ovatko terrierit vaiketia kouluttaa ja itsepäisiä?
cairn terrieri
5
796
Vastaukset
- cairninpentu
Meillä on nyt n. 4kk vanha cairn-uros. Itse olen lukenut, että cairni on terriereistä ehkä yksi helpoimmista kouluttaa :) Terrierit tietysti ovat paljon itsepäisempiä kuin muut rodut, mutta kun pennulle näyttää rajat heti alkuun ja osoittaa selkeästi sen paikan laumassa, ei pitäisi koitua ikävyyksiä. Jotkut yksilöt ovat dominoivampia kuin toiset, meillä on aika terhakka, mutta ei ole ollut ongelmia.
- niohiohio
ei minusta..helppoja motivoida. enemmän myytti kuin totta.
ainoastaan kyllästyy saman puurtamiseen nopeammin kuin muut rodut..eli pitää vaihtelusta koulutuksessa ja pieniä jaksoja.
itsepäisyys kuuluu lähinnä metsästyksen sitkeyteen ja itsenäisyys ja aloitekyky myös kun yrittää ratkoa saaliseläimen käyttäytymistä metsästyksessä eli tarvii noita ominaisuuksia ehdottomasti ja tätä voi hyödyntää koulutuksessa. - 258
Meillä cairnuros oli pentuna hieman haluton oppimaan. Erilaisia makupaloja ja koirankarkkeja kokeiltiin, mutta ei ollut apua. Lopulta kun pentuaika alkoi olla ohi, alkoi koira oppimaan koulutusta ja makupalat myös maistui. Nykyään 4 vuotias itsepäinen cairni oppii nopeasti uutta - ilmeisesti makupalat ovat mieluisia.
- Terrific!
On sitten mikä terrieri tahansa, vaatii vähän enemmän koulutusta ja opetusta kuin muut rodut.
Kuitenkin hyvällä sydämellä.
Terrieristä saa sitten kyllä loistavan koiran, kun on viitsinyt vaivautua aluksi. - miimuuuu
Nartut on mielestäni hieman helpompi kouluttaa. Itselläni tosin kokemusta vain uroksista, mutta monella ystävälläni terrieri narttuja, jotka eivät ole yhtään niin itsepäisiä kun urokset. Minulla on tällä hetkellä 7 kk vanha vehnäterrieri uros. Erittäin jääräpäinen, mutta kun näyttää rajat, oppii todella nopeasti. Juuri tuossa 6 kk - 1 v on ehkä vaikein aika.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-237346Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite956011Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1114056- 1534055
- 1631823
- 581668
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1311560- 381391
- 281351
- 451342