Vauvan vihertävä kakka

minä1985

Meidän neidillä (9vko) on tullut nyt noin viikon verran vihertävää kakkaa (joukossa on myös vähän kellertävää).Tänään se oli pahan hajuista ja sellasta venyvää limaista..
Tuon viikon ajan hän on syönyt pelkästään nan korviketta.
Rintamaidosta kakka oli aina keltaista,mutta nyt kun imetys on loppunut ja
ollaan siirrytty tuohon nanniin niin kakan väri muuttui.
Eilen vaihdoin korvikkeen semperiin ja toivottavasti tuo väri johtuisi vain tuosta korvikkeesta,nyt täytyy vain odotella muutama päivä jotta näkee muuttuuko väri...
Onko muilla ollut kokemusta että nan merkistä kakka muuttui vihreäksi??
En tiedä voisiko olla allergiaa,tyttö kuitenkin kasvaa hyvin ja muita
oireita ei ole tullut kuin tuo kakka ja ilmavaivat..
Mutta jos tuo väri jatkuu nyt vielä korvikkeen vaihdon jälkeenkin niin vien tytön yksityiselle,
jotta saa selvyyden,eikä tarvitse kokoaikaa sitä miettiä.

6

3891

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lollipoppi___

      Vauvan vihertävä kakka tarkoittaa että vauva saa liian vähän ravintoa/ravinteita.

      • Äitili

        Paska puhetta!! Vihertävä kakka tarkoittaa että on ilmavaivoja tai kyseessä voi olla myös maitoallergia..


    • minä1985

      neiti kyllä saa niin paljon maitoa kuin vaan haluaa ja paino
      nousee huimaa vauhtia,joten en usko kyllä tuohon liian vähäiseen ravintoon,
      silloinhan ei painakoon nousisi paljoa..

    • äippäliinis

      Nan-korvike aiheuttaa vihertävää kakkaa. Meidän poika 7kk on koko elämänsä syönyt Nania ja kakka on aina ollut vihertävää, eikä siihen ole mitään vatsavaivoja liittynyt. Allergiat on tutkittu eikä niitä ole. Googlaamalla löydät monia muitakin tarinoita asiasta - nan yksinkertaisesti aiheuttaa vihertävää kakkaa eikä asiasta kannata olla huolissaan. Ylipäätään meille lastenlääkäri on sanonut, että ainoa kakan väri josta kannattaa olla huolissaan on valkoinen.

      • 10+4

        Meidän vauvan kakka oli maitoaikana aina vihreää, vaikka söi vain rintaa. Suurempia ilmavaivoja ei ollut, vatsavaivoja ei juuri koksnaan, eikä mitään allergiaa tms. Kun siirryttiin soseisiin, kakan väri vaihtui heti.


    • Henni78

      Korvikkeesta useinkin tulee vihertävää kakkaa ja niin meidänkin tytsyllä on usein ollut. Korviketta(Nan) on saanut ainoana ravintona 4-viikkoisesta alkaen. Suurimman osan ajasta kakka on vihertävää, mutta joskus myös keltaista ryynikakkaa. Kakka tulee kerran päivässä, joskus jää päivä väliin. Vihreä kakka ei välttämättä kerro mistään. Joskus jos kakka on päivän myöhässä, niiin eka tulee pieni määrä vihreää ja sitten hieman myöhemmin isompi kasa normaalimpaa. Eli tuo väri saatta johtua myös lievästä ummetuksesta. Vatsavaivoja on ollut syntymästä saakka iltaisin, mutta nyt nekin ovat helpottaneet. Ikää nyt 12 vkoa

      En usko, että kyseessä on allergia teidän tapauksessanne. Neuvolassa meillekin sanottiin, että vihertävä (ja joskus todella pahaltakin haiseva) kakka on normaalia, jos ei siihen liity jatkuvaa ja kovaa vatsakipua tai iho-oireita. Ja kuulemma normaalisti vihreä kakka on siis korvikeruokituilla vauvoilla tavallisempaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2176
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      184
      1978
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1372
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      825
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      56
      716
    Aihe