Kun keski-ikäinen mies sanoo yleiselläpaikalla,,, "tuon äiti on halpahuora ja tytärkin on halpahuora, sen äiti makaa nuorten miesten kanssa". Täyttyykö kunnianloukkaus määrritelmä??? voiko nostaa syytteen???. Tapahtuma paikka ravintola, tapahtunut aikaisemminkin, on jopa tönäisty kaksi krt tuolilta lattialle silloin portsari puuttui asiaan, mutta nyt mitta täysi kiusaamista.
Olen parikymppinen nainen ja kiusaaja on lähes nelikymmenvuotias, mitään muuta tekemistä ei ole toistemme kanssa kuin, että olen tämän kiusaajan ex tyttöystävän kaveri.
Olen parikymppinen nainen ja kiusaaja on lähes nelikymmenvuotias, mitään muuta tekemistä ei ole toistemme kanssa kuin, että olen tämän kiusaajan ex tyttöystävän kaveri.
Vastaukset 2
Vanhimmat
vielä törkeemmän.
Vähän faktaa kunnianloukkausrikoksesta. Esimerkissä se ilman muuta on toteutunut.
Asianomistaja eli loukattu osapuoli ei voi nostaa itse syytettä, vaan sen nostaa virallinen syyttäjä, jos nostaa.
Jos loukattu haluaa asian käräjille, niin hänen pitää tehdä ensin rikoilmoitus poliisille. Ilmoittaa kuulustelussa tekijä eli syylliseksi epäilty ja todistajat, tapahtuma-aika ja paikka ja tapa, millä loukkaus tapahtui. Hänen pitää myös vaatia rangaistusta, sillä ilman sitä poliisi ei edes asiaa tutki, eikä juttu pääty koskaan syyttäjälle.
Jos syyte nostetaan, niin syyttäjä haastaa oikeuteen ilmoituksen tehneen eli asianomistajan, epäillyn ja tarpeellisen määrän todistajia. Kun käräjäsaliin mennään, niin yleensä asianomistajalla ja epäillyllä on omat lakimiehensä mukanaan, sillä maallikko tuskin oikeudessa ilman lakimiestä pärjää. Uutisissahan usein näkyy, että tupa täyttyy. Lisäksi oikeudenistunto on julkinen, eli sinne voi tulla kuka hyvänsä kuuntelemaan, ellei tuomari julista sitä suljetuin ovin pidettäväksi.
Koko prosessi käydään verovaroin, tosin jos syyte menee läpi, niin syytetty tuomitaan sakkoon, maksamaan jonkinlaiset korvaukset asianomistajan henkisistä kärsimyksistä, sekä mahdollisesti loukatun oikeudenkäyntikulut. Tosin sekin kalahtaa monasti jutun nostaneen omaan nilkkaan, sillä hänen lakimiehensä kyllä perii päämieheltään palkkonsa. Se on taas sitten ihan toinen juttu, saako hän koskaan niitä perityksi regressioikeudella syylliseltä.