Miten rannalla onnistuu uimaan meno ja auringon otto tavaroiden kanssa? varmaan aika nopeeta häviää jos silmät sulkee tai menee veteen? kai siellä vaatteet,kengät ja pyyhkeet edes jätetään rauhaan?
Oon kaverin kans menossa ens kesänä kahdestaan Barcelonaan kahdeksi viikossi kielikurssille. Asutaan opiskelija-asuntolassa ja ollaan sillon melkein17-vuotiaita. Onko Barcelonassa turvallista kulkea sitten kahdestaan? Ei tietenkää olla aikomassa juoda alkoholia eikä myöhään liikuta ulkona.(ennen kahtatoistaa yöllä asuntolassa) Oon netistä lukenu ja ainakaa mitään ei tullut vastaan että olis hakkaukset, sieppaukset,raiskaukset ynms yleisiä. Joillakin pikkukaduilla pimeässä ehkä,mutta ne me tiedetään välttää:) Olis toki kiva jos on jotain alueita mitä kannattaa välttää myöhään,tai jopa päivällä niin kertositte?
Paljonko nähtävyyksien sisäänpääsymaksut maksaa ? jos joidenkin kohteiden maksuja osaatte kertoa olis kiva,ku niihin varmaa menee yllättävän paljon rahaa. Ja järjestetäänkö barcelonassa veneretkiä?että pääsis päiväks laivan kannelle ottaan aurinkoa ja ajeleen merellä?
Miten helposti paikallisiin tutustuu siellä? kielimatkalle ku mennään ni olis kiva päästä sitä kieltäkin käyttämään sit enemmän.
Kiitti tosi paljo jos jaksatte vastata yhteen tai useampaan kysymykseen näistä:)
Kysymyksiä
3
744
Vastaukset
- Ihanaa matkaa
Just viime viikolla oltiin Barnassa ja sisäänpääsymaksut kohteisiin olivat 16-17 euron luokkaa.
Ainakin Casa Batlloon ja La Pedreraan, näihin Gaudin taloihin. Park Guell puisto oli maksuton.
Akvaarioon kai 16 eruroa ja meille se oli kyllä pettymys. Jos on käynyt esim. Kanariansaarten vastaavissa,
ei kyllä kannata mennä sinne.
Poble Espanyol ( 1929 maailmannäyttelyyn rakennettu "espanjalaiskylä" Montjuic-kukkulalla) vajaa kympin.
Teleferic-rata sataman yli edestakaisin Montjuic-kukkulalle 12 euroa ja yhdensuuntainen matka 9 euroa.
Eli aika kallista on!
Hauskaa matkaa teille, kaupunki on aivan ihana!
Ja se on just nuorten kaupunki! Ihania rättikauppoja!- tjejen--
kiitoksia vielä oikeen paljo vastauskesta! enpä olis osannu varautua nuin kalliisiin sisäänpääsymaksuihin.. Eli nyt varmaan pitäis vähentää nähtävyyksiä. Mitä nähtävyyksiä suosittelette eniten,mitkä ovat näkemisen arvoisia? Mitä ilmaisia nähtävyyksiä suosittelette?
- Hyvää matkaa
tjejen-- kirjoitti:
kiitoksia vielä oikeen paljo vastauskesta! enpä olis osannu varautua nuin kalliisiin sisäänpääsymaksuihin.. Eli nyt varmaan pitäis vähentää nähtävyyksiä. Mitä nähtävyyksiä suosittelette eniten,mitkä ovat näkemisen arvoisia? Mitä ilmaisia nähtävyyksiä suosittelette?
Siis Park Gyell on ilmainen ja sinne pääsee hyvin metrolla tai vaikka reippaat likat kävellen, jos ei ole kamalan kuuma. Sinne kannattaa mennä ilman muuta, saa Gaudin töistä hyvän kuvan!
Font Magica illalla musiikki-ja valoshow suihkulähteellä on mahtava. Upean näköistä ja hieno tunnelma;
siellä ovat kaikki!!! Oli torstaista sunnuntaihin , eikä maksanut mitään. Musiikkina soi Abba, Tshaikovski, Queen ja monia muita.
Vanhassa kaupungissa kannattaa kierrellä päivisin, on hienoja rakennuksia ja siellä tapahtui koko ajan
jotain; esityksiä, musiikkia, mielenilmauksia. Rambla tietty elävine patsaineen ja siellä kauppahalli. Ainakin minusta päivällä oli ihan turvallista missä sitten liikuttiinkin.
Johonkin Gaudin taloon kannattaa minusta kyllä tutustua hinnasta huolimatta, on ne niin huikeita ja erilaisia kuin mitkään mitä on aiemmin nähnyt.
Siis on siellä paljon ilmaisiakin paikkoja.
Hei, laitatkaa kirjastosta Barcelona Top 10, siinä on hirmuisesti tietoa (aukioloajat ja mahdolliset sisäänpääsymaksut) Tai ostakaa vaikka kirja , siinä on hyvin tietoa pienessä paketissa! On karttoja, myös metron kartta.
Ilmainen langaton netti toimi monissa paikoissa, mm. Starbucks-kahviloissa, joita oli runsaasti.
Paljon on turisteja joka paikassa, mutta sekaan mahtuu ja kaupunki on tosi ystävällinen! : )
Tässä nyt jotain juttuja. Toivottavasti on apua ja vinkkiä tulevaan matkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,1533969Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv3702908Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,12239Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k502140Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll161854No onneks ei tartte sit olla
Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....111715Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1651373- 931253
Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel21236Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä
Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu931110