Olen maksellut tässä asuntolainaani pois muutaman vuoden ajan, mutta jäljellä olisi vielä reiluhko 20 vuotta maksamista ja se on alkanut jurppia minua. Ajattelinkin siirtyä makselemaan jonkun toisen asuntolainaa eli vuokralle. Siinä on vissi ero maksanko omaa vai toisen lainaa. Jos maksan toisen lainaa, olen vapaa kuin taivaan lintu. Jos maksan omaa lainaani, olen velkavankeudessa. Kertokaa arvon palstalaiset, olenko tekemässä oikean ratkaisun?
Kannattaako?
aprikoija
3113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Toisen lainaa ja koko ikänsä vuokraa maksava ei ole ikivelkainen eikä muuli, vaan täysi toope. Suosittelen sinulle juuri tätä vaihtoehtoa ja samallahan voi harrastaa odottelua. Siinä sitä odottelua piisaakin kun odottelee vuokranmaksun loppumista.
Muutaman vuoden lyhennysrumballa olet mahdollisesti kerännyt omaa pääomaa jopa niin, että se riittää vuokra-asunnon takuuvuokraankin. Ankara vyönkiristys suo sinulle näin edun asunnoista kilpailtaessa. Ajattelepa kun Läski Isäntä kysyy, miten aiot maksaa kolmentuhannen euron kynnysrahan, ja muut jonottajat miettivät mistä pikavippipaikasta saisi vielä vähän rahaa lainaksi. Sinä vetäiset rahat taskusta ja osoitat siten maksukykysi.
Eikä tarvitse enää koskaan pohtia milloin lainan lyhentäminen loppuu. Sitä riittää, sillä Läski ostaa uuden sijoitusasunnon uudella lainalla kun olet maksanut edellisen velattomaksi.
samaa keskustellaan nyt etusivulla.
Kyllähän se asuminen pidemmän päälle on edullisempaa omassa, mutta kyllä asuntojen hinnat ovat korkealla ja niille pääomille voi löytyä muitakin käyttöjä.
Se riippuu niin tilanteesta, voiko saada lisää palkkaa tai mites mahdollinen puoliso voisi auttaa.....
Oman voi laittaa vuokralle helposti, jos haluaa vaikka asua ulkomailla joskus. Tosin riskinsä siinäkin...