Mikä Tämä on?

Josa75

Osaisiko joku kertoa mikä tuholainen?? mahtaa olla kyseessä. Rivitalon pihavarastosta löysin noita vilistelevän, eli melko nopeita ja vajaan millimetrin kokoisia ovat.
http://img541.imageshack.us/img541/1264/004mru.jpg

Kiitollinen olisin jos saisin tietää mitä ovat ja miten niistä pääsee eroon...

2

724

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • O-mukulakiurunkannus

      Enpä noita pikkuöttiäisiä kyllä tunne, mutta mikä saa sinut uskomaan, että kyseessä on nimenomaan tuholainen? Jospa se on vaan joku luonnon elukka, joka on löytänyt suojaisan kodin pihavarastostasi. Onko siellä tehty jotain tuhoja, kuten esimerkiksi syöty autonrenkaita?

      • Collembola

        Otus kuuluu hyppyhäntäisten lahkoon, siis hyönteinen. Harmiton. Tuossa puupinnassa on jotain sitä kiinnostavaa. Meillä joskus pitivät kokousta sateen kostuttamalla puukaiteella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      301
      1263
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1037
    3. 64
      867
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      71
      847
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      420
      695
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      47
      629
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      72
      598
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      77
      574
    9. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      572
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      450
      563
    Aihe