Onko muilla mokkula takkuillut tänään aamusta lähtien?
Mulla on ollut pari viikkoa käytössä se Nokia CS-15 Nettikaista 2M ja se on tähän asti toiminut ihan hyvin.
Tänään on kuitenkin ollut ihan onnetonta. Olen mittaillut nopeutta muutamaan kertaan ja se on ollut vain luokkaa 130 - 200 kbit/s. Normaalisti nopeudet on olleet meillä Maskussa noin 10 kertaiset.
Eilen illalla kaikki toimi ihan hyvin mutta aamulla, kun aamulla avasin koneen, alkoivat ongelmat.
Kokeilin pariin otteeseen käynnistää koneen uudelleen, muttei se auttanut.
Onko muilla, joilla mokkula normaalisti siis toimii, ollut tänään lauantaina vastaavia ongelmia?
No... Sammutin koneen, irrotin lopulta mokkulan ja kokeilin välillä kiinteätä laajakaistaa ja se toimi normaalisti. Laitoin sitten mokkulan uudestaan kiinni koneeseen ja tätä kirjoittaessa se mokkula taas toimii ihan normaalisti, eli nyt nopeus on karvan alle 1500 kbit/s.
Ilmeisesti se vika löytyy täältä minun koneelta, mutta mikäs tämmönen ilmiö on? Onko tyypillistä mokkuloille?
Mokkulan nopeus tänään
Isijainsinööri
3
510
Vastaukset
- sRYto6Zh5D
Radioverkot nyt vain ovat sellaisia. Jossain toimii. Toisaalla ei. Tänään toimii täällä. Humenna ehkä jossain muualla.
... se nettitikkujen toimivuus tosiaan on. Eräät ystäväni ovat varmuuden vuoksi hankkineet kaikkien kolmen verkon sim-kortit ... tänään toimii operaattori sejase mutta huomenna tuojatuo
- rthnr5
"Onko muilla mokkula takkuillut tänään aamusta lähtien?"
Ei, edelleen toimii hyvin Huawei E169 ja nettikaista 384. Olen uppinut tässä kuussa jo 20 gigatavua mokkulalla eikä mitään ongelmia ole ollut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse103790SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2143707Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1313395Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713362Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit222257Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv321799- 351569
- 321481
- 921423
- 151343