AUTTAKAA! - tuntematon tuholainen puna- ja mustaherukassa

happonoppa

Keväällä muutettiin omakotitaloon ja puutarhan mukana tuli myös muutama marjapensas. Marjojen ja hedelmien kasvatus on minulle aivan uusi asia, joten keväällä en ole käyttänyt pensaisiin mitään torjunta-ainetta.
Kaikki kyllä näytti ihan normaalilta tähän asti, pensaisiin ilmestyi lehtiä, sitten kukkia ja lopultakin marjat alkoivat kehittyä. Mutta muutama päivä sitten huomasin, että puna- ja mustaherukassa on jokin tuholainen, enkä pystynyt (netin avulla) tunnistamaan sitä (minulla ei ole mitään käsitystä siitä, miltä näyttää täyskasvuinen yksilö).
Se tuholainen ilmenee tällä tavalla: ei se syö lehtiä ollenkaan, vaan tekee enimmäkseen punertavien marjojen ympäri jonkinlaista valkoista seittiä, jossa paikoin näkyy eräänlaisia tummanruskeita "viivoja". Tuholaisen "valloittamat" marjat sitten kuihtuvat pois. :(
Tietääkö kukaan, mikä se on ja miten siitä päästään eroon? Mikäli tänä vuonna on jo myöhäistä, niin mitä voin tehdä ensi keväänä?

3

1224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      90
      5479
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      55
      3637
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      2995
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      46
      2201
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1976
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      296
      1866
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1616
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      96
      1511
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1397
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      9
      1363
    Aihe