Wlan ja lankapuhelin

Sellainen uusi ongelma on meidän talouteen nyt ilmestynyt eli jos on netti päällä (wlan) ja joku sattuu soittamaan/ite soitaa lankapuhelimella niin nettiyhteys katkeaa samantien(näkyy myös reitittimestä kun internet valo sammuu). Mistä tämä voisi johtua, kun se on näin yhtäkkiä tällainen vika tullut?
2253
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

niin vastaaminen olisi helpompaa!
Esimerkiksi minkälainen nettiyhteys, kaapeli vai ADSL ja onko erillien WLAN-reititin vai onko toiminto modeemissa?

Äänestä

puhelimen ja modemin välistä suodatinkapula joka estää kyseisen ilmiön.
Niitä myydään kaikissa alan kaupoissa muutamaan euroon.
http://www.google.fi/images?hl=fi&q=adsl suodatin&um=1&ie=UTF-8&source=univ&ei=rRs3TOO4AsjuOeir7bAE&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=4&ved=0CDYQsAQwAw

Äänestä

Kommentoi aloitusta


noobi335 kirjoitti:

Sellainen uusi ongelma on meidän talouteen nyt ilmestynyt eli jos on netti päällä (wlan) ja joku sattuu soittamaan/ite soitaa lankapuhelimella niin nettiyhteys katkeaa samantien(näkyy myös reitittimestä kun internet valo sammuu). Mistä tämä voisi johtua, kun se on näin yhtäkkiä tällainen vika tullut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu