana.
Yhteenvetona, voin suositella lämpimästi!!-pitkää pinnaa ja rohkeaa seikkailumieltä reilusti mukaan. Ja se piti viel kertoo et ei ollut luottokorttiakaan matkas mutta euro kelpo valuutta.
HAUSKAA KESÄÄ MATKAILUN MERKEISSÄ!

2

473

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jyrcelöcyrcelö

      Kiva että reissu onnistui. Mäkin oon kokeillut tuota baltica reittiä ja se on tosi kiva, jatkettiin viellä eteenpäin aina italiaan asti. Rahaa ei nosteltu kun visa electron on niin kätevä. Mietin miten toi auton rahoitusjuttu tähän liittyi, kai niilläkin autoilla saa ajella missä vaan kunhan on vakuutukset kunnossa.

      • Vaan liittyy

        "Mietin miten toi auton rahoitusjuttu tähän liittyi"

        Liittyy aika vahvasti oman oikeusturvan kannalta. Ja voi myös tulla kalliiksi, mikäli matkalla jotain autolle tapahtuu.

        Jos auto on hankittu rahoituksella, niin sitä ei saa viedä Suomen rajojen ulkopuolelle ilman rahoitusyhtiön, eli siis auton todellisen omistajan lupaa.

        Autoliiton sivuilta:

        "Jos ylität Suomen rajan autolla, jonka rekisteriotteessa ei ole omaa nimeäsi auton omistajana tai haltijana, tarvitset mukaasi valtakirjan. Valtakirjan voi allekirjoittaa ajoneuvon omistaja tai haltija. Osamaksulla ostetun auton voi viedä maasta vain rahoitusyhtiön luvalla. Tällöin valtakirjan antaa rahoitusyhtiö auton omistajana."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      172
      1145
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      773
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      743
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      738
    5. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      231
      705
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      689
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      645
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      622
    9. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      56
      610
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      600
    Aihe